Yansıtma Psikolojisi

Savunma mekanizmalarından biri olan "yansıtma psikolojisi" bazıları için insanlarla ilişki kurma ve bir davranış biçimidir. Davranışlarının ve hissettiklerinin sorumluluklarını başkalarına yüklemeye çalışırlar. Günlük hayatta çok sık kullanılan bu savunma mekanizmasını kişiliği zayıf ve aşağılık kompleksi olan kişiler başvururlar.

Asıl kaygıları ve en büyük zafiyetleri egodur.

Kendilerine yarattıkları yapay bir ego ile kendilerinde yapay bir haklılık görürler. Önemsenme ihtiyacı duyarlar. Güven problemleri vardır, kuşkucudurlar, şımarıklığa yatkın ve iltifat görme isteği vardır. Kendisinde olan kabullenemediği duygu, düşünce ve niyetleri karşısındakine aitmiş gibi itham edici konuşurlar.

Saygı göstermez ama saygı beklerlerler.

Hep onaylanmak isterler. Kendisinde var olmayan iyi özellikleri varmış gibi gösterirler. Bu kişiler kendilerine söylenmesi gerekenleri başkasına söylerler. Kendilerine yakıştıramadıklarını başkasına yakıştırırlar. Kendine ait kusur ve yanlışları karşısındakine mal ederler.

Sürekli eleştirirler, söylenirler, önyargılıdırlar. Kendi eksikliklerini ve aç oldukları erdemleri bir başkasında görünce saldırıya geçerler. Kendisinden üstün olanları küçük düşürmek, zor durumda bırakmak, suçlamak, yargılamak, eleştirmek, bilmişlik taslamak, indirmeye çalışmak, yönetmeye yönlendirmeye kalkmak, saygısız tepkiler, haksız ve mantıksız eleştiriler başlıca özellikleridir. Bu şekilde davranarak kendilerini iyi hissetmesini sağlarlar.

Sürekli huzursuzdurlar ve hep huzur bozarlar.

Bu tür kişiler bireysel ilişkilerini çıkmaza sokar, yanlış anlaşılmalara ve tartışmalara yol açarlar. Hep bir kurban modunda dolaşır ve yaşamdan keyif almazlar.

Tanıdığımız değil mi o kişiyi? Aynen onu tarif ediyor değil mi? Herkes İçinden bir isim geçirdi büyük ihtimal. Doğru bildiniz işte o kişi.

Böyle insanlardan uzak olmanız dileğiyle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülsemin Konca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.