Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlılara saygı haftası ülkemizde 18 Mart- 24 Mart tarihleri arasında kutlanmakta ve bu tarihlerde yaşlı sorunlarına ve yaşlılarla ilgili etkinliklere imza atılmaktadır. Yaşlılık dünyadaki gelişmelere bağlı olarak artış göstermiş ve dünya nüfusunun yaklaşık %8’ini yaşlılar oluşturmaya başlamıştır.

Her geçen gün artan yaşlı nüfus oranı onlara gerektiği gibi ilgi ve alaka göstermeyi de zorunlu kılmaktadır. Yaşlıların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması başta olmak üzere yaşlı sağlının korunması ve bakımlarının gerçekleşmesine dikkat çeken yaşlılara saygı haftası ülkemizde sivil toplum örgütleri ve devlet organizasyonlarıyla her yıl icra edilmektedir.

Yaşlılara Saygı Haftası Ne Zamandır?

1982 yılında Yaşlıları Koruma Derneği’nin katkılarıyla kutlanmaya başlanan yaşlılar haftası 2019 yılında da 18 Mart – 24 Mart tarihleri arasında kutlanacaktır. Yaşlılık, ülkemizde nüfus yaşının artışıyla birlikte yoğunlaşmış ve yaşlılarla ilgili konular daha fazla konuşulmaya başlanmıştır.

Yaşlıların ihtiyaç duyduğu saygı, sevgi ve ilginin bu hafta içinde tahsis edilmesi, yaşlıların sosyal ve ekonomik haklarına dikkat çekilmesi için gerçekleştirilen yaşlılara saygı haftası aslında tüm yıl boyunca unutulmaya yüz tutmuş yaşlı vatandaşların farkındalığının sağlanmasına aracılık etmektedir.

İster tanıdık olsun isterse de tanınmayan biri olsun sokakta yürüyen yaşlı birine yardım edip onu karşıdan karşıya geçirmek, yaşlıların evlerinde tıkılıp kalmalarını önleyici etkinlikler düzenlemek bu haftanın en belirgin faaliyetlerindendir.

Yaşlılara Saygı Haftasında Neler Yapılabilir?

Yaşlılara saygı haftasında gerek devlete ait kamu kurumları gerekse de sivil toplum örgütleri yaşlılığa dikkat çekmek için elinden gelen gayreti göstermektedir. Yaşlılar haftası amacı yaşlı bireyin her şeyden önce toplumda varlığının devamlılığıdır. Bu kapsamda yaşlılara yönelik gezi ve etkinlikler düzenlenebileceği gibi yaşlıların sağlıklarının korunması ve bakımlarının gerçekleştirilmesi için toplumda farkındalık yaratılabilir.

Yaşlılara saygı haftasında yapılan etkinliklerin başında huzurevindeki yaşlıların ziyaret edilmesi gelmektedir. Tanımadığımız bir yaşlıya bir çiçek alıp ziyaret etmek hem onların mutlu edilmesi hem de bu haftasının icra edilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bunun yanında ailemizden yaşlıları ziyaret ederek yaşlılara hürmet gösterebilir ve onların ihtiyaçlarını gidererek 18-24 Mart tarihinin toplumda kutlanmasına ve yaşlılara saygı haftası etkinliklerinin yaygınlaşmasına aracılık edebiliriz.

Emir Yılmaz

Editör

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emir Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.