AH BU ‘TÜRKÜLERİN’ GÖZÜ KÖR OLSUN

Dünyada insanları birleştiren, kimi zaman ağlatan kimi zamansa çılgınca dans ettiren nedensiz sevdiğimiz şeydir müzik. Evde, arabada, okulda ya da yürürken her daim bir kulaklık kadar yakınımızdadır. Biz mutluysak, mutlu bir şarkı vardır müzik çalarda. Hüzünlüysek hüzünlü. Bazen pop vardır, bazen arabesk. Bazen sanat müziği vardır bazense o doyulmaz türküler…

Türküler, sözlü edebiyattan doğmuş, söyleyeni belli olmayan, kulaktan kulağa verilerek günümüze kadar gelmiş halk müziğidir. Türküler içinde geliştiği toplumun aynasıdır.Bizimle birlikte yaşar, hisseder ve dilimizden dökülürler.

Türkülerin hareketli ritimleri yoktur. Ozanlarsa gösterişli kıyafet giymezler. Kiminde bir şalvar bir gömlek olur; kiminde bir fazla yelek. Ellerinde biricik sazları ile binlerce hikâye anlatırlar. Kimi zaman ağlatırlar kimi zaman güldürürler. Bir kez dinlediğinizde bir daha vazgeçemezsiniz türküden. Bağrından koptuğu şehrin sokaklarında gezinirsiniz dinledikçe. Çeşme başında birbirinin gözlerine kaçamak bakışlar atan sevdalıları görürsünüz. Bir tebessüm oluşur dudaklarınızda. Köşe başında ölmüş anasına ağıt yakan evladın sesini duyar, kederlenirsiniz. Çaresizliği hissedersiniz türkülerde. Yapmak isteyip de yapamadığımız nice hayal gizlidir, nice pişmanlık.Zamanla sizi ne kadar çok yıprattığını fark edersiniz ama artık dinlemezseniz huzur bulamayacağınız yegâne şey haline gelmiştir. Türküleri belki de bu kadar değerli yapan tepeden tırnağa ‘biz’ olmasıdır.

Mersin, Erzurum, Kırşehir, Kütahya… Farklı yörelerden çıkan türküler özünde yine ‘bizde’ buluşur. Birlik olmanın, sevdanın, gurbetin, ayrılığın en önemlisi de insan olmanın belki deen güzel dile getirildiği türdür. Yaşar Kemal’in ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak adlandırdığı, türkü ve bağlama denilince ilk akla gelen Neşet Ertaş’ın da dediği gibi;

Cahildim dünyanın rengine kandım

Hayale aldandım boşuna yandım

Seni ilelebet benimsin sandım

Ölürüm sevdiğim zehirim sensin

Evvelim sen oldun ahirim sensin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Neslihan Akyol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.