Haccı Hac gibi eda edebiliyor muyuz?

Hac; Özgürlüğün simgesi,

İslam’ın hükümranlığının sembolü, Lebeykellahümme lebeyk telbiyesi ile kulluğun doruk noktası,

Haktan yana zulme karşı kıyamın sergilendiği babayiğitler diyarı olsa gerek.

Tabi ki bunun yanı sıra ibadet, fikir ve zikir, tövbe ve istiğfar yönü de vardır.

Neden Hac Kıyamdır? diyorsanız, buyurun Hz.Peygamber zamanında Haccı eda etmenin zorluğuna bakın anlayacaksınız, hatta Beytüllah’ın tavafına dahi müsaade edilmiyordu.

Peki bu gün niye bu kadar Hac etmek kolaydır? Hac etmek için bir engel olmadığı gibi parası olan 7 Hac bile yapabiliyor? Çünkü bu günkü Hac zalimleri, zorbaları korkutmuyor, hele ki küfrün/kafirin umurunda bile değil. Hac şurası var mı? Hacda minbere çıkan İmam Kraliyetin kabahatlerini dillendirebiliyor mu?

Şu Suudi kraliyetinin densizliklerine bakınca bir yıllığına İslam dünyası bir bütün olarak Haccı boykot çağrısı içimden geliyor.

Aslında fi tarihte İran hacıları “Hac kıyamdır” dediği için Suudi yönetimi tarafından üzerlerine kaynar su dökülünce İslam dünyası ayağa kalkacaktı, ama olmadı, işin aslını anlatacağına işi Şii-Sünni meselesi ile izah ettiler, halbuki Krallık Vahabi’dir.

Aslında Suudi yönetimine karşı bir duruş sergilemek için ABD ile olan ilişkileri yeter de artar. Hepiniz şahit oldunuz ABD başkanı Trump Suudi Kraliyetini ziyaret edince onu “Kılıç dansı” ile karşılamaları bir Müslüman’a yakışmayan bir merasimdi.

Filistin davasına ve dolayısıyla Mescid-ül Aksa’ya bakış açıları İslam’ın sınırları içinde yeri yoktur, Yahudilere karşı olan tavırları onur kırıcıdır.

Şu Adnan Kaşıkçı’nın öldürülmesi hadisesi bir devlete yakışmayan adi bir cinayet,

Ya Sisi’ye verdiği 12 Milyar dolarlık desteğe ne demeli?

Hepsinden de önemlisi Yemen’deki sorunda katkısı ve parmağının oluşu insanı çileden çıkarıyor.

Peki Allah için soruyorum açıktan işlenen sadece bu kabahatten dolayı İslam dünyasının Suud yönetimine karşı ciddi bir yaptırım gerekmiyor mu?

Hiçbir şey elimizden gelmiyorsa bir yıllığına Hac ibadetimize Allah rızası için ara verelim, başta Suudi yönetimi olmak üzere, her Müslüman işin içinde bir anormallik olduğunun farkına varsın olmaz mı?

Hac için harcamayı düşündüğümüz paranın tamamını Yemendeki Müslüman kardeşlerimize gönderelim ki, İslam’ın dünyada var olduğu böyle önemli meselelerde hüküm verdiği, yeryüzündeki mazlum ve mağdur insanların imdadına yetişmek için işe yaradığı bilinsin.

Tutturmuşlar Yemenli kardeşlerimize yardım da yardım, vallahi Müslümanlığımdan utandım yahu. Yardım toplayacağına bu yersiz, gereksiz savaşı durdurun, en büyük yardım budur.

Şunu iyi bilmek lazımdır ki;

*İslam sadece Arap’ların dini değildir,

*Beytüllah Beyt-ül Emir değildir,

*Haccın tasarruf hakkı İslam dünyasına aittir,

Dolayısıyla Hac ibadetini kapsayan mekanların Suudi yönetiminden alınıp İslam dünyası tarafından organize edilen bir heyete verilmelidir.

Beytüllah’ın çevresinde var olan çok katlı binaların bir an evvel yıkılmasını sağlayalım,

Hac, eda edilen bir mistik ibadetten öte İslami bir şura niteliğine dönüştürülmelidir.

Hac sadece Hacca gidenleri memnun etmemeli, İslam dünyasına moral ve motivasyon oluşturacak niteliğe kavuşturulmalıdır.

Aslında Namazımızı, Orucumuzu, Zekatımızı da İslam’ın ruhuna uygun yerine getirelim, en önemlisi de “Kelimeyi Tevhidin” anlamını bir daha düşünmeli!!!

“Ya Allah” diyelim hayatımız bereketlensin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.