Dolar'ın Yükselişi ile Altın Fiyatları Darbe Aldı

Mayıs ayından bu yana Doların küresel piyasalarda değer kazanması ile altın piyasası satıcıların kontrolüne geçti. 20 Mayıs’ta Dolar ile Altın fiyatları arasındaki ters korelasyon 0,78 olarak Kasım 2014 tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyesindeydi. Doların değer kazanması, Amerika dışında alıcı ülkeler için altın fiyatlarını pahalı hale getirerek alış yönlü talebi azaltıyor.

Öte yanda altının 2016 yılı yükselişinde altın fonu (ETF) talebi ve fonların altın pozisyon miktarında %25 artış önemli etkendi. Ancak, Amerika Merkez Bankası FED’in yaz aylarında 25 baz puanlık faiz artırım ihtimali ve güçlü dolar ile fonların “rekor net uzun” pozisyonlarında çözülme gözleniyor. Mayıs ayı başında 1300 dolar/ons üzerinde yükselen altın fiyatları Haziran ayına girerken yaklaşık 90 dolar geriledi. 24 Mayıs haftasının Derinlik (COT) raporuna bakınca, düşüş dalgasının ikinci aşamasında fonların uzun pozisyon kapama faaliyetinin hızlandığını görüyoruz.

Açık pozisyon miktarı %15 düşerken fon ve küçük spekülatör toplam net uzun pozisyon miktarı 65,852 kontrat gerileyerek 254,039 kontrat olarak gerçekleşti. Fon net uzun pozisyon miktarında düşüş yeni kısa pozisyondan ziyade uzun pozisyon kapama faaliyetinden kaynaklanıyor. Altın ana yükseliş trendi içerisinde düzeltme yapıyor ancak piyasa teknik olarak halen aşırı alım bölgesinde ve kısa vadede satış baskısı sürebilir. 01 Nisan düşük seviyesi olan 1209 dolar/ons’un aşağı yönde kırılması ile üçüncü dalga satış baskısı altın fiyatlarının 2015 Aralık- 2016 Mayıs yükselişinin %50 Fibonacci seviyesi 1175 dolar/ons’a kadar geri çekilmesi anlamına geliyor. Fiyatlarda düşüşün nerede sonlanacağı konusuna gelince, fonlar ve piyasanın sadık alıcıları örneğin Hindistan belirleyici olacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.