CİĞERLERİMİZ YANIYOR !!

Dünyanın neresinde bir tek ağaç yansa, insanlık için bir kayıptır.

Ülkemizin güneyinde, günlerdir orman yangını var.

Daha önce Ege'de, Karadeniz'de günlerce süren yangınlar oldu.

Yanan ormanların yerini beton duvarlar, siteler, tatil köyleri, oteller aldı, alıyor ve almaya devam edecek.

Ciğerlerimiz yanıyor, toprağımız yanıyor, geleceğimiz yanıyor, yüzlerce, binlerce savunmasız canlı yanıyor.

Bir güne, bir haftaya sığdırılan ''Dünya Çevre Günü'' adı verilen çeşitli kutlamalarla değil, nefes aldığımız her saniye doğaya sahip çıkmalı, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya emanet etmek zorundayız.

Küresel ısınma, iklim değişikliği gibi nedenlerle yaşamları değişen yaban hayvanları ve nesli tükenmeye başlayan canlılar için, biraz olsun farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan çok sayıda özel günler var.

Bunlarla beraber, her geçen gün geleceğimizi tehdit eden, bir çoğu insan hatasından kaynaklanan doğa katliamları hiç eksik olmuyor.

Dünyada temiz su sorunu her geçen gün büyüyor. Su kaynakları azalıyor, var olanları korumak için yeterince çaba gösterilmiyor.

Yanlış avlanma, denizlerde ki çeşitliliğin azalması, göçmen kuşların konaklama alanlarının yok edilmesi, eko sistemin bozulması, insan yaşamının her geçen gün zorlaşması ve tüm canlılar için tehlikeli olması, insanın doyumsuzluğu, toplumlarda farkındalık oluşturulması için yine insanlar eliyle bu özel günlerin doğmasına neden olmuş.

Bugün kuraklık nedeniyle, toprağın verimi düşmekte, çölleşmeyi önlemek, var olan su kaynaklarını korumak için bilim insanları çözümler aramaktadır.

Çölleşme sadece bizim ülkemizi değil, komşularımızdan başlayarak tüm dünyayı tehdit etmektedir.

Denizler hızla kirleniyor, kaplumbağaların yuvalama alanları yeterince korunamıyor, şehirlerde yeşil alanlar hızla yok ediliyor, nehirler kuruyor, akarsular kirleniyor, yanlış baraj inşaatları doğayı her geçen gün yok etme yolunda ilerliyor.

Doğaya, havaya, suya, toprağa zarar verip, önce yok edip, sonra korumak, özel günlerle, haftalarlakorumaya çalışmak asla çözüm değildir.

İlkokullardan özellikle de aileden başlayarak, tohumun, toprağın, suyun, doğada ki her canlının önemi anlatılmalı, doğada uygulamalı eğitimler verilmelidir.

Yetişen her çocuk, tohumun, toprağın, her bir ağacın, canlının geleceğimiz olduğunu bilerek büyümelidir.

Özellikle kırsalda bugün mahalleye dönüştürülen köylerde, çiftçilere, ekip biçen üreticilere eğitimler verilmeli, doğa ile içiçe, ormana, denize, ekili alanlara yakın yerleşim yerlerinde oturan insanlara bu konuda büyük görevler düştüğü anlatılmalıdır.

Yöre halkının, her karış toprağına, her birtohumuna,bir damla suyuna, bir tek ağacına, sahip çıkması gerekmektedir.

Toprağı, onun üzerinde yaşayan insanların koruması çok daha önemlidir.

Göçler, doğal afetler veçölleşme ile mücadele eden dünyada ki ve ülkemizde ki tüm kurumlara büyük görevler düşmektedir.

Çölleşme, kuraklık ve arazi bozulması dünyada bilim insanlarını endişelendirmektedir.

Çölleşme toprağın verimini azaltırken, gıda üretiminin de azalmasına, kıtlığa ve göçlere neden olmaktadır.

Köylerin, okulların, çiftçilerin, kooperatiflerin, üniversitelerin, derneklerin, toplumun tüm kesimlerinin birlikte hareket etmesi, yangınlar, çölleşme ve kuraklıkla ilgili bilinç oluşturulması gerekmektedir.

Dünyanın neresinde bir tek ağaç yansa, insanlık için bir kayıptır.

Ülkemizin güneyinde, günlerdir orman yangını var. Ciğerlerimiz yanıyor, toprağımız yanıyor, geleceğimiz yanıyor, onlarca, yüzlerce savunmasız canlı yanıyor.

Bir güne, bir haftaya sığdırılan İNSAN ELİYLE YOK EDİLEN ama yine insan eliyle hazırlanan, ''DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ'' kutlamalarından bazıları.

Nefes aldığımız her saniye doğaya sahip çıkmak, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya emanet etmek zorundayız.

Dünya Çölleşmeyle Mücadele GünüDünya Sulak Alanlar GünüUluslararası Kutup Ayısı GünüDünya Yaban Hayatı GünüNehirler için Uluslararası Eylem GünüDünya Ormancılık GünüDünya Su GünüDünya Meteoroloji GünüDünya Balık Göçü GünüDünya (Yeryüzü) GünüDünya Göçmen Kuşlar GünüUluslararası Geri Dönüşüm GünüUluslararası Biyolojik Çeşitlilik GünüDünya Kaplumbağalar GünüDünya Çevre GünüDünya Okyanuslar GünüEvrensel Rüzgar GünüDünya Deniz Kaplumbağaları GünüDünya Zürafa GünüDünya Doğa Koruma GünüUluslararası Kaplan GünüDünya Aslan GünüDünya Fil GünüUluslararası Ozon Tabakasını Koruma GünüDünya Su İzleme GünüDünya Parklar GünüDünya Nehirler GünüHayvanları Koruma Günü Dünya Balıkçılık GünüDünya Toprak GünüDünya Dağ GünüVe daha bir çok özel günler ve haftalar...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.