Merkez Bankaları Politikaları Belirsizliğini Koruyor

Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisinde zayıf gerçekleşme ile küresel piyasalarda yaşanan hareketlilik Amerikan ekonomisinin küresel piyasalar için önemini bir kez daha ortaya koydu. Haziran’a girerken yarıyıl faiz artırım beklentisi içinde olan piyasalar, şimdilerde 2016 son çeyrekten önce FED faiz artıramaz noktasına geldi. Kısaca seneye başlarken vurgulanan “Küresel Merkez Bankaları” politikalarında belirsizlik bugün de gündemin ilk sırasında yer alıyor. Amerikan Merkez Bankası (FED) önce ekonomik veriler ile ekonomik iyileşmenin devamına ikna olacak ve küresel riskleri de hesaba katarak faiz artırımına gidecek. Yellen’ın geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı konuşmadan özellikle Çin’de istikrarlı büyümenin FED için önemli olduğunu anlıyoruz. Bu anlamda Çin’de Ocak ayında alınan önlemlerin etkisini kaybetmesi ile verilerde gözlenen zayıflama FED’i rahatsız edebilir.

Öte yanda Nisan ayında olumlu gerçekleşme ile Amerikan ekonomik verileri iyileşiyor izlenimi veren perakende satışlar ve tüketici enflasyonu, Dolar Endeksi (DXY) başta olmak üzere piyasalarda hareketlilik yaratabilir. Karışık ekonomik verileri FED Başkanı dahi açıklamakta zorlanırken, döviz piyasası ekonominin güçlü silahı istihdamda Mayıs ayında en kötünün geride kaldığına ikna olmadan kalıcı bir “dolar pozitif” fiyatlama beklemiyoruz. Ancak FED piyasaları faiz artırım fikrinden uzaklaştırmak istemiyor ve muhtemelen 14-15 Haziran toplantısında ekonomi için olumlu bir görünüm vermeye çalışacak.

Bankanın kademeli “faiz artırım kabiliyeti” bardağın dolu tarafı, Amerikan ekonomisinde beklenen iyileşmenin gecikmesi tehlikeli ve küresel piyasaları farklı bir boyuta taşıyabilir. 16 Haziran’da yapılacak Japon Merkez Bankası (BoJ) toplantısında ise politika faizinde değişiklik beklenmiyor. Japonya’da ilk çeyrek büyüme rakamında yukarı yönlü revizyon ve satış vergisinin Ekim 2019’a ertelenmesi ile karar almakta temkinli tavrı ile bilinen Merkez Bankası Haziran’da mevcut durumu koruyabilir. BoJ ertelenen satış vergisinin büyüme ve enflasyon negatif etkisini muhtemelen Temmuz ayında aşağı yönde revizyon ile ekonomik tahminlerine yansıtacak. Bu senaryoda Temmuz ayı faiz indirim kararı yüksek ihtimal, ardından hükümetin ek teşvik paketleri gündeme gelebilir.

Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde yükselen Dolar Endeksi (DXY) Amerika tarafında perakende satışlar, TÜFE ve FED toplantısı desteği ile şimdilik zayıf görünen yukarı yönlü hareketine devam edebilir. Yaklaşan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış (Brexit) referandumu ve piyasaların güvenli liman arayışı da küresel piyasalarda dolara talep yaratıyor. Küresel piyasalarda güçlenen Dolar, Dolar/TL paritesini ilk etapta 2,95 seviyesine taşıyabilir. Dolar Endeksi’nin 95,30 seviyesi üzerine hareket için güç toplayamadığı bir senaryoda ise, içerde Türk Lirası’nın değer kazancı ile 2,90’lara kadar geri çekilme olası görünüyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.