TURİZM VE AİLE KONULU ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI

Toplam 36 bin lira para ödüllü, "Turizm ve Aile" konulu fotoğraf yarışması düzenlendi.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca organize edilen 4’üncü Ulusal Fotoğraf Yarışması ile toplam 36 bin lira para ödülü dağıtılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yıl "Turizm ve Aile" temasıyla düzenlediği yarışmada, birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin TL para ödülü verilecek. Sergilenmeye layık görülecek eser sahiplerinin 250’şer lira alacağı yarışmada, üç kişi ise 1000'er liralık mansiyon ödülünün sahibi olacak.

3. Şûra Aile ve Kültür Komisyonu kararları hayata geçiriliyor

"Turizm ve Aile" konulu Fotoğraf Yarışmasında,"Turizm ve Aile" başlığının altında kırsal tatil, deniz, güneş, kum, kültür, tarih, alışveriş, turistik sporlar ve benzeri faaliyetler içerisindeki insan ve aile odaklı fotoğraflar arasından bir seçim yapılacak.

İç ve dış turizmde Türkiye'nin ana hedef grubu olan ailelerin, tatil kavramının toplumun her kesiminin ihtiyaç duyduğu ve katılabildiği bir sosyo-kültürel davranış olarak algılanmasındaki rolünü vurgulayan yarışma ile 3’üncü Milli Kültür Şurası Aile ve Kültür Komisyonunda çıkan kararlardan, biri daha hayata geçirilmiş olacak.

2014, 2015 ve 2016 yılı yarışmasının konuları ise şöyle belirlenmişti;1. Ulusal Fotoğraf Yarışması (2014). Tema -Sizce Türkiye Neyin Evi/Yurdu?, 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması (2015). Tema -Vizördeki Lezzetler, 3.Ulusal Fotoğraf Yarışması (2016).Tema - Dört Mevsim Turizm.

TFSF iş birliğiyle düzenlendi

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) iş birliğiyle düzenlenen yarışmanın son başvuru günü, 1 Aralık 2017 olarak açıklanırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı yarışmanın sonuçlarını ise 08 Aralık'ta açıklayacağını duyurdu...

Katılımın ücretsiz olduğu "Turizm ve Aile" konulu Fotoğraf Yarışmasına, her yarışmacı en fazla 4 dijital fotoğrafla katılabiliyor...Ödül alan fotoğraflar, TFSF yayını Almanak 2017’de yer alacak.Ödül, mansiyon ve sergileme alan fotoğraflar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sergilenecek ve bu eserler ile ilgili her türlü dijital ve basılı materyal üretilebilecek.

Seçici kurul 5 kişiden oluşuyor

Yarışmanın Seçici Kurulu 5 kişiden oluşuyor ve en az 5 üye ile toplanıyor.Kurulda şu isimler yer alıyor;

A. Beyhan ÖZDEMİR (Fotoğraf sanatçısı, akademisyen, TFSF Başkanı), Emel KARAKOZAK (EFIAP, fotoğraf sanatçısı),İrfan ÖNAL (Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü),Ozan SAĞDIÇ (Fotoğraf sanatçısı), Z eynel YEŞİLAY( Fotoğraf sanatçısı),Kültür ve Turizm Bakanlığı yedek üyeleri:Cengiz AYDIN (Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı),TFSF yedek üyeleri: Ali Rıza AKALIN,İsmail HAYKIR, TFSF Temsilcisi: Ömer GEMİCİ.

Katılım koşulları

Yarışma, seçici kurul üyeleri, TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) temsilcileri ve Bakanlık yarışma koordinatörlüğünde görev alanlar ile birinci derece yakınları dışında, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, 18 yaşını dolduran tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açık. TFSF onaylı yarışmalara, katılımı kısıtlamalı fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamıyor.

Ödül alan ve sergilenen fotoğrafların özgün hali (kısa kenarı en az 2400 piksel ve boyutu 5 Mbyte’ten az olmayacak şekilde) eser sahipleri tarafından Bakanlığa sunulmak üzere TFSF’ye teslim edilecek. Yarışmaya gönderilen eserlere, fotoğrafın gerçekliğini zedelemeyecek müdahaleler yapılabiliyor. Bu konuda seçici kurulun kanaati esas olacak.

Daha önce, ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül ve sergileme almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içerenleri yarışmaya katılamıyor. Aksine davranış kural ihlali sayılıyor.

Fotoğrafın yarışma dışı yayınlanması, katılıma engel değil

Fotoğrafın yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması, katılım açısından engel teşkil etmiyor. Gönderilen fotoğrafların tamamının, yarışmacı tarafından çekilmiş olması gerekiyor. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması, kural ihlali sayılıyor.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul ediliyor. Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde, kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında, kural ihlali işlemi uygulanacak.

Katılım bilgileri ve şartnameye, www.kulturturizm.gov.tr, www.tanitma.gov.tr ile www.tfsf.org.tr adreslerinden ulaşılabiliyor....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.