İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

15 Temmuz’da Türk Demokrasisini silah zoruyla ortadan kaldırmaya yönelik kanlı bir darbe girişimi yaşanmıştır. Bu kanlı darbe girişiminden sonra yurt genelinde 3 aylık süreyle OHAL ilan edilmiştir. Yine çoğunluğu kamuda olmak üzere birçok kişi hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, binlerce kişi açığa alınmış ya da tutuklanmıştır.

Devletin her kademesine sızmış olan FETÖ üyelerinin bir an önce kamu kurum ve kuruluşlarından temizlenerek hukuk karşısında hesap vermeleri gerekmektedir. Bu temizlik yapılırken terör örgütü ile hiçbir ilişkisi olmayan kamu çalışanlarının da zarar gördüğü ortadadır. 15 Temmuz Darbe girişimi bahane edilerek hiçbir suçu olmayan kamu çalışanları cezalandırılma yönüne gidilmemelidir.

Son günlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda köklü bir değişiklik yapılacağı ve memurun iş güvencesinin ortadan kaldırılacağı, performans sistemi getirileceği yönünde bir takım açıklamalar yapılmaktadır.

AKP hükümeti 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmekten vaz geçmelidir. Birleşik Kamu-İş olarak kamu çalışanlarının iş güvencesinin KIRMIZI ÇİZGİMİZ olduğunu belirtmek isteriz. Hükümet öncelikle yargıyı bağımsız hale getirmelidir. Yargının bağımsız olması, insanların hak kaybının önüne geçecektir. O nedenle yargının bağımsızlığı sağlanmalıdır.

AKP hükümeti FETÖ üyesi kamu görevlilerinin tasfiye adı altında kamu emekçilerini kendine bağlı kapıkulları yapmanın peşindedir. AKP iktidarı her fırsatta memurun iş güvencesine yönelik düzenlemeleri gündeme getirmektedir.

İş güvencesi olmayan kamu istihdamını kabul etmiyoruz!

Memurun işten çıkarılmasının kolaylaştıran bütün düzenlemelerin karşısındayız.

Herkesin kamu hizmetlerinden eşit ve parasız olarak yararlanması sağlanmalıdır,

Performansa dayalı ücret sistemi, siyasal iktidara mensup memurlar ortaya çıkaracaktır.

15 Temmuz darbe girişimi kamuda liyakat esaslı atamaların ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. AKP tüm bu yaşananlardan ders çıkarmalı ve kamu çalışanları üzerinde hak kaybına neden olacak uygulamalardan vaz geçmelidir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz, yapılmak istenen bu değişikliklerin takipçisi olmaya ve kamu emekçilerinin ücretli köle yapılmak istenmesine, işten atılmasına, işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm edilmesine karşı, kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edecektir.

Hasan KÜTÜK

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.