Yeni seçim ve yeni listeler...

Haziran seçimleri sonrasında MHP hata yapmamış olsa Ak parti yeni adayları ile de olsa asla ve kata oylarını iktidar olacak kadar arttıramazdı. Ak partidebizodunu da koysak seçerlermantığı da yanlış ama bu durum ülkemizde tüm partilerde var ve yanlış olsa da bu olgu geçerliliğini koruyor. Böyle emrivaki de bile oy kaybı konusunda az fire veriyor. Bu duruma bir de adayların vizyonsuzluğu eklenince tespitimde ki doğruluk ve fire artıyor. Evet, Ak parti 25 ve 26. dönemde vizyonsuz, ufkun ötesini bıraktık ufku bile göremeyen,hantal bürokrasiden gelme statikocu memur ve akademisyenleri,parti disiplinine göre konuşmayı ayarlayamayan hatta hitap yeteneği olmayan, çoğu seçmene beceriksiz, kendine becerikli çapsızları koydu ve kuzu, kuzu seçtirdikleri insanlarla listeleri yine dolduruldu. Fireler ancak memnuniyetsizlik ve çapsızlığı görmekle artsa da kabahat Nebahat'te değil Sebahat’te. Bu tespitime odunlar ve kuzular alınmasın, bu yaklaşımları hak ettiklerini ileride göreceğiz.

Partinin ahbap çavuş ilişkilerini bildiğimden bu veballi dönem aynı sebep yüzünden aday adayı olmadım. Demek ki şimdi daha objektif konumda olduğumdan, kızdığım için bunları yazmadığım sanırım anlaşılır.Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de asıl kabahatli olan tutarsız, vizyonsuz Bahçelidir.2014 yazında 28 MHP milletvekilinin vatandaş ve teşkilatlarınca sevilmediğini yazdığımda 2 vekil hiddetlenmişti. Bunlardan Aydın ağası Ali Uzunırmak haddini aşan terbiyesizlikler yapmıştı. Demirden korksam zaten trene binmezdim. O yazımda birilerinin şarkı türkükasetleriniz varmış diye yazamayacağıma göreAydın'lı da fazla zeki olduğundan 5-6 yıl önce birilerinin neler yaptığını düşünmüş olsa ki suçu arkadaşlarında değil bende aramıştı. Genel merkezleri benim yazdığım bu geçmez akçelerin % 90'ını nihayet listeye koymayarak akıllandığından 80 vekil çıkarttılar. Tabi bu arada Kürşat Köşker suçlandı ama onun inanın hiçbir şeyden haberi yoktu. Sadece soyadı karışıklığı dışında bir durum oluşmuş ve o zamanki gazetem ise tekzip yazmalıyız dediği halde bunu yayınlamamıştı. Gerçi katalizör olan o şahsiyetin çok hayırsever olmadığı ve anlattıklarının hayal ürünü yalanlarla süslemediğini anlayınca bana mahcup olmasına gerek yok. Çünkü ben hemşerilerimi çok sever ve hatalarını bir süre sonra düzeltir diye olanlara bakmaz, abi konumunda yine hemşerilerimi tutar ve satmam.MHP’nin ömrü hep hata yapmakla geçtiğinden iktidar Devlet Bahçeli ve ekibine yatıp kalkıp dua etmeli. MHP’li yöneticiler ülke gerçeğine yaklaşmadıkça 80 koyunu güdemeyip 65 koyun güdeceklerini göremiyorlar galiba. Burada koyun benzetmesi kötü amaçlı olmayıp Türkeş olgusunu bir kenara bırakıp Meral Akşener hatasından dolayı yapılmıştır. Gerçi Tuğrul beyin göya MHP’ye hiç zarar vermediğini iddia eden domburazlar var ama kazın ayağının öyle olmadığını onlarda biliyor ama oldu bir kez, laflar ve ok yaydan çıkınca makara değil ki geri sarasın…İşin sinerjisini unutanlar"hissetme ahmakı" olduklarını da göremeyecek kadar değillerdir herhelde. MHP genel merkezindekiler az olur öz olurlar, delikanlı olurlarmış ve ilkeleri sayesinde küçülmezlermiiiiiş!

Ak partide de kafa nerdeyse kısmen aynı kafa, sadece iktidar olduklarından biraz faklılar. Ahbap çavuş olguları yine ön plana çıkmış, 3 dönemliklerin 13-15 tanesi listelerde gerekli iken bu sayı belirttiğimin iki katına yaklaşmış gibi. 2-3 tanede dışarıda bırakılanlar varkenşu anki listelere mükemmel elbet denemez.Reisin yakınlarının okul arkadaşları abonmanlıktan çıkartılmadığı gibi ilavelerin olması ve yine Reisin "odasına gelmeyen" bazı eski ve yeni danışmanları listede fazlaca yer alınca insanlar niye siyaset yapıyoruz, ne gereği var niye aptalca koşturuyoruz diyerek ülkesine hizmet edemeyeceklerini düşünmeye başladılar.Dokuz seçimi eze eze kazanan Reise lafım yok amao profosyonelliği ön plana alarak kimle kazançlı çıkarımı düşünmeliydi.Bu ahbap çavuş durum artıkbir sonra ki seçim için tehlikenin en büyüğüdiye düşünüyorum. Gerçi bu denli enayisi olan ülkede bu tezim geçerli olmasa bile ben yinede içimi dökeyim de tarihe kayıt düşmüş olalım! Aslında biz niye ülkemizi bu kadar seviyoruz da o bedavadan onun bunun arkadaşı, birilerinin danışmanları, mecliste odasına gelmeyen, seçmenini hakir görenler vekil yapılıyor bunu artık anlamakta güçlük çekmiyoruz. Bu böyle ise biz niye aptalca işimizi gücümüzü bırakıp proje, kaynak vb. aptallıklarla uğraşıyoruz. Şansın yok ve suya yakın değilsen ülkeni sevmek bu tiplere lüks. Sen ülkeni sevsen de hikayeden teyyare, selam söylen o yarre durumu ortaya çıkıyor.

