CHP İLE HDP’NİN SEÇİM İTTİFAK HAZIRLIĞI

Bazı çevreler tarafından CHP ile HDP arasında gelecek seçimlerde bir ittifak olup olmayacağı konusundaki tartışmaya yine bu iki parti cephesinden evet şeklinde cevaplar gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği kurultay çalışmalarından sonra Ankara milletvekili Şenal Sarıhan tarafından hazırlanan raporun içeriğinde Kürt konusuna da yer verilmiştir. Bu yöndeki ifadelerde “Barış yüksek sesle, ısrarla talep edilmeli. Kürt fobisinden kurtulmalı, HDP ile güçlü bir ittifak kurulmalı” denilmekte.

Raporun kamuoyuna açıklanmasından sonra CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP ile HDP’nin ittifakı sorulduğunda verdiği cevap “Biz CHP’yiz Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyoruz” şeklinde yuvarlak bir ifade kullanmıştır. CHP genel başkan yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger’de “Demokrasi ve barışın canlanması için gerek HDP, gerekse diğer taraflar, kim olursa olsun aynı platformda bir araya gelmemiz lazım” diyerek HDP ile ittifakın gerçekleşmesi yönünde parti yetkilileri tarafından ifade edilmiştir.

HDP cephesine gelince parti sözcüsü Osman Baydemir ”HDP bu konuda görüşü çok açık ve nettir, kim elini uzatırsa HDP adalet, eşitlik, barış çabasının yanında olacaktır”

CHP ile ittifak yaparak seçime girme niyetleri HDP’li yetkililer tarafından daha çok dile getirilmeye başladı. HDP milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar CHP’nin düzenlediği adalet yürüyüşünün faydalarından bahsederken “Yürüyüş daha sıkı ve zor sınavların önünü açtı” derken CHP tarafından ileride yapılacak eylemlere parti olarak katkı vereceklerinin işaretini verdi. Bu arada 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine dair çalışmalar CHP parti teşkilatının üst kademesinde çalışmalar gizliden gizliye sürdürülüyor. Kılıçdaroğlu’nun bazı sebeplerden dolayı adaylığı ön planda bulunuyor. Zira HDP’nin kabul edebileceği bir aday olması işbirliğini kolaylaştırıyor.

HDP’nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ta Cumhuriyet gazetesinde yazdığı yazısında oda ittifaka taraftar olduğunu ifade etti.

Her iki parti cephesinden gelen bu açıklamalar üzerine bazı yan kuruluşlardan destek gelmeye başladı. PKK’nın lider kadrolarından KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu “CHP ile HDP’nin acilen bir ittifak cephesi kurması gerektiğini; “AKP’ye karşı çıkan güçler bir araya gelmediği takdirde faşizme karşı duramaz hale gelir” şeklinde ki ifadeleri, bize kurulacak iki partinin ittifakında Kandil’in de söz sahibi olacağını gösteriyor. Yani buda şu demektir: iki parti arasında resmi görüşmeler başladığında CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sadece HDP’nin kapısını çalmayacak; aynı zamanda kandil’e gidip Karayılan’la da görüşmesi gerekecek.

CHP aynı hataya Erdal İnönü’nün genel başkan olduğu sırada 1991 yılında SHP olarak Kürt oylarıyla ayakta duran HEP’le ittifak yapmıştı. Bu seçimler de SHP Güneydoğu illerinde tulum çıkarmasına rağmen, Karadeniz bölgesinde silinmiş, Trakya ve İstanbul’da büyük oy kaybına uğramıştı.

Şu sıralar HDP ile ittifak kurma hazırlığında olan CHP seçim çalışmaları başladığında halkın karşısına çıkınca sebep olarak neyi gösterecek? Öyle ya PKK saldırılarında güvenlik güçlerimiz binlerce şehit vermiş, bir o kadarı yaralanarak sakat kalmış, binlerce aile dul; yavruları öksüz kalmış. Bu acıklı tablo karşısında Kandil’in isteği doğrultusunda HDP ile ittifak kurmaya hazırlanan Kemal Kılıçdaroğlu halkın karşısına çıkınca ne söyleyecek onu şimdiden merak ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.