Ritim bozukluğunun tedavisi nasıl yapılır?

Kalp çarpıntısı olarak kendini gösteren rahatsızlıklar; heyecan, stres, hızlı koşma veya aşırı kafein tüketimine bağlı olabileceği gibi tıbbi literatürde aritmi olarak geçen kalp ritim bozukluğunun belirtisi de olabilmektedir. Küçük ya da büyük herkesin karşılaşabileceği kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğu ise kardiyologlar tarafından belirlenmelidir.

Ritim bozukluğunun tedavi yöntemlerine geçilmeden önce kalp çarpıntısının ne olduğunun tanımlanması gereklidir. Kalp çarpıntısı, adından da anlaşılacağı üzere kalp atış ritminin normalden daha hızlı ve rahatsızlık verici boyutta hissedilmesidir. Genel olarak kalp atış hızının üst sınır olan 100'den 140 üstü değerlere çıkması durumunda ortaya çıkan kalp çarpıntısında (taşikardi) en kısa zamanda uzman kalp cerrahına danışılması gerekmektedir.

Kalp Çarpıntısı Neden Kaynaklanır?

Kalp atış ritminin ya da hızının 140 üstü değerlere çıkması olarak tanımlanan kalp çarpıntısının neden kaynaklandığının en dopru şekilde tespit edilmesi için EKO testi, tiroid ölçümlerinin yapılması ve kan testi ile kişide kansızlık belirtisi olup olmadığını araştırılması gerekmektedir. Söz konusu testler uzman hekimlerce yapılarak, şikayet edilen kalp çarpıntısının arkasındaki nedenin, heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi kaynaklı fizyolojik (sinus taşikardi) veya kalp ritim bozukluğu (aritmik taşikardi) olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Kalp çarpısının neden kaynaklandığının tespitinde, çarpıntı esnasında 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) yönteminin kullanılmasının önemi büyüktür. Kalp ritim bozukluğu yani aritmik taşikardi tespit edildiğinde ileri tedavi için kalbin elektrikse elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği elektro fizyolojik çalışmanın yapılması da ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. Nitelim ileri tedavide söz konusu kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi) laboratuar ortamında oluşturulmalı ve nereden kaynaklandığı ile nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi) tedavisi, bu durumu oluşturan anormal kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılması şeklide uygulanmaktadır. Tıbbi literatürde bu tedavi yöntemine ablasyon adı verilmektedir. Kalp çarpıntısının köklü tedavisinde çok önemli bir rolü olan ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilmektedir. Tedavinin uygulamadaki adımları şu şekildedir:

Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir.

Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir.

Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntıya neden olan odak noktası tespit edilir. Daha sonra yine kateter aracılığıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve bu sayede kalp çarpıntısına sebebiyet veren sorumlu odak ortadan kaldırılır.

Ablasyon adı verilen bu yöntem sayesinde kalp ritim bozukluklarının tedavisinde %90 oranında başarı sağlanmaktadır. Bu yöntem ile kalp çarpıntısı kalıcı olarak ortadan kaldırıldığından, hastalar ömür boyu ilaç kullanmak zorunluluğundan da kurtulmuş olmaktadır.

Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kalp ritim bozukluğunun bilinen ve en yaygın görülen belirtisi kalp çarpıntısıdır. Çarpıntı yani kalbin çok hızlı ve rahatsızlık verecek şekilde atmasının dışında, tekleme hissi, kalp vuruşlarının düzensiz hissedilmesi, baş dönmesi, göz kararması, fenalık, göğüste sıkıntı hissi, baskı veya ağrı, "senkop" diye ifade edilen şuur kaybı sık belirtiler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla hastalarda bu tür belirtilerden biri veya  birkaçının olması durumunda ritim bozukluğundan şüphelenilmeli ve ilgili kalp cerrahına başvuruda bulunulmalıdır.

Küçük çocuk ya da yetişkin kişi fark etmeksizin herkeste görülebilen bu tür belirtileri fark ettiğiniz anda hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek kalp elektrosu çektirmeniz gerekmektedir.  EKG ile aritminin türü belirlenerek bu rahatsızlığa en uygun tedavi yöntemi seçilmesi mümkün olacaktır. Fakat kalp çarpıntısı sırasında elektrokardiyografi alınamadıysa belirli bir zaman dilimindeki kalp ritminin gösteren ritim "Holter" yapılabilmektedir. Aritmi teşhisi için kullanılan yöntemlerden bir diğeri olan transtelefonik holter ve implante edilebilen kayıt cihazları da kullanılabilmektedir.

Kalpte Ritim Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmi yani kalpte ritim bozukluğunun tedavisi hem ilaç yöntemiyle hem de girişimsel tedavi şeklinde mümkün olabilmektedir. İlaç tedavisinin istenilen sonuçları vermemesi durumunda "radyofrekans ablasyonu" adı verilen ve hastanın bacak toplardamarından ya da bazen bacak atar damarından yapılan girişimsel bir uygulama ile ritim bozukluğu tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemin başarı oranı %70 ila %90 arasında değişiklik göstermektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aleyna Algın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.