Cehalet mi desem, sefalet mi?

Geçende Onur Air uçak firmasıyla ilgili bir yazı yazmıştım, olumlu olumsuz birçok yorum aldım.

Birçok yorum yerinde yorumlar olmasına rağmen bazıları da yersiz yorumlardı diyebilirim.

Her nereden çıkarıyorsa mini eteğin dokunulmazlığını ileri sürüyorlar. Dünya üstüne dünya gelse milyonlarca karakteri zayıf bayan mini etek giyse “ mini etek normal bir elbisedir” denilmez/denilemez, bu böyle biline.

Hele dekolte kıyafeti çarşı pazarda giymek, erkeklere düpedüz zülümdür psikolojik bir işkencedir. Aç bir insana türlü türlü yemek yaklaştırıp ona vermemek, susuz bir kimsenin yanında suyu döküp kendisine içirmemek ne kadar tuhaf ise bu da aynı şeydir.

Hem erkekler örtünmüş halleriyle yaşarken, bayanların yarı çıplak dolaşmaları niye? Sizin erkeklerle alıp vermediğiniz nedir?

Fi tarihte “Uyanık” soyadlı bir alim Ege bölgemizde Müftülük yapıyor. Kendini beğenmiş bir subay, sözüm ona ilmiyle alay edecesine;

-Müftü bey alimliğiniz nam salmış, benim de bir sorum var sorabilir miyim? diyor.

Uyanık hoca, “buyurun, sorun” deyince, bu da demez mi? -Benim hanım hamile, acaba kız mı erkek mi? Hoca eşinin haline bakıyor dekolte giyinmiş her tarafı dışarıda.

“Beyefendi Çocuğunuz erkektir” diyor, adam, “nasıl bildin?” deyince Uyanık hoca ne desin biliyor musunuz? “Baksana alttan bıyıkları çıkmış”.

Adam rezil rezil başını önüne eğip uzaklaşıyor, Allah başını önüne eğenlerden eylemesin.

Mini etek Anadolu kadınının kıyafeti değil, olmayacak da.

Birkaç zengin, aslını tanımayan kimselerin kompleksli çocukları kimseler giyiyorsa da onlara kimsenin bir şey dediği yok, anlatabildim mi? O sapıkları da Allah’a havale ediyoruz.

Alkol içmeye gelince ne marifettir, ne de medeniyet, bir sıvı düşünki aldığınızda dengeniz bozuluyor, bünyeniz tahrip oluyor, şuurunuzu kaybediyorsunuz. Üstelik mensup olduğunuz din onu yasaklıyor, yüce Allah alkollü içkiyi içmeyi şeytanın amellerinden sayıyor. Kim diyebilir ki bunu içmek normaldir?

Mevlit, ilahi okumaya gelince onu dinin bir ehemmiyeti, olmazsa olmazı olarak düşünmek de cahilliktir. Manevi bir terennümden ibarettir. İsteyene yolculuk esnasında dinleme imkanı verilmelidir. Otobüslerde koltuk arkası tabletlerde Kur’anı Kerim’in olmayışı bir eksikliktir.

Müsaade edin de ümmet olalım; herkes inancını yaşarken bir diğerinin inancına sıkıntı vermesin. İbadetini yerine getirirken diğerinin manevi değerleriyle uğraşıp durmasın.

Sultan Salahaddini Eyyubi’nin asıl adı Yusuf’tur Küds-ü Şerifi fetih ederken Çağırıyor Hıristiyan, Yahudi ve Müslümanları; herkes dinini yaşama konusunda serbesttir diyor, birlikte huzur içinde yaşamanın yollarını onlara gösterdiğinden dolayı dinleri barıştıran anlamında kendisine selahüddin adı veriliyor.

İslam diyarı, Ümmet diyarı, Osmanlı diyarı bu cennet misal memlekette birilerinin yedi hikayesi varsa altısı Müslüman’a sıkıntı vermek için kullanıyor. Üstelik Müslüman olduğunu da söylüyor, sokak kedilerine kurban olsun!

İnsan herkesin huzurunu kendine dert etmiş Müslüman bir kimseye bu kadar sıkıntı oluşturur mu? Yazılarıma gelen yorumlardan bunu fazlasıyla anlıyorum.

Gelin kendinize bir din seçin bu İslam olsa daha iyi olur, ama diğer dinlerinde insanlık için faydalı yanları vardır. Bizimkilerin bir kısmı kerametleri kendinden menkul atıp tutuyorlar.

Hepimiz öleceğiz kardeşlerim. 124 bin Peygamber ve 313 Resulün haber verdiği ortak bir iddia var; Allah var Kıyamet var. Yüce Allah inanıp inanmada da kullarını serbest bırakmıştır.

İnanmayabilirsiniz ama inananlara sıkıntı vermeye hakkınız yok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.