Ben Hayret Ediyorum Arkadaş!

Beş yıldır Suriye’deki katliama seyirci olan BM’in daimi üyeleri başta olmak üzere Esat rejimine destek veren İran devleti ve Lübnan Hizbüllah’ı suçluyken, komşusunun derdini çekmek zorunda kalan Türkiye’yi suçlayanlar hiç düşünmezler mi ki 100 yıl önce Suriye ve Irak Türkiye’nin birer eyaleti konumundaydı.

İlginçtir Mahabat Kürt Cumhuriyetinin kurulmasına katkı verip İran’a yem olarak veren ve 9 aylık bu devletin İran tarafından yıkılmasına göz yuman Rusya bu gün PKK’ye destek veriyor, İran, “Bu örgüt benim kontrolümde” diyor, Kürtlerin bir kısmı da bununla avunuyor.

Hey dünya hey! Hafta geçmiyor ki bir Kürt Şair veya Yazarın idam edildiği İran bu gün Kürtlerin hamiliğine soyunmuş gibi bir görüntü veriyor.

O Esat ki daha düne kadar Kürtlerin Kimliklerini vermezken, Özgür Suriye Ordusunun baş kaldırmasıyla Kürtlerin kimliğini vererek yanına çekti, burası hoş güzel de, ancak PYD/YPG aracılığıyla Türkiye’ye sıkıntı vermeye çalışıyor.

YPG/PKK biri diğerinden besleniyor, biri diğerinin durumuna göre rol alıyor, kılık değiştiriyor.

İnsanca federatif bir yapıda; iman, edep ve marifetiyle yaşamak varken Kanton/komün hevesleriyle Komünist Rus rejimine, ikinci el solculuğa hamallık yapan PYD, Suriye’de Kürtlere dünyanın sıkıntısını veriyor. Öyle ki Salih Müslüm’ün kardeşi Tefsir Profesörü Mustafa Müslüm’ün vatanına gitmesi bile yasaklanmış vaziyette. Kobani kantonu Başkanı Enver Müslüm bu durum karşısında kahrolurken korkudan bir şey dillendiremiyor, sabırla gününü bekliyor.

Bunu bilmeyen Kürtler PYD/YPG mücadelesini Kürt ve Kürdistan meselsiyle örtüştürüyorlar. Gel de kahrolma Kürtlerin %70-80’nine zulüm eden bu örgüt, Kürtlerin değerlerine mesafeli, inancıyla hasım bu hareket, onların deyimiyle APO’cu örgüt Suriye Kürtlerinin başına bela olmuş vaziyettedir.

Sadece Türkiye’ye mi? üstelik Berzani Kürdistan’ına da kafa tutuyor, ileri geri konuşuyor. Bir bu örgüte bakın bir de PKK’nin son durumuna bakın o da aynı teraneyle 8-10 Kürt şehrinin yıkılmasına neden oldu, Kürtleri de küstürdü, belki bir açıdan iyi oldu zaten umurunda olmayan Kürtlerle arası, olması gerektiği gibi açıldı.

Bütün bu olup bitenlere karşı Türkiye’nin tavrını eleştirenlere şaşıyorum.

*Beşar Esad’a Yapma etme böyle gitmez diyen Türkiye,

*Bardağın taşırdığı son noktada Suriye muhaliflerine destek veren Türkiye,

*Zalim ve güçlü dünya devletlerinin ihmali ve ilgisizliğinden dolayı üç milyon Suriye mültecilerine kapısını açan Türkiye,

*Olup bitenlerden birebir canı yanan Türkiye,

*Bu olup bitenlere karşı dayanamayıp sesini yükseltmek zorunda kalan yine Türkiye,

Gel gör ki yok efendim Türkiye Rus uçağını niye düşürdü,

PYD’ye niye göz yumuyor,

PKK ile niye barış masasına oturmuyor diye suçlayan suçlayana yani malum deyimle “vurun abalıya” misali yine Türkiye

Kimse demiyor ki Rusya’nın ne işi var burnumuzun ucunda istediği yeri vuruyor kırıyor?

PYD Kürtlerin huzuru için otonom veya federatif bir yapı için gayret etmesi gerekirken ne diye Kanto/Komün derdine düşmüş?

PKK’nin hedefi nedir? bilen varsa söylesin ki biz de bir düşünce insanı olarak bir analiz edelim, değil mi?

Türkiye Başkanlık sitemi ve eyalet diyor, HDP kanton komün ve öz savunmayla iş bozanlık yapıyor. Amaç Kürtlerin sırtına binmek, Kürtlerin derin devletten çektiği yetmiyormuş gibi bu defa sıra bu Tanrı tanımazlarda arkadaş, kimse demiyor ki gidin işine bakın artık Kürtler birilerinin Truva atı olmaya fırsat vermeyeceklerdir.

Umarım Hürriyetten motifini almış, hayırlı bir anayasayla ülkemizin önü açılacak, içerdeki ve dışarıdaki muhalefet halkın nezdinde mahcup olacak.

Huzur içinde yaşamak dileğiyle hep beraber. Biri diğerine sıkıntı vermeden herkesin bu dünyada temel haklarıyla yaşama hakkı vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.