AKM-KIZILAY METRO HATTININ İHALESİ DAVET USULÜ MÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ankara’da Keçiören metrosunun AKM-Kızılay metro hattı bağlantısının, ihalesinin yapıldığı ve inşaatının başlayacağı kamuoyuna açıklanmıştı. Açıklamanın ardından konuyu meclis gündemine taşıyarak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiğim soru önergesinde “AKM-Kızılay hattı ihalesi ne zaman yapılmıştır? Duyurusu yayınlanmış mıdır?” dedim.

AKM-Kızılay metro hattı ihalesi davet usulüyle mi gerçekleştirilmiştir? Gizlice mi ihale edilmek istenmiştir? İhalenin davet usulü ile yapılmasından beklenen kamu yararı nedir? Bu yöntemle uygun fiyat kırımının sağlandığı düşünülmekte midir? İhalede piyasa fiyatları oluşmuş mudur? İhaleye kaç firma çağrılmıştır ve çağrılan firmalarda kriter ne olarak belirlenmiştir?

AKM- Kızılay metro hattını alan firmanın 3. Havalimanı ihalesini de alan firmalardan biri olan Kolin Holding olduğu iddiaları doğru mudur?

DAVET USULÜ İHALEYE GÖLGE DÜŞÜRMEZ Mİ?

Davet usulüyle ihale yapılması, bu firmaların gözetildiği intibasını yaratarak ihaleye gölge düşürmeyecek midir?

AKM-Kızılay metrosunun toplam maliyeti ve birim maliyeti ne kadardır? Bu yapılan ihale bedellerinin birim fiyatı olarak, İstanbul-Ankara metro maliyet birim fiyatlarına ve Avrupa Birliği ortalama birim fiyatlarına oranı nedir?

NE ZAMAN BİTİRİLECEK?

Bu defa işin hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir?

Yapılacak yeni hatların Ulaştırma Bakanlığı veya Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması konusunda karar verilmiş midir?Ankarakent ulaşım planında yer alanprojelerden Dikimevi-Mamak metrosu, Gar-Esenboğa Havalimanı, Dikmen-Gar metro hatlarına ilişkin akıbet nedir? Bunlarla ilgili bir ihale ya da işlem başlatılmış mıdır? 2011’de ihale edilen AŞTİ-Söğütözü hattı neden 6 yıl geçmesine rağmen henüz hizmete açılamamıştır? AŞTİ-Söğütözü hattı ne zaman açılacaktır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Keçiören metrosunun AKM-Kızılay arasındaki bağlantısı için ihale yapıldığı bilgisi Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklanmıştır, ve sözleşmenin tamamlanmasının ardından Ankara’da AKM-Kızılay metro inşaatının başlayacağı bilgisi de paylaşılmıştır. Bu çerçevede;

1.AKM-Kızılay hattı ihalesi ne zaman yapılmıştır? Duyurusu yayınlanmış mıdır? Yayınlandıysa nerede yayınlanmıştır?

2.AKM-Kızılay metro hattı ihalesi davet usulüyle mi gerçekleştirilmiştir? Gizlice mi ihale edilmek istenmiştir?

3.İhalenin davet usulü ile yapılmasından beklenen kamu yararı nedir? Bu yöntemle uygun fiyat kırımının sağlandığı düşünülmekte midir? İhalede piyasa fiyatları oluşmuş mudur?

4.İhaleye kaç firma çağrılmıştır ve çağrılan firmalarda kriter ne olarak belirlenmiştir?

5.Davet usulüyle ihale yapılması, bu firmaların gözetildiği intibasını yaratarak ihaleye gölge düşürmeyecek midir?

6.AKM- Kızılay metro hattı ihalesini kazanan firma hangisidir?

7.AKM-Kızılay metrosunun toplam maliyeti ve birim maliyeti ne kadardır ?

8.Bu yapılan ihale bedellerinin birim fiyatı olarak, İstanbul-Ankara metro maliyet birim fiyatlarına ve Avrupa Birliği ortalama birim fiyatlarına oranı nedir?

9.AKM- Kızılay metro hattını alan firmanın 3. Havalimanı ihalesini de alan firmalardan biri olan Kolin Holding olduğu iddiaları doğru mudur?

10.İhaleyi alan firmaların birinci ve ikinci oturumlarda verdikleri iki fiyat teklifi arasındaki kırım farkı makul mudur?

11.Ankara Büyükşehir Belediyesi raylı sistemi 20 yılda bitirememiştir. Bu defa işin hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir?

12.2011’de ihale edilen AŞTİ-Söğütözü hattı neden 6 yıl geçmesine rağmen henüz hizmete açılamamıştır? AŞTİ-Söğütözü hattı ne zaman açılacaktır?

13.Ankarakent ulaşım planında yer alanprojelerden Dikimevi-Mamak metrosu, Gar-Esenboğa Havalimanı, Dikmen-Gar metro hatlarına ilişkin akıbet nedir? Bunlarla ilgili bir ihale ya da işlem başlatılmış mıdır?

14.Mevcut hatların dışında, Ankara’da planlanan yeni metro hatları var mıdır? Yapılacak yeni hatların Ulaştırma Bakanlığı veya Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması konusunda karar verilmiş midir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.