Hucurat Suresi 1

Kur'an bir yaşam biçimidir. İnanana dünya ve ahiret saadetini vaad eden, inanmayanları da cehennemle tehdit eden Allah'ın kelamıdır.

Zaman yaşlandıkça gençleşen, sorunlar oldukça çözümler sunan bir kitaptır.

Allah'a ve Kur'ana inanmayanların günümüze kadar benzerini yapmayı beceremediği, tüm inkar ve iftiralara rağmen 6666 ayetin tamamı, günümüzde dahi tazeliğini koruduğu bir ilahi mesajdır.

114 Surenin tamamı çok değerli ve insanlığın muhtaç olduğu çözümler sunar. Birbirinden değerli olan bu surelerden, günümüz Müslümanlarının içinde bulunduğu bu sıkıntılı duruma çözüm sunan bir surede Hucurat suresidir.

Medine'de nazil olan 18 ayetlik kısa bir sure, bazı müfessirler bu surenin adına "Ahlak suresi" de demişlerdir.

Gerçekten bir Müslümanın sahip olması gereken temel kuralları ve sahip olunması gereken ahlakı değerleri anlatan bu sure bu ismi hak ettiği kanaatindeyim.

İmam- Hatip yıllarında ezberlenmesi istenen meal ve tefsiri öğretilen bu sure, günümüzde dersler alınması gereken surelerin başında gelir.

Sürenin nüzulüne sebep olan uç önemli olay vardır.

Bedevi Müslümanların, peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin eşlerinin bulunduğu odalara gelip, ona, "Ey Muhammed çık, yanımıza gel" diye bağırmaları ile nüzül olan ayetler.

Valid b. Utbe'yi, kavminde topladığı zekatı yanında bulunduran Haris b. Dirar'dan almak üzere gönderdi. Valid onlara yaklaştığında korkup kaçmaları üzerine geri dönüp Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selleme dönüp "onlar dinden dönmüşler. Zekat vermiyorlar" ve gelişen olaylar sonucu nazil olan ayetler.

Münafıkların başı Abdullah b. Ubeyye, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem eşeğine binip Müslümanlarla yanına vardığında, Abdullah: "Benden uzak dur. Vallahi eşeğin kokusu beni rahatsız etti." Ensar'dan biri de "Vallahi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin eşeğinin kokusu senin kokundan daha güzeldir." dedi. Münakaşa ve kavga etmeleri sonucu inen ayetler.

Daha nice güzellikleri içinde barındıran, nifak ve çatışmalara çare sunan tedavi edici bir suredir.

Kur'an ayet ve sureleri bir sebebe binanen nazil olmuş olsalar da evrensel ve kıyamete kadar hükümleri ve tazeliği geçerlidir.

Özellikle günümüz hadis ve sahabeyi sıradan biri gibi anlatmaya çalışan, sünnet'e fazla önem vermeyen ve bize Kur'an yeter diyen bir zümreye cevap niteliğindedir.

Birinci ayette "Ey inananlar, ey iman sıfatını taşıyan ve Allah'ın kitabına inanan siz müminler! Allah ve Resulundun önce herhangi bir şeye veya bir iş yapmayın. (saf. tefasir).

Günümüz Müslümanlarına; fikriniz, düşünceniz, çıkarınız ve davanız ne olursa olsun, Kur'an ve Sünneten üstün ve değerli olmamalıdır.

İkinci ayette; " Ey müminler! Resulullah ile konuştuğunuzda seslerinizi alçaltın. Peygamberin kinden daha yüksek sesle konuşmayın. Onunla konuşurken, birbirinizle yüksek sele konuştuğunuz gibi, yüksek sesle konuşmayın. Birbirinizle hitap ettiğiniz gibi, "Ya Muhammed" diyerek ona adıyla ve kunyesiyle hitap etmeyin. Fakat onun kadrını yüceltmek ve ona karşı edepli olak için "Ey Allah'ın nebisi! Ey Allah'ın resulu deyin" (saf. tefasir.)

O günkü kaba bedevilere hitaben nazil olan bu ayet, İslam aleminde yeni bir nifak tohumunu atmaya çalışan ve Peygamberimize salavat getirmekten üşenen kişilere cevap verir gibidir.

Arda arda sekizinci ayte kadar o günün bedevilerine, Peygamberi ve sevgisini anlatan Kur'an, günümüzdeki Peygamberimiz ve onun sünnetine önem vermeyen salavat getirmeyen bedevilerine derslerle doludur.

Allah'ın emrine en güzel biçimde uymanın ve O'nun rızasını kazanmanın en güvenilir yolu, Allah tarafında seçilen, görevlendirilen, sevilen ve terbiye edile son nebi Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemi bilmek, tanımak, saygı duymak, model kabul etmek ve hayatımızın merkezine koymakla ancak mümkündür.

O sallallahu aleyhi ve sellem sıradan bir olmadığı gibi sıradan biri gibi onu kabul etmek doğru değildir.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin, sözlerini, yaptıklarını, değer verdiklerine önemsememek yanlıştır.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz Muhammed sallallhu aleyhi ve sellem adı anıldığında selevat getirmek, hadis söylendiğinde dinleyip gücümüz oranında icabet etmek ve yaşadığı gibi yaşamaya çalışmak biz Müslümanların düstürü olmalıdır.

Surenin bundan sonraki ayetler günümüz yarasını anlatan ve çözüm sunan ayetlerle devam eder.

İnşaAllah devamında bunları yazacağız.

ALLAH'A EMANET OLUN..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.