Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Dair

Siyaseti “tape”lerle dizayn etmek isteyen ittifak etmiş tüm şer odaklarına inat, aylar sonra nihâyet ülkeye sükûnet hâkim oldu. Umulan o ki, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecinde yine fırtınalı atmosferler oluşmaz. Bu konuda Ak Parti kanadından gelen tüm net açıklamalara rağmen yine de Tayyip Erdoğan’ın sürpriz yapma ihtimali olduğuna dainanıyorum. İki ihtimalde bunu değerlendirirsek;

1.Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Olmayacak İhtimali...

Yani Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı bırakıp Cumhurbaşkanı olmasının zamanlaması, ülke menfaatleri açısından henüz doğru değil.

Bir Dönem Daha Cumhurbaşkanı Gül ile Devam Edilmeli

Peki Tayyip Erdoğan’ın 2015 genel seçimlerinden sonra bir dönem daha (4 Yıl) Başbakan,

ve Gül’ün de 2014 seçimlerinde seçilerek (5 yıl) daha Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı senaryo sonrasında neler olur?

Yıl 2019. Hem Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresi biter Hem Tayyip Erdoğan’ın. Bu durumda hem Yeni Anayasa ilân edilmiş hem bu anayasayla devlet başkanlığı sistemi gelmiş olur. Türkiye istikrarını korur ve büyür.

Yıl 2019 olduğunda, Tayyip Erdoğan Devlet Başkanlığına…

Abdullah Gül (uluslararası bir görev ile) Nato Genel Sekreterliğine…

Ahmet Davutoğlu ise Başbakanlığa gelir…

2. Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Olma İhtimali

Bu ihtimal, kamouyunun gözünde kesin gibi görünüyor. Bu durumu ispatlar nitlikte olan 3 dönem kuralı kalkmayacak açıklamaları sonrası, Başbakanlığa en yakın isimler Ahmet Davutoğlu ve Numan Kurtulmuş olarak kesinleşmiş durumda. (Bülent Arınç ve Binali Yıldırım 3 dönem şartına takılıyor.) Bu ihtimali kuuvetlendiren diğer bir durum ise Abdullah Gül hakkında çıkan güvensizlik iddiaları. (Gezi Parkı'na ve Paralel devlete sert eleştiri yapmaması sonrası Tayyip Erdoğan'la arasının açıldığı söylentisi) Bu senaryo durumunda ise sanki iki alt ihtimal mevcut.

1-Ahmet Davutoğlu'nun karizmatik liderliği ile Başbakan olması, ülke iç dengeleri ve Türkiye'nin dış dünyayla irtibatı açısından daha iyi olacaktır. Ama Tayyip Erdoğan, özellikle doğu ve güneydoğuda Ak Parti'nin gücünü koruyabilmek için gücü ve liderliği kendi üstünde bırakıp nisbeten daha zayıf bir Başbakan isteyebilir.

2-Numan Kurtulmuş'un Başbakan olması,Davutoğlu'ndan çok daha zayıf bir Başbakan anlamına gelir ki bu durumda ülke yine şimdiki gibi tek başına Tayyip Erdoğan'ın üstüne kalır. Tek Adam olmanın avantajı ne kadar çok olsa da, Tek Adam'ın yokluğu,ölümü ve hastalığının dahi ülkeye getireceği sıkıntıları düşününce bunun tehlikeli olduğunu düşünüyor ve Tayyip Erdoğan'ın Cumhubaşkanı olmamasını arzuluyorum... Ama tüm bu yazımdaki en yüksek ihtimalin maalesef bu olduğu kanaatindeyim.

Bakalım neler olacak…!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Furkan Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.