Zamlı ama keyifsiz…

Ve Ankara’da toplutaşım ücretlerine zam geldi…

Otobüs, raylı sistem ve sırada minibüs…

Tek binişte 50 kuruş daha cebinden uçtu Başkentlilerin…

Ankara’ya gelen garibe ya da keyfe keder dolaşan 4 lira ödeyecek tek binişte…

Hani bir de kredi kartı ile binenler var ya onlar da 4 lira ödeyecek, haberleri olsun!

Yıllar yılı Ankara’da toplutaşımda minibüs ve Belediye Otobüsü arasında fiyat farkı ciddi rakamdı. Şimdilerde eşit…

Ancak ne haldir bilinmez Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki ulaşım zararının 630 milyon lirayı bulacağı söyleniyor ki, bunun adı müsrif tüccarlıktan başka bir şey değil...

* * *

Metroda karıyan kokular

Sincan Törekent’ten Ümitköy Koru’ya ulaşan bir raylı sistemimiz oldu çok şükür… Taksit taksit uzatıldı ve kesintisiz hizmet başladı. Ancak aksilikler ve terslikler alabildiğince yoğunluk kazandı.

Hafta içi mesai gidiş ve dönüşlerde artan arızalar yolcu yığılmaları sebebi…

Maşallah, alkol kokuları ter kokusuna, soğan sarımsak kokuları kesif parfüm kokularına karışa karışa yolculuk yapıyoruz.

Ne ilginçtir, Melih Başkan’ın başımıza sardığı Çin işi vagonlarda da tutunana aşk olsun… O yoğunlukta millet birbirinin üzerinde… Koltuklar üstünde sıralanan sabit tutunacak yerler de dalgın yolcuların inerken kafalarını okşayıp duruyor.

Yani diyeceğim o ki, toplu taşım zamlı da keyifsiz…

Kaplumbağa ile yarışan minibüsler

Ya minibüsler...

Allahlık seyir halleri devam ediyor… Sabah akşam fır dönüyorlar da geri kalan zamanlarda kaplumbağalarla yarışıyorlar maşallah… Kimseden çıt çıkmıyor ki, demek ki memnunlar.

Birkaç gün öncesindeydi… Mesaiye gelirken torunları kreşe bırakmak bana düştü. Binmemizin ardından çok geçmeden sürücüden bir ses;

“- Lutfen arkadaki araca geçer misiniz?”

Hemen bir kıpırdama…
Duramadım, itiraz ettim;

“Kaptan 2 çocukla bu ne in bin?...”

Sesim kararlı tondaymış ki, kaptan yoluna devam etti… Kuzu misali inmek için ayaklananlar da yerlerine oturuverdi.

* * *

Diyanet'in Zafer hutbesi...

Yazımı Ankara ile noktalayayım dedim ama malum 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın coşkusunu da hep birlikte yaşadık. Layıkıyla organize edilen törenleri de, kerhen yasak savanları da hep birlikte gördük.

Bir kerhen iş yapan da Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı idi… Varlığını Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olan kurum…

Malum bağımsız olunmayan bir ülkede insanın dinini yaşaması mümkün değil…  

Cuma Hutbesinde yine yürekler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz Türk vatanının kurtarıcısı için bir Fatiha bekledi… Ama ne yazık ki, yine nankörlük ettik hep birlikte… Yasak savan bir hutbenin ardından bu kadar nankörlüğe de pes dedik.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ramazan Durmuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.