TÜRK'ÜN YAVRU VATANI KKTC İÇİN ŞAFAK NÖBETİ !!

Kıbrıs’la ilgili Siyasi sorunları duyarak büyüdük.

Kıbrıs, Türk halkının gözünde, önemli bir mücadele ile kazanılan ‘’Yavru Vatan’’ olmanın ötesinde, daha çok tatil adası, kumarhaneleriyle ünlü eğlence merkezi olarak yer etmiştir.

Bu haliyle düşününce, son derece lüks yaşam süren, bir toplum olarak algılansa da hiç de öyle olmadığını görüyorsunuz.

Herşeyden önce, Kıbrıs Türkleri halk olarak yıllardır kendilerini kabul ettirme mücadelesi veriyorlar.

Kıbrıs halkı yıllardır süren müzakerelerden artık yorulmuş durumdadır. Demokratik bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için verilen mücadele, sadece Türk halkı için değil, Kıbrıs Türkleri için de çok önemlidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir Türk devletidir.

Kuzey Kıbrıs Halkı, Rumlarla birleşmek istemiyor.

Kuzey Kıbrıs Türkleri, Anavatan’a büyük bir sevgi ve minnetle bağlı.

Kıbrıs’ta yaşanan zulümlerin izlerini ve kıbrıs türklerinin Anavatan’dan söz ederken gözlerindeki duyguyu gördükçe onların Vatan sevgisini daha iyi anlıyorsunuz.

Pazarda, plajda, kahvede insanlara karşı ayrımsız ve dürüst davranışlarını iyi gözlemlemek gerekiyor.

Bir ülke’de ya da şehir’de oranın yerel halkını eleştirdiğimiz de önce kendimize iyi bakmamız gerekiyor. Kıbrıs’la ilgili anlatılanlarla ve kafamda şekillendirdiğim halinden daha farklı bir Kıbrıs gördüm.

Sadece zenginlerin gittiği, sınırsız eğlencenin, kumarın, içkinin bol olduğu bir kıbrıs’tan çok huzurun, sakinliğin, saygının, dürüstlüğün, kibarlığın, insanlığın olduğu bir Kıbrıs tanıdım.

Trafik lambalarının olmadığı, ama herkesin karşısındakine saygı duyduğu, yayanın adımını attığı anda tüm araçların durduğu bir Kıbrıs gördüm.

Dağında, taşında, evinde, dükkanında Atatürk resimleriyle dolu bir Kıbrıs gördüm.

Emperyalizm tüm ülkelerde olduğu gibi, Kıbrıs’ı da Rum’larla birleştirme ve kendi planlarını hayata geçirme çabası içerisindedir.

İngilizler, 1915-19 yıllarında Kıbrıs’ı kendi sömürgesi altına almıştır.

Kurtuluş savaşı’nı her yönüyle yaşayan Kıbrıs Türkleri, o yılları hala anlatıyorlar.

Kıbrıslı Türkler Anavatan’ın yaşadığı olayları kurtuluş savaşı yıllarından itibaren yakından izlemiş ve her zaferini büyük coşkuyla karşılamıştır.

Kurtuluş savaşında destan yazan, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Kıbrıslı Türklerin hala yüreklerinde yaşamaktadır.

Onlar için; Atatürk, Rauf Denktaş, Bülent Ecevit, Şafat Nöbeti, Barış Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti çok önemli, çok değerli.

Sahip oldukları tarihe özenle sahip çıkıyorlar. Kültürlerini, geçmişlerini koruyarak yaşatıyorlar.

Atatürk İlke ve Devrimlerine her zaman sahip çıkıp, benimsediklerini gururla dile getiriyorlar.

Kıbrıs Türklerine göre Ana Vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunu yoktur. 1974 Barış Haherkatıyla sona ermiştir. Kıbrıs üzerinden pazarlık yapılmasını istemiyorlar.

Anılarını anlatan Kıbrıs Türkleri, İngiliz sömürgesi altındayken bile her evde, bakkalda, kahvede Atatürk ve Türk büyüklerinin resimlerini astıklarını ve bunun hala devam ettiğini gururla dile getiriyor.

İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşu ile birlikte, Rumların Kıbrıs’ta bazı köyleri terkettiklerini anlattılar.

Bugün hem Türk kültürünü, hem Atatürk İlke ve Devrimlerini yaşatan Kıbrıs Türkleri, çocuklarının okullarda ilk önce Atatürk’ü öğrendiğini ve Türk geleneklerini yaşatarak, hem milli bayramlarımıza hem de halk oyunlarımıza büyük bir bağlılık içinde olduklarını dile getiriyorlar.

Okula başlayan her öğrenci bir çok sosyal etkinliğin yanında mutlaka Türk Halk oyunlarını öğreniyorlar. Atatürk’ü okuyarak, tanıyarak, anlayarak hayata başlıyorlar.

Kıbrıs halkı, son derece çağdaş, medeni, insan haklarına saygılı, çalışkan en çok da sade yaşam tarzı ve turistlere olan dürüst yaklaşımı ile dikkatimizi çekmiştir.

Katıldığımız bir festivalde belediye başkanının halkın içinde ki rahat ve samimi davranışları, biz de hiç eksik olmayan ‘’protokol’’ bölümünde değil en arka sıralarda halkın içinde oturuyor olması ilginçti.

Bu duruma şaşırdığımızı görünce, ‘’Kıbrıs’da Cumhurbaşkanı ya da başbakan, her zaman halkın içinde olur, hafta sonları her an kapınızı çalıp kahve içmeye gelebilirler. Korumalarla gezmezler’’ diye anlattılar.

Hem İngiliz yönetiminin hem de Rumlarla içiçe yaşıyor olmanın verdiği bir kültürlerin etkileşimi olsa gerek.

Kıbrıs Türkleri, yılan hikayesine dönen bu süreçte, Anavatan’ı yanlarında görmek istiyorlar.

Kendilerine uygulanan kotaların kalkmasını, bir çok ihtiyacını Anavatan’dan satın alabilmeyi istiyor.

Kıbrıs Türkleri, kendilerine karşı önyargılı olunmasın istiyorlar.

Kıbrıs Türk Gençlik Hareketi üyeleri ile tanıştık. Kıbrıs Türk Gençliği, tarihinden ders alan, tarihine bağlı, kahramanlarını asla unutmayan bir kültürle yetişiyorlar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Barbarlık Müzesi, Namık Kemal Müzesi ve Zindanı, Mavi Köşk’ü, tarihi ve kültürel alanlarıyla yaşayan bir Yavru Vatan.

Bu gece 21:00 de Şafak Nöbeti Başlasın....

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı 34.yılı huzura, barışa, kardeşliğe adım atılan bir yıl dönümü olsun..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.