ABD MÜTTEFİK DEĞİL HASIMDIR

ABD Türkiye’ye karşı bir dost ve müttefik değil hasım ülke olduğunu bu köşede defalarca yazdım. AK Parti’nin iktidara gelmesi ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın onurlu ve dik duruşu şüphesiz ki Amerika’yı rahatsız etti. Bunu içine sindiremeyen Amerika 2013’ten buyana Gezi olaylarına, 17-25 Aralık operasyonlarına ve 15 Temmuz darbe girişimine destek vererek Türkiye’yi dize getirmek için müttefikliğe yakışmayan bir hareketin içine girdi. Şu son günlerde birde vize konusuna engel çıkararak siyası ve ekonomik konularda ülkemize zarar vermeye kalkıştı. Fakat Amerika ne yaparsa yapsın bu art niyetli ikiyüzlü düzenbazlığından bir netice alamayacak.

15 Temmuz darbe girişimi ihanetinde FETÖ terör örgütüne destek vererek içinde yer alan Amerika terörist başı Naletullah Gülen’i ve adamlarını koruyarak Türkiye’ye karşı en büyük kötülüğü yapmıştır. Türkiye ile İran arasında ki ticari faaliyete yardımcı olan Rıza Sarraf’ı maksatlı olarak tutuklamış olan Amerika bununla da kalmayarak, eski bakan Zafer Çağlayan ile Halk Bankası Müdürü Süleyman Aslan için de tutuklama kararı çıkartmıştır. Dahası da var Amerika’ya görüşmeler için giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etmek için gösteride bulunan PKK ve FETÖ terör üyelerine müsamaha göstermekle kalınmamış, bunlara karşı tepki gösteren korumacılar hakkında tutuklama kararı vermiştir. Böylece Amerika’nın kırdığı ceviz kırkı geçmiştir.

ABD bizzat kendisinin kurup yönlendirdiği DEAŞ terör örgütüyle mücadele ediyor yalanına sarılarak Türkiye düşmanı PKK, PYD/YPG’ye 3 bin TIR dolusu gelişmiş silah, zırhlı araç ve harp malzemesi vererek ülkemize karşı silahlandırmış olması düşmanca bir harekettir. Bugünlerde bu harp malzemelerinin PKK tarafından sınırlarımızın yakınana kadar taşınarak güvenlik güçlerimize karşı kullanıldığı tespit edilmiştir.

Vize rezaletinin ardından İncirlik üssünün kapatılması konusu medyada gündeme gelince bundan endişe duyan ABD Savunma Bakanlığı iki ülke arasında yaşanan gerilimlerin askeri operasyonları etkilemeyeceğine dair açıklamada bulunuyor. Hani bizde bir söz vardır; geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye diye. Öyle zannediyorum daha ileri gidildiği takdirde hükümetimizin alacağı karşı tedbirlerin arasında İncirlik konusu da bulunacaktır. Nitekim bulunması da gerekir; sebebine gelince 15 Temmuz darbe girişiminde kullanılmış olan jet uçaklarına yakıt ikmali yapan tanker uçaklar İncirlikten kalkmış, FETÖ’nün suçluları Amerika’ya buradan kaçırılmış, PKK’ya silahlar buradan taşınmıştır. Türk hükümeti hiç vakit kaybetmeden İncirlik üssü denilen bu ihanet istasyonunu bir an önce kapatmanın çarelerini arayarak bir an önce kapısına kilit vurmalıdır.

Amerika utanıp sıkılmadan birde kalkmış vize krizine ilişkin olarak “Çalışanımızın tutuklanması bizi son derece rahatsız etti. Elçilik kararı tek başına almadı. Beyaz Saray ve Dışişleri ortak karar aldı” açıklamasında bulunuyor. Demek oluyor ki Türkiye’ye karşı yapılan her türlü kötülüğün ve şer olaylarının arkasında bizzat Beyaz Saraydan tutunda ilgili kurumların hepsi bulunuyor. Amerika’yı şuan yöneten kadrolar aynen Biremen mızıkacıları gibi; her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.

Amerika’da yeni iş başına gelmiş olan Donald Trump ve ekibi vaat ettikleri gibi Amerika’yı büyük Amerikan yapmanın hayali içindeler. Bunu gerçekleştirmek için de dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan diş geçirecekleri ülkeleri kendi kontrolleri altına almak gibi bir gayretin içindeler. Bu macera anlayışı Amerika’yı öyle bir kayaya toslatacak ki yaptıklarına bin pişman olacaktır. Bu kaya Kuzey Kore’mi olur, İran’mı olur, yoksa bölgemizdeki birleşik ülkelermi olur onu bekleyip göreceğiz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.