8 Mart Dünya Kadınlar Günü

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü", bundan 159 yıl önce Newyork’ta başta on altı saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için kadınların verdikleri mücadele sonucu ortaya çıkmıştır.

Geçen yıllara rağmen, kadınlar çalışma hayatında başkaldırdıkları noktalarda gerekli iyileşmeyi sağlayamamışlardır. Hala kadınlar daha düşük ücrete ve ağır işlerde çalıştırılıyor, idari birimlerde söz sahibi olamıyor, tacize uğruyorlar ve sosyolojik-psikolojik anlamda sindirilip, şiddete maruz kalıyorlar.

Ülkemizde kadının toplumsal hayattaki duruşunu güçlendirmeye yönelik yapılan düzenlemelere ve geliştirilen projelere rağmen, kadınların çalışma hayatında ve sosyal alandaki sorunlarını tümüyle aşmış değiliz.

Kadın bütün toplumlar için eşsiz bir güç ve güven kaynağıdır. Demokratik bir toplum için, kadınların etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır.

Haberler Ankara olarak; kadın haklarına ve çalışmalarına önem veriyoruz. Bu sebeple de faaliyetlerimiz içinde de cinsiyet eşitliği, kadın konusunu ön planda tutuyoruz. Kadınların siyasal, sosyal ve çalışma yaşamına katılımlarını artıran, eğitim düzeyleri ve niteliklerini yükselten, kayıt dışı alanlardan kayıtlı istihdama geçişlerini kolaylaştıran, çalışmalar yapıyoruz.

İş ve ev yaşamının beraber yürüyebilmesinin kolaylaştırılması, kadına yönelik şiddet ve tacizin önüne geçilmesi için kampanyalara aktif katılarak destek veriyoruz. Kadınlara zulmedilmesini ağır ve adi işlerde çalıştırılmasını kabul etmiyoruz.Haberler Ankara olarak; çalışmalarımızla, kadınların çalışma hayatında yaşadıkları sorunlara eğiliyor, çözümün parçası olmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerleşmesini, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesini, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesini, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz.

Dünyanın dört bir tarafında, çocuklarıyla savaşın ortasında kalan, demokrasi, hak, hukuk, adalet ve eşitlik mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede zafer diliyoruz.

Tüm kadınların bu anlamlı gününü kutluyor, hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, sevginin, şefkatin, özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, mutluluk ve sağlık diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.