Hatırlatmak istedim!

26 Ağustos 2014 tarihinde, Anıtkabir Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92’nci yıl dönümü nedeniyle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün canlı portresini oluşturmak üzere 6 bin kişinin katılımıyla Anıtkabir'de muhteşem bir çalışma yapılmıştı. 6 bin kişi ile yapılması planlanan canlı portre oluşumu için 10 bini aşkın insan Anıtkabir'e akın etmişti.

O, gurur tablosunda yer almak benim için unutulmaz bir anı olmuştur.

O gün orada bulunan her yaş gurubundan binlerce insan 33 derece sıcaklıkta büyük bir sabırla ve heyecanla görev almanın gururunu yaşadı. Herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çaba gösterdi.

Herkesin ortak noktası ATATÜRK, amacı CUMHURİYET ve dilekleri LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin ilelebet yaşaması idi.

Anıtkabir etrafında birleşen binlerce insan Askerlerimizin nöbet değişimlerini izlerken duygulandı.Milli marşlarımız hep bir ağızdan coşkuyla söylendi.

6 bin kişi ile tamamlanması gereken rekor denemesi için gelen insan sayısının 10 binden fazla olması herkesi gururlandırdı..

Büyük emek verilen bu çalışmanın ''Dünyanın En büyük Atatürk Portresi'' olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmesi hedeflendi.

Ülkemizin her köşesinden hatta Yurt dışından gelen gönüllüler vardı. 13 yaşından büyük ve siyah kıyafetli 6 bin kişi kısa sürede kenetlendi.

2012 yılında İzmir'de 2 bin 400 kişinin katılımı ile gerçekleşen proje, Bursa'da 5 bin 990 kişi ile oluşturulmuştu.

Türk Milletine yakışır bir bütünlük içinde başarı ve gururla sona yaklaşıldığında kalabalık Aslanlı yolda ağır ağır ilerlerken, yüreklerde böyle güzel bir projede yer almanın ayrıcalığı ve gururu vardı.

Ülkemizin bu kadar çok sorunu varken, ülkemizin, her köşesi ranta kurban edilirken, Adalet arayışları, Ohal çalışmaları, hiç bitmeyen şehit haberleri, teslim edilen adalarımız, Kıbrıs sorunu, zehirli tarım ürünlerinin geri gönderilip iç pazara sürülmesi ve daha binlerce hayati mesele arasında yeni bir alıştırma yöntemiyle Anıtkabir üzerinde oynanan oyunları okuyunca 2014 yılında ki muhteşem Gurur Tablosu'nu hatırladım.

Konu Anıtkabir olunca, Atatürk ve Cumhuriyet olunca, biz 6 bin değil, 6 milyon değil, 60 milyon oluruz.

Hatırlatmak istedim...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.