DOĞU'DA ÖĞRETMEN OLMAK !!

Doğu ve Güneydoğu'da artan terör olayları, belirsizlik, çatışma ortamı ve kış şartları en büyük zararı eğitime vermiştir.

2015 yılında okulların açılış tarihinin ertelenmesi, eğitimcilerin güvenlik kaygısı, çatışmaların geldiği boyut, 2015-2016 eğitim dönemine inen en büyük darbe olmuştur. Burada, olan hem eğitimleri ve hayalleri yarım kalan öğrencilere, hemde yıllarca bekleyip atanma sevincini yaşayamayan öğretmenlere olmuştur.

O, yürekler nasıl onarılır ? Kanayan yaralar nasıl diner? Bilmiyorum...

Ülkemin her köşesinde, azimle, kararla, gururla eğitim veren ve her çocuğu büyük umutlarla geleceğe hazırlayan yürekli öğretmenlerime selam olsun. Eğitimdeki bu adaletsizliği, zorlu şartları, tedirgin geçen geceleri, çaresizliği, kimsesizliği yaşamadan anlamak zordur Doğu’yu..

Doğu’da öğretmen olmak yürek ister.

Doğu’da öğretmen olmak, kışın tüm imkansızlıklarına rağmen kilometrelerce yürüyüp kızaran yanaklarıyla, buz tutan parmaklarını nefesiyle ısıtmaya çalışırken ''günaydın öğretmenim'' diyen cıvıl cıvıl seslerle ürpermektir.

Doğu’da öğretmen olmak, sırtındaki çantasına rağmen kucağında sıkıca tuttuğu odunlarla sınıfını ısıtmak için tüm gücüyle okuluna koşan küçük kahramanlar demektir.

Doğu’da öğretmen olmak, oranın tatlarını, misafirperverliğini, ayazını, kışını ve yürekli mert insanlarını unutmamaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, her çocuğun hayalinde, hayatında iz bırakan bir anne, bir baba olmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, riyasızca, çıkarsızca, hesapsızca en masum yürekler tarafından

Sevilmek, saygı duyulmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, zorluktur, vefadır, cefadır, anıdır, yaşamdır, nefestir..

Doğu’da öğretmen olmak emeklilik yıllarında hatıra defterinde yer alan en duygusal sayfalardır.

Doğu’da öğretmen olmak ilk görev yerinin, ilk aşk gibi iz bırakmasıdır.

Doğu’da öğretmen olmak, bir çok yerde görev yaptıktan sonra en çok hatırlanan, unutulmayan ve unutturmayan anılar biriktirmektir..

Doğu’da öğretmen olmak, en rahat yaşam şartlarından uzak kalıp tek başına mücadele etmektir.

Doğu’da öğretmen olmak, yokluğu, yoksulluğu, adaletsizliği, eşitsizliği ve feodal düzeni yaşayarak öğrenmektir.

Doğu’da öğretmen olmak, okulu için imkanlar yaratmak, öğrencilerine kitap, giyim, kırtasiye yardımı için her imkanı değerlendirmektir.

Doğu’da öğretmen olmak, dilini bilmediğin bir çocuğa önce sevgi dilini öğretmektir.

Doğu’da öğretmen olmak gözünüzün içine bakan pırıl pırıl yüreklere bazen sadece yönetmelikte yazanı vermek değil hayatı ve hayalleri sunmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, sizinle beraber karları yararak okuluna coşkuyla giden onlarca çocuğun cıvıltıları içinde kaybolmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, masum çocuklara yokluğu, savaşı, ölümü en hassas kelimelerle anlatmaktır..

Doğu’da öğretmen olmak sadece okula gidenlere değil, okula gönderilmeyen, imkanı olmayan öğrencilere de sahip cıkmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak, bir gün onları bırakıp gitmenizden korkan onlarca çocuğunuzun olması demektir.

Doğu’da öğretmen olmak, bazen; yolu, suyu, elektriği olmayan köylerde körpecik yüreklere ışık olmaktır.

Doğu’da öğretmen olmak gençliğinin en güzel yıllarında bir ömre sığacak hayat biriktirmektir.

Doğu’da öğretmen olmak, zor kış şartlarına alışmak, zorlukları bir kar çiçeğinin azmiyle aşarken, elinde şekil verdiği her kar çiçeğini güneşe çevirmektir.

Doğu’da öğretmen olmak, bir köy okulunda yanan sobanın sıcağında, karların ışıltısı ile geleceğe en güzel yatırımı yapmaktır.

Doğu'da öğretmen olmak, oradan ayrılırken ''keşke'' lerini dağlara bırakıp, ''iyi ki'' lerini yüreğinde ömür boyu taşımaktır.

Sevgiyle kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.