Her üçünü de tebrik ederim

Sivil toplum örgütleri, yerel yönetim ve merkezi yönetim kafa kafaya verip, kamu yararına projelere zaman ayırırsa, sabırla ve inançla gayret etse zor olanı da başarır, imkânsızı da mümkün kılar.

Çünkü bazı olayların imkânsızlığı biz tembelliğimizden o şekilde ifade ediyoruz.

*Örneğin ben 20 yaşında ilkokul mezunuyken ya Allah dedim orta liseyi hariçten bitirerek üniversite mezunu oldum.

Üstat Bediüzzaman’ın bir ifadesi var; bazı olaylar bizatihi bazıları da netice itibariyle hayırlıdır.

Malum Doğu/Güneydoğuda, bazı korkak kimselerin dile getirmeye cesaret etmediği tarihi ifadeyle ülkemizin Kürdistan’ında bir çok yerleşim biriminde çukur siyaseti sonucu mağduriyetler yaşandı, emsali görülmemiş sıkıntılar meydana geldi.

Gel gör ki birçok kimse bundan bir ders bir marifet çıkarmasına rağmen kimisi hala küçük harflerle dedikodu yapıyor.

PKK vatandaşa “kapılarınızı açık bırakın” demekle asıl yüzünü ortaya koyup aile mahremiyetine dokununca, Kürt vatandaşlarımız asıl niyetini anlarken, devlet de vatandaşın bu hassasiyetini karşılıksız bırakmamalıdır diye düşünüyorum.

Umarım yeni anayasa taslağında Türk ve Türkçe kavramı etrafında dolananlar geleceğimizi sıkıntılı bırakma pahasına bu yanlışta diretmezler.

Diyarbakır’da vatandaş iki kere düşünüyor. “Ben nerde yanlış yaptım?” diyerek kendini sorgularken, acaba bu kadar pahallı bir mücadele sonucu 42. ve 66. madde tekrar yeni anayasada bu haliyle kalır mı diye kaygı duyuyor.

Genel perspektif bu iken ben yararlı bir hadiseyi sizinle paylaşmak isterim.

Sur olaylarından hemen sonra, hatta olaylar devam ederken, Sur esnafından 250 imalatçı ve toptancı bir araya gelerek kısa adı SİDER olan bir dernek kurdular.

3P kuralına dikkat edilerek Paralel, PKK ve Pis işlerle uğraşanları üye almamak kaydıyla oluşturdukları bu dernek, yönetim kurulu başkanı Şükran Yılmaz hanım efendinin başkanlığında bir proje yaparak üyelerine yeni bir “Sur çarşısı” yapmanın yoluna koyuldular.

Kaç defa Ankara’ya gittiler, kaç bakanla görüştüler sayısını tutamadım ama her fırsatı değerlendirerek, birileri gibi küçük işlerle uğraşmak yerine hep projelerini öne sürdüler.

Bir yanda il Valimiz, diğer yandan belediyemize atanan Şehremini SİDER’e destek verince TOKİ bu projeyi inandırıcı buldu ve Ankara’da kabul gördü.

Bu konuda her fırsatta SİDER’in projesine destek veren İl Valimiz Hüseyin Aksoy’a ve kefalete imza bırakan Şehreminimiz Cumali Atilla’ya ve gece gündüz umutla, azimle gayret eden SİDER yönetimine bir Diyarbakırlı olarak teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Binlerce kişinin çalışabileceği bu Sur çarşısının şehrimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Bir yandan nitelikli bir STÖ, diğer yandan yerel yönetim, valimizin de desteğini alınca böyle faydalı projeler ortaya çıkıyor, kalıcı işler yapılabiliyor.

Darısı diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının başına diyorum. Gelin kirli politik meselelere ve tarafgirliğe son verin sizin de sözünün para etsin, ne dersiniz?

İnternethaber.com’dan alıntıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.