Ak Parti 370 milletvekillini nasıl çıkartır?

İşsizlik fonunda 79,1 milyar yani yaklaşık 35 milyar $ para bulunmakta. Ülkemizde resmi rakamlara göre ise 2,6 milyon işsiz var denmekte. Oysa bu rakamın bu denli düşük olmadığını herkes konuşuyor. Mevsimlik işçiler, sigortasız çalışanlar, geliri veya malı olan işsizler, çalışmak istemeyen ve aile parası yiyen vb. olgulardan dolayı bir kez bile iş aramayan insanların olduğu bilinir. Bu sebeplerden dolayı birçok uzman tahmini 5,5-6 milyon işsiz olduğunu belirtir. Bu çerçevede işsizlik fonundan 1 yıl maaş alma tezim için İŞKUR’a işsizim diye kayıt yaptıranların gelir düzeyleri ve mal varlıklarına göre bu para piyasayı canlandırma ve yeni iş alanlarının açılması yönünde düşünülmeli. Konu elbette siyasilerin kararına bırakılarak pozitif bakılmalı. İşsizlik fonu en az 600 gün çalışıp işsiz kalana 6 ay fondan para ödeme esası ile oluşan bir iş arama boşluğu sistemi idi. İlave her 100 gün için 1 ay maaş verilmekte. Bu sistemde çok ciddi paranın birikmesi ise fon koşullarının çok katı kuralları olmasından dolayı denmekte. En azından işverenlerin işten çıkartması ile işsizlik maaşı alma şartı bu fonun amacı ile örtüşmediğini göstermekte. Fona katı kurallar koyarak piyasadan para çekmekten başka işlevi olmadığı kanaatleri de haliyle düşünülmesi gerçekçi denebilir. Fonda 35 milyar $ var ve bu parayı kullanamamak akıllıca olmasa gerek. Bu para mutlaka ya piyasadaki işsize katkı olarak verilmeli veya fon yasası veya yönetmeliği değiştirilerek özellikle Tarım, Madencilik ve ihraca dayalı sanayi yatırımlarına faizsiz kredi olarak işlerlik kazandırılmalı. Ya da kullanılmayacak ise kesintiler azaltılmalı. Şu sıralar durgunluk emareleri veren ekonomimiz de işsizlerimize 6-12 ay arası maaş olarak dağıtılması sosyal devlet ilkesine hizmettir.

Bu çerçeve de Taraf gazetesi 28.5.2010 tarihinde bir işsiz mühendis Olcay beyden gelen öneriyi bir süre önce SABAH gazetesi şimdi de yine TARAF gazetesi ekonomi köşe yazarı Süleyman Yaşar “İşsiz Mühendisin Çözüm Önerisi” başlığı ile belirttiğim tarihte köşe yazısı olarak okuyucuları ile bu tezi paylaşmıştır. Buna göre o dönem işsiz olan Endüstri mühendisi Olcay bey 3 milyon işsize 12 ay 750 TL vererek hem fondaki parayı hali hazırda ki işsiz olanlara vermek hem de piyasaya giren bu para ile ortamın canlanarak 1 milyon kişiye yeni iş imkanı oluşma tezi ortaya konmuş. Buna mukabil köşe yazarı ise bu fikri makul bulduğundan bu rakamın aylık 500 lira olması iyi olur diyerek bu olguyu kısmen desteklemiştir.

Şimdi gelelim bizim önerimize; Yüksek okul bitirmiş işsizlere 600, büyük şehirde ki diğer işsizlere 500, kırsal kesimde ki işsizlere ise bu fondan 400 lira olarak maaş verilmeli diye düşünüyorum.Bu çerçevede bu paranın piyasaya girmesi işsizlik fonu ile gerçek işsizlere can suyu verilerek piyasanın canlandırılması isabetli olur. Belki Ali Babacan enflasyon artar diye karşı çıkar ama kendisi başta tarım ve ihraca yönelik yatırımları enflasyon için niye unuttun demek yeterli olur sanırım. Böylece yasa çıkmadan 2-3 ay öncesine göre arabası, malı mülkü veya geliri anlaşılanların 6 milyondan ayıklanması ile sanırım 3-4 milyon kişiye fondan maaş verilmelidir.

Böylece iktidar işsizlik fonunda biriken ama sadece GAP ve Konya sulamasına bu fondan cüz’i para aktarma dışında her yıl giderek çoğalan bu parayı aktif hale getirmelidir. Bu durumda ortalama 500 lira 12 ay vererek işe girince ufak rakamlarla geri ödemeli bu proje ile 1 işsize ortalama 6 bin lira verilecektir. 4 milyon hesabına göre 24 milyar lira yani 10 milyar $ civarında para 12 ay işsizlerimize fondan para aktarılarak sosyal devlet uygulaması hayata geçirilmelidir. CHP’nin işsizlere hayali 600 lira maaş olgusu iktidarca hayata geçirilmiş olunur. 24 milyar liranın Keynes’in çarpan-çoğalan ekonomi kuramınca 12 milyar lirası tekrar vergi olarak döner ve bu kişiler iş buldukları zaman cüz-i miktarlarla aldıkları parayı ödeyeceklerinden devlet vergi gelirinden dolayı kara bile geçilir. Piyasaya giren bu para 4 milyonun en az 500 bin kişiye yeni iş oluşturacağından işsizlik fonun bu mantıkla kullandırılması birçok artıyı da kendiliğinden getirecektir. Bu çerçeve de 330 üstü vekili ancak ve ancak bu fonun halka aktarılması ile rahat aşılır. Hatta bu yaklaşımın sinerjisi Ak partiyi 400’e yakın milletvekili çıkartmasına etki edeceği kesin. Muhalefet elbet her şeye karşı olduğundan buna da karşı çıkarlar ve her iki partide bu insan bütçesine katkı projesi yüzünden küçülmeyi hedeflemiş olurlar.

Bu proje bir taraftan fondan beslenirken 3-4 milyon insanımıza iş ve aş oluşturacak ve yine benim geliştirdiğim TUDEM yani Turizme Dayalı Ekonomi Modeli de devreye girdirilerek fon sonrası da işsizliğin olmayacağı kanıtlanarak Ak partinin onun bunun tehditlerine pabuç bırakmayacağı ortaya konmuş olunur. Dünya ekonomilerine bir ilk olan TUDEM projem sadece Oğuz Güler yazınca çıkan sitemden "TUDEM ÖZET" yazan kısımdan okuyabilirsiniz. Bu seçimler çok önemlidir ve mutlak 330'un fersah fersah geçilmesi için sosyal adaletçi devlet olma öncülüğü ve CHP'nin işsize 600 lira olgusunun iktidarca gerçekleştirilebileceği gösterilmelidir. Meclise vekillere yapılan taleplerin büyük kısmının iş isteği olduğu aşikar. MHP gençliğin çoğunun işsiz olması onların baraj altı olgusunu tekrar yaşatır diyenlere sunulur...

Ankara Haberleri

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.