Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Yükseköğretim Kurulu’nun 9 Kasım 2017 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili alınan kararlara ilişkin açıklama

Dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, yükseköğretim sistemlerini, öğretimin amaç ve içeriğini, metodolojilerini, ölçme ve değerlendirme yöntemlerini değişime zorlamaktadır. Gelişmeler ve değişim ihtiyacı kapsamında ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu dikkate alınarak yükseköğretime geçişte yeni bir ölçme ve değerlendirme sistemine ihtiyacı olduğunu kamuoyuna açıklamıştık.

Öğrenilen bilginin ezber düzeyini ölçmekten daha çok dünyadaki gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde olduğu gibibilgiyi kullanmayı ve bilgiden yeni bilgi üretmeyi önceleyen Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ninbu yıl uygulanacağını daha önce öğrencilerimiz ve kamuoyu ile paylaşmıştık. TYT’nin ilk kez uygulanacak olmasından dolayı ilgili paydaşlarımız tarafından birçok hususun daha ayrıntılı açıklanması istenmiş, bu kapsamda “Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar” değişik tarihlerde paylaşılmıştır.

Bu süreçte öğrenciler, kamuoyu ve ilgili paydaşlar tarafından yapılan çeşitli görüşlerin ve iletilen taleplerin her biri Kurulumuzca değerlendirilmiş olup, gündeme getirilen görüş ve taleplerin öne çıkanları aşağıda özetlenmiştir:

1.​Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun Cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması,1.​TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi olumlu karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda,sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakilbir şekilde sorulması.

Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda paydaşların görüşlerine ve eleştirilerine dikkate alması tabiidir. Bu çerçevede yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine “tedrici geçişi” de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir.İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibiSözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dilpuanı şeklinde olacaktır.

TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterliliktestindeki40 soruya ek olarak20Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu,Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak20Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya)olmak üzere toplam120 soruyer alacaktır. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerindeki soru adetleri, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca eşit olarak dağıtılmıştır.

Daha önceki beyanlarımızda ifade edilen soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmemiştir. Soru sayısı dikkate alınaraksınav süresi 135 dakikaolarak belirlenmiştir.

Birinci Oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Temel Yeterlilik Testi

Soru

Sayısı

Toplam

Süre

Soru Başına Ortalama Süre

Türkçe

40

1,125 dk.

Sosyal Bilimler

​Coğrafya: (5 soru)

​Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: (5 soru)

​Felsefe: (5 soru)

​Tarih: (5 soru)

20

Temel Matematik

40

Fen Bilimleri

​Biyoloji: (6 soru)

​Fizik: (7 soru)

​Kimya: (7 soru)

20

Toplam

120

135 dk.

TYT ilk kez uygulanacak olduğundan, adaylarımız tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve tereddütlerin oluşmaması içinörnek sorular, ÖSYM tarafından en kısa sürede paylaşılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.