İsrail Irak ve Suriye'nin bir kısmının Türkiye'ye bağlanmasını savunmalı

Yahudi yazar Amotz Asa-El, Ortadoğu'da IŞİD'in, Türkiye, Suriye ve Kürtleri savaşın içine çekme planı yaptığını söyleyen bir yazardır. Buyazara göre bölgede asıl sorunun Musul olduğunu ve Musul'un Türkiye'ye dahil edilmesi ile bölgede sorunların aşılabileceğini belirtmesiyüzünden bu yazıyı kaleme aldım. Oysa bu yazıda bizi oyalama taktiğinin olduğunu biliyorum ama DEAŞ' yani İŞİT'in bir İsrail, İngiliz projesi olduğunu ama İngiltere'nin bu projede iplerin elinden kaçtığını görmesi ve İsrail'in de bu örgütü yönetmekte sıkıntı çekmesini Yahudi yazar ya görmemiş, ya da bu gerçek işine gelmemiş olduğundan yanılıyor olmak isterim.Bu yüzden bu beyefendinin Musul tezi beni ziyadesi ile memnun etti.Bu bağlamda yazarın diğer tespitleri ile kendi düşüncelerime iletmek için Yahudi yazarın söylediklerine bir göz atalım.

Amotz Asa"İngilizlerin 1918 yılından sonra Türkiye ile yaptığı anlaşmayla bölgedeki petrol gelirlerine göz diktiğini belirten Asa-El, o dönemde Osmanlı'nın Musul'u muhafaza edememesinin sonunu hazırladığını yazdı.Asa-El, bugünlerde IŞİD'in Musul'u başkent ilan ettiğine dikkat çekerek, IŞİD'in bölgede yaptığı kültürel katliamları hatırlattı.Asa-El'in yeni bir düzen önerisi şöyle;Esad'ın çekilmesiyle Suriye'nin Türkiye'nin himayesine girmesi. Türkler ile Kürtler arasında ateşkesin devamı. Irak'ın Musul'daki petrol kuyularının yönetimini tekrar Türkiye'nin emrine vermesi.Yahudi yazar Asa-El, böyle bir düzenle Ortadoğu'da güçlü bir Türkiye'nin oluşacağını ve IŞİD'e karşı daha etkin bir mücadele yapılacağını" söylemiş. Bu doğru ve keşke bölge ülkeleri ve dünya devleri bunu görse.

Bu yahudi gazeteci Musul'un Türkiye'ye dahil edilmesi ile Kuzey Irak'ta sorunların azalacağı yoksa orada sorunların çözülemeyeceği yazısı elbet sevindirici.. İsrail Suriye'de ki Radikaller yönetime gelmesin diye 3 yıl önce Esat'aABD operesyonunu durdurmuştu...İsrai'e göre yıllarca Suriye de çatışma olsun ora virane olsun ve Radikallerde ciddi fire vererek benle uğraşamaz hale gelsin istediğini bunca zaman farkedilmedi.Şimdi o bölgede huzur ortak bir operasyon ve güvenli bölge olarak düşünülen 30-50 km lik şeride Halep dahil bize katılması ve küçülen Suriye'nin tehdit olmasının önüne geçilmesi için bölgede hep İsrailin jandarması olmuş Türkiye Birleşmiş Milletlerce bu senaryoya dahil edilmelidir...Hatay'ın güney ucundan Kerkük'e kadar olan bölgenin Misak-ı Milli sınırlarında olması bu düşüncenin bu devletlerin zayıf ve karışık anında hayata geçmesini kolaylaştırabilir.ZatenBarzani'nin Irak'tan kurtulması gereğini orada ki halk görüyor ve bir dönem buraların bize bağlanması ve sonrada bizim doğu ve güneydoğu ile ayrılması projesi biliniyordu.Ayrılma işi genişleyen büyük Türkiye kurulsun da olur mu olmaz mı görülür.

Bu aradaABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass'in DEAŞ'a karşı şüpheli bazı hainlerin diğerlerine destek konusunu da bu yazıya katalım ki resim daha iyi okunsun.Elçi John'a göre "ABD'nin PYD üzerinden olası Kürt devleti projesine destek verdiklerini iddialarını ise yalanlayarak bu durumdan rahatsız olduklarını söylese de hainler doğruları elbet açık etmez. J. Bass, IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli muhaliflere neden destek verilmediği yönündeki bir soru üzerine ise "destek verdiklerini" yalanına şimdilik he diyelim.Şu anda Suriye ve Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne en büyük tehdidin DEAŞ olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle DEAŞ’ın Rakka’dan Tel Abyad’a ve Türkiye sınırına erişimini kesmenin son derece önemli olduğunu düşündük diyerek kendince işi kotarmış sanıyorlar.

Oysa Suriye’deki PYD, PKK’nın kollarından biri. ABD, PKK’yı terör örgütü olarak görmesine rağmen, PYD’yi terör örgütleri listesine eklemiyor. Peki, bu noktada DEAŞ’a karşı PYD ile neden işbirliği yapıyorsunuz sorusuna az destek verdiği diğer gurupları da katarak PYD desteğine zemin arayan büyükelçi bakın işi nasıl kıvırıp cevap vermiş;Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele veren çeşitli gruplara hava saldırıları ile destek oluyoruz. Bunlar arasında Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Suriyeli Arap gruplar ve PYD de dahil olmak üzere bazı Suriyeli Kürt gruplar da var.

Azez’de Suriyeli muhalifler IŞİD’le savaşıyor ama onları desteklemiyorsunuz?Suriye’nin kuzeybatısında mı? Mara hattı üzerinde, Azez ve Mara’nın içinde ve çevresinde, bu alanlarda iki hafta içerisinde hava saldırıları gerçekleştirdik, ılımlı Suriyelilere destek amacıyla demiş. (yalanın danıskasını yedirmek istiyor ama DEAŞ'a PYD olan yerde muhaliflerde olasa destek var diğer yerlerdekilere ise kısmi veya göstermelik desteği var, kısaca hain ABD her zaman hain).

Netice olarak 3 yıl önce Suriye kaosu ABD operasyonu ile bitecekti ama Yahudiler ABD'ye dedi ki "ellemeyin birbirini kırsın, öldürsün harap olsunlar çünkü Esed giderse radikaller bize daha sıkıntı verir" tezi ile bizde iyot gibi açıkta kaldık... 2,5 milyon mülteci bütçemizi sarsar hale geldi. Oysa İsrail'le kavgaya tam gerek yoktu, onları 500 yıl önce bu yüce millet korudu bunun diyeti olarak Hıristiyanlara karşı bizle olacak yolları onlara öğretebilirdik.Misakı Milli sınırlarını Suriye'nin ve Irak'ın bir kısmının bize bağlanması ile bölgenin istikrarının bizden geçtiğin birilerinin artık görmesi lazım...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.