HOŞ GELDİN YENİ PARTİ

MHP’den ihraç edilmiş olan Meral Akşener’in parti kurmasıyla ilgili tartışmalar ha bugünde, ha yarın derken işte parti kuruldu. Partinin ismi “İyi Parti” amblemi de güneş. 200 kişiden oluşan kurucu isimleri de açıklandı. Parti programı okundu 8 başlıktan oluşuyor, ne diyelim bize de hadi kolay gelsin demek düşüyor. Partinin sloganı “Türkiye iyi olacak”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının verilerine göre Türkiye’de 85 faal siyasi parti var iken, birde buna Meral Aşener’in partisi eklenince sayı 86 oldu.

Meral Akşener partiyi kurarken geçmişte rahmetlik Turgut Özal’ın yaptığı gibi her görüşten kimselere kapıyı açık tutmuş. Halihazırdaki parti tabanını MHP’nin küskünleriyle CHP’den gelenler ve siyasetten umudunu kesmiş olanlar oluşturuyor. Partinin önde gelenlerinden biri olan Ümit Özdağ DYP’nin kendilerine açık destek verdiğiyle ilgili ifadesinin ardından 27 Mayıs darbesinin de haklı bir darbe olduğunu söylemesi uygun olmamıştır. Şimdi akıl var mantık var DYP’liler 27 Mayıs’a karşılar ve aynı zamanda mağdurudurlar. Hal böyle olunca yeni parti içinde bunlar nasıl anlaşıp da birlikte hareket edecekler bu bile ayrı bir sorun. Sonra Meral Akşener ikide bir partisinin merkez sağı temsil ettiğini söylüyor. Bu söylem yıllar öncesinin söylemi idi, şimdiler de böyle bir yapılanma artık ortada yok.

Meral Akşener partiyi kurarken hangi muhalefet partileriyle ve hangi çevrelerle dirsek temasında bulunduğu da ortaya çıktı. Medyada yer aldığına göre bu partilerin başında CHP geliyor. HDP’den de bazı kimselerle görüştüğü söyleniyor. CHP ile irtibatlı oluşuna kanıt partisinden istifa ederek İyi Parti’ye katılmış bulunan İzmir milletvekili Aytun Çıray’ın olmasıdır. Bu milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra olurunu alarak, istifa edip, Akşener’in partisine katıldığını söylüyor. Bu da bize Kılıçdaroğlu’nun sen o partiye git katıl, seçim günü gelince ittifak yaparken CHP’ye yardımcı olursun gibisine bir talimat verdiğini akla getiriyor. CHP’den epeyce daha milletvekilinin istifa ederek Meral Akşener’in partisine katılacakları da söyleniyor.

Meral Akşener’in açıkladığı parti programında İyi bir Türkiye, Demokrasi ve Hukuk, Kamu yönetimi, İç ve Dış Güvenlik, Dış Politika gibi konular yer almakta.

Meral Aşener’in şahsıyla ilgili olarak da kamuoyunda yapılan dedikoduya göre FETÖ ile bağlantı suçlamasının bir an önce ortadan kalkması gerekiyor. Fethullah Gülenin örgüt mensuplarına Meral Akşener’i koruyun talimatını verdiğiyle ilgili söylentiler ortada dururken; CNM Türk’te Didem Arslan Yılmaz’ın “Türkiye gündemi” programına katılan Fethullah Gülen’in en yakın adamı Nurettin Veren’in “Meral Akşener’i Gülan Bakan Yaptı” açıklamasına ne demeli.

İyi Parti’nin kuruluşunun üzerinden henüz 24 saat geçmeden parti ambleminin ve sloganının Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in seçimlerde kullandığı logoya benzemesi tartışma yarattı. Kurucular kurulunda yer alan bazı kimseler hakkında ithamlar olması mesela rahmetlik Muhsin Yazıcıoğlu’nun kazasıyla ilgili soruşturmada ismi geçen general gibi. Dilin kemiği yok bundan sonra Meral Akşener hakkında ama doğru, ama yanlış herkes bir şeyler söyleyecek; fakat bunların her birine cevap verirken hakaret içermemesi gerekir. Sırası gelmişken bir hususunda altını çizmek istiyorum Feysbuk’ta “Meral Akşener diye ortaya çıkan bir derneğin yetkili kişileri tarafından çirkin ifadeli mesajlar yazılmaktadır.

Salondaki taraftarlarının “Başbakan Meral” sloganına Akşener’in cevabı “Bu yetmez Cumhurbaşkanlığı” denmesi istemesi çıtayı yüksek tuttuğunu gösteriyor. Geçmişte çeşitli partilerden ayrılarak parti kurmuş olanların nasıl bir neticeyle karşılaştıklarını dikkate aldığımızda Meral Akşener’in de bunlardan farklı bir grafik çizeceğine ihtimal vermiyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.