Edep ve Akıl!

Nezaket kurallarını göz ardı etmek dost  kaybettirir!

Saygıdeğer arkadaşlar; toplumları düzenleyen iki ana kural vardır birincisi hukuk kuralları bunlar uymamız gereken zorunlu düzenlemelerdir ikincisi ise; adab-ı muaşeret kuralları yani görgü ve nezaketi barındıran sosyal davranış kurallarıdır ki bu kurallar olmadan sadece hukuk kuralları ile toplumun karşılıklı nezaketinin ve saygısının oluşması ilişkilerin belli bir düzeyde tutulması sağlanamaz. Hatta sonuçları toplumsal huzursuzluğa kadar giden olumsuzluklara gebedir.

Gelişmişliğin vurgusu olan toplumsal ilişki kurallarını son yıllarda biraz unutur olduk ama tekrar gündeme gelmezse ki; “yozlaşma hızına dur demenin tek yoludur” toplum olarak yaşam sevincimiz de bundan etkilenecektir.

Sağlıklı bir toplum, bireylerinin saygın ve saygılı olduğu toplumdur.

Saygı aynı zamanda hak tecavüzünün de önüne geçer.  Bu kurallar sayesinde aynı zamanda toplumu zorlama olmadan biçimlendirebilirsiniz.

Nezaket, görgü ve sosyal davranış kuralları unutuldukça toplumsal yozlaşma başlar ve bireyler arası iletişim kopar.

Görgü ve bilgi bireyin zenginliğidir.

Toplumda sevilen, sayılan, aranan insanların hepsinin ortak özelliği nezaket kurallarını iyi bilmeleri ve uygulamalarıdır.

Bu kuralları 0-3 yaş arasında ilk aileden görüp zihnimize yerleştirmeye başlıyoruz. Ailede uygulanıyorsa hayatımıza da yerleşiyor. İşte o yüzdendir ki; kız verirken de gelin alırken de hep aile önemli deriz. Önce aileyi sorgularız.

Peki ailede bu kuralla tanışmamış bireylerin ne günahı var?

Elbet okullarda da bu kurallar ile ilgili dersler muhakkak olmalı!

Seminer ve eğitimlerde bazen elli yaş ve üzerinde konum/ünvan sahibi hiç bu kuralların farkında olmamış insanlarla karşılaşıyorum. Hayatlarında giden bazı tersliklere anlam ararken cevabı buralarda buluyorlar.

Şöyle ki;

Sistem şu şekilde işliyor; birey üniversite sınavından büyük bir başarıyla çıkıyor ve puanları çok yüksek ve çok prestijli bölümlerden birine girmeye hak kazanıyor. Normal olarak o vakte kadar çocuk hedefine kitlenmiş hiçbir şey gözü görmüyor. E ailede zaten bu kuralları alamamıştı. Sonrasında ise maddi olarak aileye yük olmamak için en kısa sürede okulu bitirebilmek adına var gücüyle derslere yoğunlaşıyor. Yüksek dereceyle mezun oluyor olmasına da işte bütün eser bu noktada yazılıyor: iş görüşmesine gidecek sanıyor ki sadece cv inceleniyor oysa;  genel kılık kıyafetimiz ve nezaketimiz iş alımında göz ardı edilmez, bizden bağımsız değildir. Terfilerde de aynı durum söz konusudur. Ama bunlardan bihaber olanlar için acaba neden ben tercih edilmedim sorusu başlıyor...  Düşe kalka yetinilmek zorunda olunan bir ücret karşılığı çalışılarak geliniyor ellili yaşlara... Sonrasında “teknik olarak ben çok iyiyim neden ben terfi alamıyorum?” soruları başlıyor.

Sevgili arkadaşlar bu durumu özetleyecek çok sevdiğim bir söz vardır: “Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer onları herkes görür.”

Nezaket kurallarını;

Uygulayana kazanımları paha biçilemez.

Parayla satın alınmaz ama birçok para kapısını sonuna kadar açar size...

Fayda maliyet analizi yapın lütfen! Nezaketten yoksun davrandığınızda ne kaybediyorsunuz ne kazanıyorsunuz?

Asansöre kimseye yol vermeden ilk siz bindiğinizde,

Kapıdan ilk siz geçtiğinizde,

Sözlü olmasa bile bir baş hareketinizle selam vermediğinizde,

Makam odası adabını bilmediğinizde,

Başkalarının odalarına izinsiz girdiğinizde,

Teşekkür etmediğinizde,

Rica kipini kullanmadığınızda,

İyi bir dinleyen olmadığınızda,

Ses tonunuza dikkat etmediğinizde,

Verilen selamı almadığınızda,

Geçmiş olsun mesajlarına dönmediğinizde,

Sigara içmeyen birinin yanında sigaranızla onu rahatsız ettiğinizde,

Size gelen misafirinizi iyi ağırlamadığınızda,

Mevki sahibi dostunuza topluluk içinde hitap ederken, hanım/bey sözleri eklemediğinize,

Özür dilemediğinizde, alay ettiğinizde,

Ayağa kalkmadığınızda,

Telefonlara, mesajlara, notlara geri dönmediğinizde,

Karşınızdaki insana değer vermediğinizde, (Ki eğer bizde bir değer varsa karşımızdaki kişiye değer veririz)

Ne kazanıp ne kaybediyorsunuz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Neslihan YAHŞİ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.