Türk ya da Kürt olmak bir ayrıcalık değildir!

İnsanlığın birinci babası Adem aleyhisselam, ikinci babası Nuh aleyhisselamdır. Bu iki atayı kabul etmeyip maymun atalarının yolunda olanlar var, bizi ilgilendirmez.

Kuvvetli rivayet şudur ki Hz.Nuh’un üç oğlundan türeyen neslin bir kısmı Çin, Japon, Kazak gibi çekik gözlü insanlardır.

Bir oğlundan da zenci neslinin türediği söylenmektedir.

Üçüncü oğlunun da nesli, Kürt, Türk, Arap, Fars.. vb. beyazı güzel, siyahı güzel, sarışını güzel insanlardır.

Ancak herhangi bir ırka ait olmak iftihar etmeyi değil, Allaha şükür etmeyi gerektirir.

Bir insanın bir şeyle övünebilmesi için onun o vasfını kazanmada bir katkısının olması lazım. Mesela Aziz Sincar Kimya dalında Nobel barış ödülünü aldı, övünebilir çünkü bir ömür çalışmasının semeresidir. Fakat Arap olasıyla ya da Mardin’li oluşuyla övünemez, çünkü herhangi bir katkısı olamadan Arap anne babadan doğmuş ya da Mardin’de dünyaya gelmiş. Bu onun için avantajsa Yarana şükür, musibetse Hamd edebilir.

Ben bazen toplumda sohbet ederken sohbetime şöyle başlıyorum; Bizi insan olarak yaratan, İman ile müşerref kılan ve Diyarbekir’de bir Kürt olarak dünyaya gönderen Allah’a şükürler olsun” diyorum ve sohbetime başlıyorum.

Dikkat ederseniz bu aşamaların oluşunda gelişiminde benim bir katkımın olmadığını bundan dolayı Yaradana minnettar olduğumu bir nevi ikrar ediyorum.

“Müminler iyi insanlardır” diyebilirsiniz çünkü iman etmek insanın iradesine bağlıdır, bir sorumluluk gerektirir ve o gerekliliği yerine getiren kimse de iyi insan olarak anılır. Hatta birçok iyi vasıflara sahip insan bile çoğu zaman sonunda iman ile müşerref oluyor, bu da bir gerçektir.

Dünyada sayılarını sayamayacağımız kadar ırklar var, bir kısmını biliyor, bir kısmını bilmiyoruz. Ama görünen o ki sadece bir kızım Türkler ırçılık yapıyor, ırkını ön plana çıkarıyor günümüz şartlarında insanın utanacağı arkasında duramayacağı ifadelerle kendine zulüm ediyorlar, tarihin önünde mahkum konuma düşüyorlar.

Daha düne kadar “ne mutlu türküm diyene”, “bir Türk dünyaya bedeldir” gibi tuhaf sloganlar kullanırken, yetmedi cumhuriyet bayramında “Güçlü olmak için Türk olmak yeterlidir” gibi tuhaf pankart astılar.

Ben bunlara gülüp geçiyorum ama buna karşı Kürt ırkçılığı da yeşeriyor.

Hani bir laf var “nasıl yaşarsanız, öyle inanırsınız” habis bir ruh vatandaşlarımızın tamaını türk kabul ettiler biz de ona teslim ola ola Türkçülüğü geliştirdik.

Türk Ordusu,

Türk Polisi,

Türk Kızılayı,

Türk jeti,

Türk iş damı

Türk vatandaşı…vs.

Kimse demiyor ki arkadaş kim kimi aldatıyor, Anadolu inasına komple Türk diyemezsin, hem hepsi Türk olsa Türk vatandaşlarımıza ne kazandırır. Hele bir dönüp tarihinize bakın Osmanlı padişahlarından hangisi Türkçülüğü dert edinerek hüküm sürmüş? Hem milliyetçi akımlar Osmanlıyı bölüp parçalamadı mı? O gün bu gündür bir türlü iflah olamıyoruz değil mi?

Bırakın bu duygusal oyunları da Anadolu’yu idare edin, Allah’ın size verdiği yerüstü yer altı kaynakları değerlendirin. Ekonomimize sahip çıkıp, yatırımlara ağır sanayi hamlelerine ağırlık verin. Eğitimime yatırım yapın ki nitelikli insan yetişsin, ben Türk’üm demekle kendini avutmasın ne dersiniz?

Hiç kendinizi yormasın düşman Anadolu insanı Türk’tür demekle halk Türk olmaz, kimse bundan dolayı da kavga çıkarmaz. İşin aslı şu ki, Türkçülük yapanları oranı bu ülkede %5’in altına düşmüştür, bir o kadar da Kürt milliyetçileri vardır, bizi enterese etmez ne halınız varsa görün.

Ben insanın Kürt ya da Türk olmasına bakmam, İman, edep ve adaleti beni ilgilendirir, hayata olan katkısı ile de yanımda değeri artar o kadar.

Bir insan olarak böyle düşünmekle yükümlüyüm.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.