Yellen'ın Konuşması Gerçekçi ve Temkinli İyimser

FED Başkanı Yellen’ın Haziran ayı toplantısı öncesinde iyimser olmaya çalışan aynı zamanda gerçekçi konuşmasının sonucu karışık ekonomik veriler ardından faiz politikasında belirsizliğin devam ettiği şeklinde yorumlanabilir. Yellen’a göre ekonominin orta vadeli yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşması için istihdam piyasasının gücünü koruması gerekiyor.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi tek başına piyasanın gücünü kaybettiğini ifade etmemekle beraber FED olumsuz gerçekleşme ardından bu taraftaki gelişmeleri dikkatle takip edecek. Yellen 2009 krizinden bu yana Amerikan ekonomisinin 2,7 milyon istihdam yaratarak, işsizlik oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e gerilediğine dikkat çekti. Aynı zamanda ücretlerde artışın geçtiğimiz on iki ayda yüzde 2,5 seviyesine ulaşması olumlu ancak orta vadeli enflasyon hedefine için güçlü istihdam tablosunun bozulmaması gerekiyor. Öte yanda, Avrupa Bölgesi ve Çin ekonomisinde yavaşlama, petrol fiyatlarına ilişkin belirsizlik gibi faiz artırım sürecini engelleyebilecek gelişmeler güncelliğini koruyor.

Yellen’ın konuşması ardından Amerikan tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvillerde oranlar yükselerek 1,74 seviyesine yaklaştı. Şubat ayının düşük seviyelerine yaklaşan oranlar ile tahvil bono piyasası yakın zamanda faiz artırımını ihtimal dışı görüyor. Ancak tahvil bono piyasasının rekor net uzun pozisyon seviyesi ile teknik olarak aşırı alım bölgesinde olması, oranlarda yukarı yönlü hareketin devam etme ihtimalini artırıyor. Dolar ise 93,70 endeks seviyesine gerileme ardından bugün 94,00’ün hemen altında işlem görüyor. Tarım dışı istihdam verisi ardından hızla gerileyen dolar 93,70 üzerinde konsolide olmaya çalışıyor.

Yurtiçi piyasalara dönersek, yaz ayları için giderek azalan faiz artırım beklentisi en çok gelişen ülke piyasaları ve emtialara yaradı. Önümüzdeki haftalarda Dolar’ın küresel piyasalarda zayıf seyrini koruması halinde, Türk Lirasına talebin devam etmesi Dolar/TL paritesinde 2,90 altını gündeme getirdi. Bu seviyenin altında 2,8750 ilk destek ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın üst bantta faiz indirimi beklentisi Dolar/TL’sinde aşağı yönlü potansiyeli sınırlıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.