Çalışanlarınızı Takdir Etmekten Korkmayın

Bir insanı takdir etmek, bir insanın başarısıyla gurur duymayı bilmek mükemmel bir inceliktir. Bu hem hayatın içinde olması gereken bir davranış hem de iş hayatının olmazsa olmazıdır.

İş hayatında yöneticilerin, müdürlerin gizli bir silahıdır çalışanlarını, personellerini takdir etmek. Takdir edilen çalışan daha fazla takdir edilmek için daha azimli, daha fazla çalışmaya başlar bu sayede motivasyonu ve enerjisi artar. Çalıştığı işletmeye karşı sorumluluğu artar ki en önemlisi yöneticisine güveni artar. Çünkü bir çalışan için yöneticinin adil davranışı çok önemlidir. Yönetici hakeden çalışanına hakettiğini veriyorsa adaletli davranıyor demektir bu da ekstra motivasyon kazandırır çalışanlara. Bir söz bile takdir etmeye, insanı ateşlemeye yeter.Ayrıca araştırmalara göre de insanların yüzde 60’ı takdir edilmekten en az para ödülü almak kadar motive oluyor sonuçları çıkmıştır. Bu yüzden çalışanları takdir etmek hem çalışanı motive eder hem işletmenin başarısını arttırır. Adalet duygusu olmayan yönetici, çalışanını çekemeyen yönetici tipleri öncelikle kendilerine vd işetmelerine zarar vermektedir.

Peki çalışanları motive etmenin yolları nelerdir? Öncelikle çok fazla şeye gerek yok. Bir teşekkür bile fazlasıyla motive eder bir çalışanı, bunun yanında ödül olarak mesela ekip toplantılarında bu başarıdan bahsedip çalışanı orada onurlandırıp takdir etmekte motivasyonu arttırır. Bu örnekler çoğaltılabilir yeter ki bir yönetici takdir etmenin öneminin bilincinde olsun :)

Sonuç olarak şirket kültürünü canlandırmak, performansı arttırmak ve sinerjiyi oluşturmak için mutlaka çalışanlar başarılarına ve çabalarına göre takdir edilmeli ve ödüllendirilmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.