İslam İsbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları; Hint işgali altındaki Cemmu ve Keşmir Bölgesi'nde ki barbarlığı kınıyor

İslam İsbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları, Hint işgali altındaki Cemmu ve Keşmir Bölgesinde Hindistan’ın yapmış olduğu barbarlığı kınamaktadır ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Cemmu ve Keşmir ile ilgili kararlarını uygulaması için Hindistan’a çağrıda bulunmaktadır.10-11 Temmuz 2017'de Fildişi Sahilleri’nin başkenti Abidjan'da 44. İslam İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanlar Konseyi toplantısı düzenlendi.Toplantıda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını uygulaması Hindistan’a çağrıda bulunuldu.Konsey aynı zamanda, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Topluluğu, Hindistan işgali altındaki Cemmu ve Keşmir’de devam eden kan akışını durdurmaları ve keşmir halkının özerklik hakkını garanti altına alacak olan bir plesibitin BM denetiminde yapılması amacıyla gereken rolü oynamaları için çağrıda bulundu.56 üyeli Konsey tarafından oybirliğiyle kabul edilen kararda, Cemmu ve Keşmir’in Hindistan ile Pakistan arasındaki çekirdek tartışma olarak kaldığı ve ilk kararının Güney Asya'ya barış getirilmesi için zorunluluk olduğunu belirtildi. Konsey, Hint işgali altındaki Cemmu ve Keşmir haklına söz verilen özerklik hakkı için Cemmu ve Keşmir halkının verdiği yaygın halk mücadelesine destek vereceğini dile getirdi ve Keşmirliler’in terörle mücadelede verdiği adalet savaşı ile terörizmin eşit tutulamayacağına dikkat çekti.Konsey aynı zamanda, Hintli kuvvetlerin kitlelerin kör olmasına ve masum Keşmir halkının ölmesine neden olan gerçek mühimmat ve topak silahları sürekli olarak kullanmasından üzüntü duyduğunu ifade etti.Dışişleri Bakanları, Keşmirlileri yasadışı olarak gözaltında tutması ve Hürriyat liderlerini hapsetmesi nedeniyle Hindistan’ı kınadılar. Vazgeçilmez özerklik hakları için verdikleri kahramanca mücadele için keşmir halkına büyük saygı duyduklarını ifade ettiler. Ayrıca, BM Kararlarında ve uluslararası hukukta yer alan yükümlülüklerini ihlal ederek, Hindistan İşgali altındaki Cemmu ve Keşmir’e demografik değişiklikler getirme yönündeki Hindistan girişimlerine derin bir endişe ile dikkat çektiler.Müslüman ümmetin Dışişleri Bakanları, Hindistan'a, Hindistan işgali altındaki Cemmu Keşmir’de insan hakları ihlallerini derhal durdurması ve Cemmu ve Keşmir ile ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararlarını uygulamak suretiyle uzun süredir devam eden anlaşmazlığı çözmesi için çağrıda bulundu.

OIC Council of Foreign Ministers strongly condemns Indian barbarism in IoK-Calls upon India, United Nations to Implement Security Council's Resolutions on Jammu & Kashmir

The 44th session of OIC Council of Foreign Ministers (CFM) held in Abidjan, Republic of Cote d'Ivoire, on 10-11 July 2017, condemned state terrorism in the Indian occupied Jammu & Kashmir (IoK) and called upon India to implement the UN Security Council resolutions on Jammu and Kashmir. The Council also called upon the United Nations and the International Community to play their due role in stopping the continuing bloodshed in IoK and for the implementation of the UN Security Council's Resolutions on Jammu & Kashmir, which guarantee Kashmiris' right to self-determination through a UN supervised plebiscite.

The resolution, adopted unanimously by the 56 member Council, noted that Jammu & Kashmir remains the core dispute between India and Pakistan, and its early resolution is imperative for bringing peace to South Asia. The Council expressed its support to the widespread indigenous movement of the people of Indian occupied Jammu & Kashmir for their promised right to self-determination and observed that the just struggle of Kashmiris cannot be equated with terrorism. It deplored the continued use of live ammunition and pellet guns by Indian forces causing mass blinding and killings of innocent Kashmiris.

The Foreign Ministers condemned India for illegal detention of Kashmiris and incarceration of Hurriyat leaders. They paid rich tributes to the Kashmiris for the heroic struggle for the realization of their inalienable right to self-determination. They also noted with deep concern the Indian attempts to bring demographic changes in IoK in violation of its obligations under UN resolutions and international law.

The Foreign Ministers of the Muslim Ummah urged India to immediately stop the human rights violations in IoK and resolve the long-standing dispute by implementing the UN Security Council resolutions on Jammu & Kashmir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.