Baksana Milletvekilliği ara vermeden babadan oğla geçiyor deniyor. Bu manevra doğru ve hiç dürüstçe değil denmesi bile üzücü. Bizim Kayseri’de nüfus dağılımını bile yanlış bilip "araba arkadaşını" seçilebilir yeren tekrar listeye koyduran ağamız insan oyalama ve hakir görme sanatı yüzünden bazı köylere girme mesajı verilip, 25. Dönem başarısızlığının bölgede mimarı olduğu söylendiğinden oğlunu onunla ilgili sıkıntının olduğu ilden listeye koydurması partideki ahbap çavuşluğun ötesine geçildi dedi kodularına delil oluştu deniyor.Gerçi oğlu babasına inanın on bin basarama aynı ilden vekillik çizgisi devam ettirilmemeli, İstanbul’dan aday olmalıydı.Bu değerli büyüğümüz seçmenine değil ammeye hizmette çok başarılıbunu da burada belirtmeliyim ama Karayel ağamız çok düzgün bir insan olsa da tayin, terfi, iş, aş konularında seçmene çok yetersizdi o yüzden oğlu babasından daha iyi diye düşünüyorum. Kayseri listesi tam düzelecek derken baba-oğul mirası ve eski vekil Pelin Ferrari'si yüzünden bayan aday olmamalı derken yüzü gülmeyen bir bayanın aday yapılma hatası Kayseri’de MHP’ye koz olacak dense de 7. vekil bile Haseki, Elitaş ve Enerji bakanının sayesinde uzak değil.MHP hataları iyi işlenirse7 rakamı tekrar yakalanır. Yoksa Kayseri Halil Ergen olgunluğu ve tecrübesini 6. sıra şanssızlığına 25. dönemdeki yanlış liste olgusuna üzülmeli. Şu an 6 garanti ve iyi niyetli oğul İsmail beyde zamanla yetişir ve cevvalleşince her şey yoluna girer.

Listelerden diğer bir örnek ise Nevşehir; Kıratlıoğlu ailesi bu ilimiz insanına ağlama duvarı olmuş, hala bu aile Nevşehir’in yüküne katkıda bulunmakta, bölge insanına yardımcı olmakta. Ancak listeye bak ki değişen bir şey olmamış. 2011 seçimlerinde üç olan vekil sayımız % 33 düşerek ikiye inmişse bunun vebali elbet bu durumu algılamayıp ahbap çavuş olgusundan dolayı kimin suçu olduğunu Reiste etrafındaki eskilerin çemberinden dolayı göremeyecek. Ahmet Kıartlıoğlu ne emmim ne dayım. Ancak antikacılıktan dolayı Ürgüp, Göreme, Avanos’a sık giderim ve yöre insanı işlerimizi hala Ahmet bey çözmekte o bu listede olmadıkça burada CHP’nin şimdi çok düzgün aday çıkartmasından dolayı 1-1-1 olma ihtimali bile sürpriz sayılmaz denmeye başladı.Ahmet bey listede lokomotif olsa üç vekil çıkan yerde beş sıfırlık sonuç alınırdenmesini biz duyuyoruz, görüyoruz ileri zeki il başkanı bunu saklıyorsa o il başkanı da yakında gitmelidir.

Ak parti Ankara listesi seçilince odasına gelmeyeceklerle hala devam etmekte. Bu ilde detaya girmeyeceğim amma Barış Aydın 10. sıra yerine 8 de bilemediniz 9. sırada olmadıkçailave vekilgeri vitese giren MHP oylarının kazanılması ile çıkar denilmekte. İlave çıkacak vekillerin listenin veya partinin yeni atraksiyonlarından dolayı kazanıldığı düşünülmesin.Ankara il başkanı çok başarılıolsa da liste konusunda önerilerinin dikkate alınmayışı ekibinin rolantide olmasına etken olacağını düşünüyorum. İl yönetiminin taleplerinin dikkate alınmayış yüzünden teşkilatta durgunluk olursa genel merkez suçu kendinde arasın.

Neyse, Ak parti Ankara il başkanlığının yeni ekonomik modelimizin ticari hayattasahada sıkıntıyı bilenlerin önerileri ilebirkaç komisyon kurarak ülkemize kazandırılabilir mi olgusu içinde Müsiad, ATO ve il yönetiminden Ekonomist, iktisatçılardan oluşan heyetleri TUDEM projemizin beğenip, gerçekçi bulunmasından ötürü gösterilen çabaların da seçim döneminde tanıtımı konusunda hassasiyet yükleneceğini umarak seçimin ülkemize huzur ve birlik getirmesini temenniden başka yapılabilecek bir şeyin olmaması üzücü. Seçim sonuçları ise Ak parti en az 44-45 civarına, CHP 26-27 arasına, MHP 13-14 arasına ve Fetocuların desteklediği çocuk katili PKK ise 11-12 arasında oy alabilir düşüncesindeyim... Bu tahminlerim şimdilik bu durumda ve PKK'nın tutumu yeni tahminler yapmama sebep olabilir. İktidar ise 45'i bile geçerse şaşırmamak lazım. Bu çerçevede iktidarın 280 civarı vekili çıkartması süpriz sayılmamalı... İşte MHP böylece kendi eli-aklı ile sonununu hazırlayarak iktidarın 2 seçim veya olası 6-8 yıl daha ömrünü uzattığını anlarmı bilmem ama o kafalar ilkeli imiş suçu ilkelerine bulmasınlar...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.