GÖCE VE İMECE !!

Henüz bencilliği bilmiyorduk, ‘’sen’’ vardı hayatımızda, ‘’biz’’ vardı.

Ne ötekileşmek, ne bölünmüşlük, ne de ayrılıklar,

Kimin nereden geldiği, neye inandığı, ne giydiği, hangi dili konuştuğu önemli değildi.

Ortak olan türküler vardı hayatımızda, saz vardı, söz vardı, yardımlaşma vardı, imece vardı...Aynı mahallenin, aynı dar sokağından geçerdik sayısız kere..

Kendimiz eker, kendimiz üretir, geleceğimizin tohumlarını yine kendimiz saklardık.

Paylaşmayı bilirdik, paylaştıkça çoğaldığına inanırdık.

Tam bunları kaybettiğimizi düşündüğümüz de bir umut daha sarıyor yüreğimizi.

Bu gün öyle bir gün yaşadık. Yerel Tohum Üreticimize İMECE DESTEĞİ projemizle, Bekçiler’de yaşayan üreticimiz Sultan’a kışlık tarhana yapacağı için yardım etmeye gittik.

Muhtesem doğanın içinde sayısız kavak ağaçlarıyla bezenmiş köyde, ahşap cumbalı, sadece yayla evi olarak kullanılan eski ama bugün bir çok yapıdan daha sağlam olan iki katlı taş eve gidiyoruz.

Komşular kadın erkek, gençler çocuklar bahçede toplanmış, iki koca kazan kaynıyor, hazırlıklar akşamdan yapılmış bize kaynayan göce’yi karıştırmak düşüyor.

Tarhananın pişme aşamasında bir tür bulgur pilavı görüntüsünü andıran tarhananın ilk hali göce olarak tanımlanıyor. Eğer bir evde tarhana yapılacaksa kimse davet edilmez, duyan herkes hem yemek için hem de evine götürmek için tabağını, çanağını alır gelir.

Şalvarları giyip başımızı örtüyoruz ve pişmesine az kalan göce’yi sırayla karıştırıyoruz. Bir yandan da yapılışı ve hazırlık aşaması ile ilgili bilgiler alıyoruz. Biz gelmeden onlar geceden İMECE usulü her şeyi hazırlamışlar, nohutlar, fasulye çeşitleri, mercimek, soğan, domates, sarımsaklar ayıklanıp doğranmış. Hepsi yerli tohum ürünleri, kendi buğday unları ve odun ateşinde pişen göce...

Az sonra tepsilere alınan göce üzerine sarımsaklı ev yoğurdu ve bolca tereyağı eklenerek orada ki herkese ikram ediliyor. Kaşığını tabağını kapan göce'nin başında bekliyor. Adeta yedikçe çoğalıyor. Yiyenler gelemeyenler için alıp evlerine götürüyor.

Yemekten sonra çaylar içilirken göce'nin soğuması bekleniyor. Bu arada sohbet ediyoruz. Evin genci askere gidecek, ülkenin durumundan söz açılıyor, anne ‘’ bir oğlum var, param da var ama kesinlikle bedelli askerlik yapmasını istemem gidip adam gibi vatan görevini yapsın gelsin’’ diyor.

Bir başka amca, onu onaylıyor, ‘’vatan borcu namus borcudur, ama artık bu duyguları gençlerden uzaklaştırıyorlar, işsizlik, çiftçinin durumu ortada’’ diyor, düşünceli...

Bir başka teyze, sağlık sorunlarından söz ediyor. Ne eşinin ne de kendisinin hiç bir güvencesi yok, sağlık imkanlarından yararlanamıyor, sosyal yardıma başvurmuş, partiye üye ol demişler, ‘’hiç bir zaman olmadım, olsam da partiyle işim olmaz, vatandaşa böyle zorluk çıkarılır mı kızım’’ diyor üzülerek.

Göce soğumuş ve yoğrulmak için bekliyor. Göce unu ve kendi buğday unlarından ilave ediyorlar. Tabi ki önceden mayaladıkları ev yoğurdu ile göce tarhana olmak yolunda yoğruluyor. Un çuvallarına konup bağlanıyor. Bir hafta bekletilip güneşte kurumaya bırakılacak ve tarhana haline gelince kışlık yemek için hazır olacak. Göce'nin tadı ve kokusu bu kadar güzel ise tarhanayı soğuk kış günlerinde yemek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Toprağımıza ve tohumlarımıza bereket diliyoruz. Kıymet bilen çiftçilerimizin emeğine, yüreğine sağlık.

Hepsi çok içten, çok doğal, sorunlarımız ortak, dertlerimiz ortak, kimse kimseye ayrıştırıcı gözle bakmıyor. Aynı tabaktan yemek yiyoruz. Aynı topraklar üzerinde aynı havayı soluyoruz, herkes kendi emeğini yemenin mücadelesini veriyor. Hepsi ayrı ayrı evlerine davet ediyor. Yakında patatesler kazılacak, toplanacak yine sözleşiyoruz, bu kez daha kalabalık gideceğiz. İMECE desteğini yerel tohum üreticilerimize ihtiyaçları olduğu her an vermeye devam edeceğiz. Amaç birlikte olmak, yürek yüreğe, sen ben demeden BİZ olmak.

Ne mutlu bizim milletimize, Ne Mutlu Türk’üm Diyene !!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.