Bir Kandil Duasıyla Açıl Ayasofya

Aylar yıllar geçti, hala ağlarsın,

Artık yaşlarını sil Ayasofya.

O mahzun halinle yürek dağlarsın,

Fethin sembolüsün bil, Ayasofya.

Gaflet uykusundan millet uyansın,

Hakkın boyasıyla yine boyansın,

Zalimlere değil hakka dayansın,

O zaman düşmanlar çil, Ayasofya.

Müjdelenmiş Kumandan Fatih, İstanbul'u fethettiğinde, Osmanlı âdetine göre şehre girdi. Ve fethi gerçekleştiren hükümdâr olarak, fetihten sonra cami hâline çevrilen en büyük kilisede, -Ayasofya'da- hocası Akşemseddin Hazretleriyle birlikte, 30 Mayıs Cuma günü, Cuma namazını eda etti. O günden sonra Ayasofya kilisesi artık Ayasofya Camii'ne dönüşmüş oldu.

Ayasofya Kilisesi, Câmiye çevrildikten sonra içerisindeki eserlerin üzeri namaza mâni olmayacak şekilde sıvayla kapatılmış, namaza zarar vermeyenleri de zaten olduğu gibi bırakılmıştır.

1847 yılında ise Sultan Abdülmecid, Ayasofya için İtalya'dan getirttiği mimara detaylı bir tamir yaptırmıştır.

FATİH KAPATACAK OLANLARA BEDDUA ETTİ

Fetihten sonraki hikâyesi bu kadar güzel olan AYASOFYA, Cumhuriyet dönemindeyken 1934 yılında kapatılmış ve daha sonra müzeye çevrilmiş halde, tekrar cami olacağı günleri beklemektedir.

Oysa ki Cennetmekân Fatih Sultan Mehmed Han, korunması hususunda Ayasofya için vakfiye yazdırmıştır. Bu vakfiyede şöyle yazar…

"...Kim ki bâtıl gerekçelerle bu vakfın şartlarından birini değiştirirse ve iptali için gayret gösterirse, vakfın ortadan kalkmasına veya maksat ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kastederse Allah'ın meleklerin ve bütün insanların lâneti üzerlerine olsun. Ebediyen Cehennem'de kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebediyen merhamet olunmasın."

AYASOFYA BU SENE AÇILMALI

Bu sene (yani 1453'ün sayıca tevafuku hicri 1435 yılında) üstelik de 30 Mayıs yine Cuma’ya denk geliyorken tüm küffara korku salacak şekilde AYASOFYA tekrar ibâdete açılmalı ve Tayyip ERDOĞAN Cuma namazını Ayasofya’da kılmalıdır. İslâm düşmanlarının belini kıracak manevi temel taşlardan birisi de AYASOFYA’dır. (Bunun karşılığında Heyebeliada Ruhban okulu taviz olarak verilecekse bile buna değer !)

Bugün idrak edeceğimiz Miraç Kandilinde ellerimizi semaya AYASOFYA için de açmalı ve dua etmeliyiz diyerek KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN diyorum...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Furkan Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.