ANKARA'NIN TARİHİ TEK TARIM OKULU NEDEN YIKILIYOR?

Ankara’da yıllardır tarım alanında meslek elemanı yetiştiren tek okul olma özelliğini taşıyan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin taşınacağına yönelik iddiaları, Başbakan Binali Yıldırım’a sordum. Okulla ilgili alınan yıkım kararının dayanağını ve amacını sordum, “Ankara’da tarım alanında meslek elemanı yetiştiren bu tek okulla ilgili yıkım kararı, hükümetin tarıma ve eğitime olan bakışını mı yansıtmaktadır?” Yıkımdan sonra okul arazisinin özel mülkiyete devrinin planlanıp planlanmadığının açıklanmasını istedim, “Yıkım kararında o bölgede yakın tarihte yapılan büyük emsal artışlarından bu parselin de yararlandırılması düşüncesi etkili olmuş mudur? Ankara’da özel mülkiyete konu arazilerle ilgili emsal artışlarıyla yaratılan rantın miktarı üzerine bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu yolla ortaya çıkan değerin toplam tutarı ne kadardır?”

“YIKIM KARARININ DAYANAĞI NE?”

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ankara’da 43 yıllık köklü bir geçmişe sahip, yıllarca tarım meslek lisesi olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin taşınacağı iddialarının basına yansıdığını anımsattı. Türkiye’de az sayıdaki tarım meslek liselerinden biri olan bu okulun Ankara’nın tarım alanında meslek elemanı yetiştiren tek okulu olduğunu ifade ettim, “Geçtiğimiz günlerde okul idaresine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, okulun Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir blokuna yerleştirileceği bildirilmiştir”

Okul binasının 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında risk teşkil edip etmediğini sordum, “Değil ise okulun yıkılacağına dair haberler doğru mudur? Doğru ise okulun yıkım kararının dayanağı ve amacı nedir?Söz konusu okul ile ilgili olarak yıkım kararı alınması sürecinde öğrenci ve velilerinin fikri alınmış mıdır? Bu konu ile ilgili bu durumdan etkilenecek öğrencilere ve ailelere bilgilendirme yapılmış mıdır?”

“BU KARAR HÜKÜMETİN TARIMA BAKIŞINI MI YANSITIYOR?”

Ankara’da tarım alanında meslek elemanı yetiştiren tek okul olan söz konusu okulun yıkım kararının hükümetin tarıma ve eğitime olan bakışını mı yansıttığının açıklanmasını istedim, “Ankara’da tarihi binaların ardı ardına yıkılmasının, Başkent’in kültürel ve tarihi mirasına zarar verdiği düşünülmekte midir? Okulun bulunduğu arsanın büyüklüğü ne kadardır? Yıkılan okul arazisinin ne şekilde kullanılması planlanmış mıdır?”

Söz konusu okulun yıkımından sonra okul arazisinin özel mülkiyete devrinin planlanıp planlanmadığının açıklanmasını istedim, “Söz konusu okulun yıkım kararında o bölgede yakın tarihte yapılan büyük emsal artışlarından bu parselin de yararlandırılması düşüncesi etkili olmuş mudur?”

ANKARA’DA EMSAL ARTIŞLARIYLA NE KADAR RANT YARATILDI?

27 Mart 1994 tarihinden önergenin yanıtlandığı güne kadar geçen sürede Ankara’da özel mülkiyete devri gerçekleştirilen (satış, tahsis, kiralama, trampa) toplam kamu arazisinin kaç metrekare olduğunu, bunların ne kadarında sonradan emsal artışı yapıldığını sordu. Hükümete bağlı kurumlar veya diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından Ankara’da özel mülkiyete konu arazilerle ilgili emsal artışlarıyla yaratılan rantın miktarı üzerine bir araştırma yapılıpyapılmadığını sorup, önergemde şu sorulara yer verdim:

“-Yapılmış ise bu yolla ortaya çıkan değerin toplam tutarı ne kadardır? Emsal artışıyla arazi sahibinin elde ettiği servetten devletin elde ettiği bir gelir var mıdır? Varsa bu gelir ne kadardır?

-Sonradan emsal artışı yapılan arsalarda herhangi bir cemaat, özel şahıs ya da şahıslar, vakıf, dernek ve şirket arsaları üzerinden dikkat çeken bir yoğunlaşma söz konusu mudur? Bu konuda devletin denetim kurumlarının yapmış olduğu bir inceleme/takip var mıdır? Var ise herhangi bir usulsüzlük belirlenmiş midir?

ARINÇ’IN İDDİALARIYLA İLGİLİ TAKİBAT BAŞLATILDI MI?

-Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili; ‘Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Belediye başkanlığı adaylığında ve seçimlerde oy isterken bu yapının kucağında oturmuştur. Bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Yurt yerleri vermiştir, zengin işadamlarına okullar yaptırmıştır. İmar planlarında değişiklikler yaptırmıştır’ iddiaları üzerine herhangi bir idari veya yargısal bir takibat başlatılmış mıdır? Bu konuda saptanmış bir usulsüzlük ve buna bağlı açılmış bir dava mevcut mudur?

-Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce FETÖ’ye aktarıldığını iddia ettiği veya benzer şekilde, bahsi geçen cemaatin dışında başka cemaatlere de yerel ve merkezi idare tarafından kamu arsası tahsisi, satışı, kiralanması, trampası veya takası söz konusu mudur? Bu konuda yapılmış hukuki veya yargısal takibat veya tahkikat var mıdır? Var ise akıbeti nedir?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Ankara’da 43 yıllık köklü bir geçmişe sahip, yıllarca tarım meslek lisesi olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin taşınacağı iddiaları basına yansımıştır. Türkiye’de az sayıdaki tarım meslek liselerinden biri olan bu okul, Ankara’nın da tarım alanında meslek elemanı yetiştiren tek okul olma özelliğini taşımaktadır. Geçtiğimiz günlerde okul idaresine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, okulun Aliye Yahşi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir blokuna yerleştirileceği bildirilmiştir. Bu çerçevede;

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.