BARZANİ VE HAMİLERİ KAYBETTİ

Barzani’ye bağımsızlık konusunda söz verip onu referandum yapma noktasına kadar getiren ülkeler ortaya çıkmaya başladı. Bu ülkelerin başında da Amerika ile İsrail gelmektedir. Barzani referandum komedisini eline yüzüne bulaştırınca bu iki ülke verdikleri sözde durmayarak bu seferde taraflara itidal tavsiyesinde bulunmaya başladılar. Kuzey Irak’ta Barzani’nin akılsıca giriştiği referandum macerasına karşı isyan eden muhalifler düzenledikleri gösteriler de daha baştan söz veren Amerika ve İsrail’i işaret ederek kahrolsu sloganı atmaya başladılar.

Barzani’yi hezimete uğratan referandumdan birkaç gün önce Amerikan dışişleri bakanının Barzani’ye bir mektup yazdığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson yazdığı bu mektupta şu ifadelere yer vermiş: “Sayın Başkan Mesut Barzani bu mektubu size ve Kürt Bölgesi halkına duyduğumuz derin saygıyı ifade etmek için ABD adına kaleme alıyorum. On yıllar boyu birlikte tarihi bir ilişki geliştirdik ve bu ilişkinin önümüzdeki on yıllar boyu güçlenerek devam etmesini istiyoruz, buna kararlıyız.” İfadesinin ardından da “Irak’taki Kürt halkının 1921’den bu yana maruz bırakıldığı tarihsel yanlışları sahiden anlıyoruz.” Diyerek Barzani’ye umut ve cesaret veren bir ifade kullanmıştır. Referanduma gitme hazırlıkları sürerken yazılan bu mektubun bir yerinde de “Bağdat’la bir anlaşmaya varılmadığı takdirde referandum düzenleme ihtiyacınızı tanıyacağız” diyerek Barzani’nin harekete geçmesini istemiştir. Bugünkü gelinen çatışmalı tabloyu dikkate aldığımızda Amerika Barzani’ye baştan söz verdiği halde kalleşlik edip, sözünde durmamıştır. Irak Merkezi yönetimle Peşmerge yönetimini birbirine düşürdükten sonra şimdi kalmış itidal tavsiyesinde bulunuyor. Ortadoğu’yu Amerika ile İsrail bir olup, Ortadoğu’yu adeta bir mikser gibi karıştırmaya devam ediyorlar. Amerikan’ın mektup rezaletinden sonra İsrail’de kuzey Irak’a ajanlarını göndererek PKK ve Peşmerge bölgelerinin zarar görmemesi için yardım sözünde bulunacağı sözünü veriyor.

Açıkça ifade etmek gerekirse Amerika ve İsrail Barzani’yi pohpohlayarak onu Dimyat’a pirince gönderirken evindeki bulgurundan etmiştir.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin anayasa aykırı olarak yaptığı referandumun ardından Bağdat güçleriyle peşmergeler arasında ardı arkası kesilecek gibi görünmeyen bir çatışmanın içine girmiş bulunuyorlar.

Kuzey Irak bölgesel yönetimi referandumun ardından Kasım ayında bağımsızlık ilanı ile birlikte parlamento ve başkanlık seçimlerini yapmak istiyordu. Fakat evdeki hesap, çarşıya uymadı Barzani’nin bütün umutları suya düştüğü için seçimlerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi kararı alındı.

Barzani’nin maddi geliri Irak merkezi yönetiminkinden daha iyi bir durumdaydı. Petrol gelirleri ile gümrük gelirlerinin tamamı IKBY’nin cebine gitmekteydi. Bağımsız Kürdistan devleti kurma hayalini eline yüzüne bulaştırdıktan sonra bu imkanı da kaybetmiş bulunuyor. Barzani’ye daha baştan destek verenlerin birçoğu sırtını dönmüş bulunuyor. Sizin anlayacağınız Barzani Amerika ve İsrail’in gazıyla giriştiği bağımsızlık kumarını kaybettiği için içinden çıkılmaz bir hezimete uğramış bulunuyor…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.