Buğday ve pirinç fiyatları, küresel artışını sürdürüyor !

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Temmuz ayında 179.1 puan olarak ölçüldü. Bu rakam, Ocak 2015’ten bu yana en yüksek rakam olmasıyla dikkat çekerken, geçen ayHaziran'a göre yüzde 2,3; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,2 artış anlamına geliyor.FAO Gıda Fiyat Endeksi; uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan 5 ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirleniyor. FAO Tahıl Fiyat Endeksi ise Temmuz’da yüzde 5.1 yükseldi. Endeks; Nisan,Mayıs ve Haziran ayından beri ısrarlı şekilde artarken, bunda sıkı buğday ve pirinç fiyatlarının etkili olduğu dikkat çekiyor.

Mısır fiyatları sabit kaldı

Sıcak ve kuru havanın dünyanın büyük kısmının yanı sıra,Kuzey Amerika’daki buğday mahsulünü de etkilemesinden dolayı,Temmuz’da en fazla buğday değerleri arttı. Mevsimsel darlık, pirinç fiyatlarını da yükseltirken, mısır fiyatları ise büyük ölçüde sabit kaldı. FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, Haziranayına göre, yüzde 1,1 düşerek, Ağustos 2016’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Temmuz’daki bu düşüşte, Güneydoğu Asya’daki palm yağına dair iyi üretim beklentileri ve zayıf küresel ithalat talebinin rol oynadığı değerlendiriliyor. Tereyağı, peynir ve tam yağlı süt tozu, değer kazandı FAO Et Fiyat Endeksi, istikrarını korurken,Temmuz’da artan küçükbaş hayvanların uluslararası fiyatları büyükbaş, domuz ve kümes hayvanları sektörlerindeki düşen fiyat hareketleriyle dengelendi. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün bugün belli olan rakamlarına göre; FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, tereyağı, peynir ve tam yağlı süt tozunun güçlü fiyatlarısebebiyle,Temmuz’da yüzde 3,6 değer kazandı.İhraç imkanlarının da olması,özellikle tereyağı fiyatlarını Temmuz’da yükseltti. Şeker Endeksi artmasına rağmen, fiyatlargeçen yılın yüzde 26 altındaYine dikkat çeken ve fiyatı artan gıdalardan birisi de şeker..FAO Şeker Fiyat Endeksi, senenin başından bu yana ilk kez aylık bazda yükselirken, Temmuz’da endeksinyüzde 5,2 artışa ulaşması,çeşitli yorumlara sebep oldu. Bunlardan biri,Brezilya Realinin güçlü değer kazanması şeker fiyatlarındaki bu sıçramanın ana sebebi olarak değerlendiriliyor. Son artışa rağmen, şeker fiyatları geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 26 altında seyrediyor. Diğer yandan,Afrika ülkeleri ile uzakdoğudaki bazı ülkelerde had safhaya ulaştığı bildirilen,ölümlere sebep olanve sayıları 80-90 milyona varan gıda sıkıntısı veaçlıkların,FAO Gıda Fiyat Endeksi ile fiyatlar üzerinde etkili olduğu da konuşuluyor. Hırıstiyanülkelerde, savaş ve açlık görülmezken, neden islami ülkelerde var !? Dünyanın gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde milyonlarca ekmek çöpe atılırken, savaş halinde olan bazıAfrika ve körfezülkeleri ile uzakdoğudaki ülkeler,açlık ve susuzluktan kırılıyor. Ancak, Birleşmiş Milletler(BM) ve bağlı veya ilgili kuruluşlar ile diğer uluslararası kuruluşlar,bu ülkelerde açlığa veya gıda yetersizliğine çare konusunda, maalesef çaresiz kalıyor.Açlık çeken ülkeler arasında ise özellikle müslüman ülkeler başı çekiyor.Dünyanın hiçbir hırıstiyan dinine sahipülkesinde,savaş ve açlık görülmezken,neden islami ülkeler bu sorunlarla karşı karşıya kalıyor..!?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.