Ilımlı ve Radikal İslam

Günümüzde, tartışma konusu olan konulardan biri de, Ilımlı veya Radikal İslam kavramlarıdır.

İşin imam, hesap verme ve ahiret boyutunu bilmeyen veya inanmayan kesimin kullandığı bir söylem dir.

İslam; siyasi bir parti, örgüt ve cemaat olmadığı gibi hiç kimsenin tekelinde de değildir.

Kişi İslami seçmekle şeref kazanır ebedi kalacağı ahiret yurdu cennet olur.

İslamiyeti terk eden dinden çıkar kişi kaybeder ve ebedi kalacağı ahiret yurdu cehennem olur.

Müslümanın bir dini, uyması gereken bir kitabı ve Peygamberi vardır.

Farklı mezhepleri olsa da yine temel ve özleri birdir. Zaten mezheplerin temel kaynağı Kur'a ve Sünnettir.

Mezhepler bir din değil, hayatımızı dine en uygun biçimde nasıl sürdüreceğiz onu gösterirler.

Arasındaki farklılıklar, temelde değil, teferruat üzerindedir.

Birbirine rekabet etmedikleri biri diğerini "yanlıştır" diye değil, takdir etmişlerdir.

Zaten tartışma da mezhepler üzerinde olmadığıdır.

Kişi dinini yaşarken ılımlı veya radikal gibi bir ayırım yapma hakkına sahip değildir.

O üzerine vacip olan amelleri yapmak, haramların tümünden sakınmak ve günah işlediğinde de tövbe etmek zorundadır.

Gelelim günümüzde ortaya atılan "Ilımlı ve Radikal İslam" konusuna.

Ilımlı İslam'da kast edilen şey; kimseye karışmayan, cihad konusunu inkar eden, toplumun kabul gördüğü kuralları dinden daha fazla önem veren, namazı kıldığı gibi içkiyi de içen, dinini yaşayışında aşırılığa kaçmayan, ibadetini tam yapmayan, camide, cenazede, Kur'an okunurken tesettüre uyan ve başka zaman da önem vermeyen, faizin bir kısmını helal bilen... Kast ediliyorsa yanlıştır.

Kur'an da:

Onlar küfür ile iman arasında bocalayip dururlar. Ne bunlara (mü’minlere) ne de şunlara (kâfirlere) bağlanırlar. Allah, kimi saptırırsa ona asla bir çıkar yol bulamazsın.(Nisa 143 ayet diy. Meali)

" İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler. (bakara 14 Ayet. Din. Meal)

Ilımlı dan maksat "Güzel biçimde İslami anlatmak, kalp kırmamak, kişileri rencide etmemek, alaya almanak... Gibi anlaşılıyor sa doğru olanıdır.

Kur'an da;

Rabbinin yoluna hikmet ile, güzel öğütlerle çağır! Onlarla en güzel şekilde tartış!) [Nahl 125]

Peygamberimiz sallallhu aleyhi ve sellem de yanlışları, kötülükleri, dini İnkarı... Anlatmış mücadele etmiş ve doldurmuştur.

Bir hadisin de:

"Müslüman müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, zulmedilmesine de yardımcı olmaz. Kim arkadaşının ihtiyacını giderirse, Allahü teâlâ da onun ihtiyacını giderir. Kim, müslümanın sıkıntısını kaldırırsa, Allah da kıyamet günü onun sıkıntılarını kaldırır. Kim, müslümanın aybını örterse, Allahü teâlâ da kıyamette onun aybını örter.) [Tirmizi]

Radikal İslam ne demek anlamıyorum. İslamın Ilımlı olanı yok ki radikal olanı olsun. Kişi ya Müslüman dır veya kâfir. Ortasına münafık denilir ki kafirin en alt tabakasıdır.

Radikal dan maksat; köktenci, dinin tüm kurallarına eksiksiz uyan, dinde taviz vermeyen, dini değerli herşeyden üstün tutan... Gerçekçi manalarinda ise doğru olanıdır.

Müslüman bilir ki din; Allah tarafından gönderilen, Peygamber vesilesiyle İnsanlara öğretilen bir bütündür.

Değişmez, değiştirilemez, fazla ve eksik yapılamaz.

Maide suresi 3 ayet;

... Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim...(diy. meal)

Ancak Radikal dan maksat kaba, vuran, kesen, insanları rencide eden, kendisi gibi olmayanları dışlayan, kötü ahlaki... Gibi ise bu da yanlıştır.

Kur'an kalem suresi 4;

"Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin." (diy. Meal)

Peygamberimiz sallallhu aleyhi ve sellem;

"Nimete kavuşmuş olanlardan, tevazu gösterene ve kendini hep kusurlu bilene, helalden kazanıp, hayırlı yerde sarf edene, fıkıh bilgileri ile hikmeti [tasavvufu] birleştirene, helale harama dikkat edene, fakirlere acıyana, işlerini Allah rızası için yapana, huyu güzel olana, kimseye kötülük yapmayana, ilmi ile amel edene ve malının fazlasını dağıtıp, lafının fazlasını saklayana müjdeler olsun." [Taberani]

Din sadece İslam'dir. Radikal veya ılımlı olanı yoktur.

Kur'an da Ali İmran 19 ayet:

Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir. (Diy. Meal)

Dua ve selamlarla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.