Cari Açık ve İstihdam Vurdum Duymazlığı Üzücü...

İşsizlik, İstihdam, Cari açık, Terör, Büyüme, Huzur vs. hangi bakanın görevi değil? Başarı için herkes herkese katkı vermelidir. Çünkü tüm bakanların hedefi ülkenin huzur ve kalkınması üzerine ise birbirlerine katkı vermek zorundadırlar. Şimdi Aileden sorumlu bakan veya Tarım bakanı kendine İstihdam veya Cari açıkla ilgili önemli bir proje gelse inceletip uygun ise ilgili bakana veya Başbakana iletmeyecek, arkasında durmayacak öyle mi? Bu iş benim işim değil diyemez! PKK terörü işsizlik bitse, bölge insanımızın cebi para görse böylemi olur? Veya ülkemiz her yıl yüzde 10'un üzerinde kalkınma yakalasa, yeni bir proje ile yarısı bizden 5-6 milyon insana iş oluşturacak olsak kim bu proje beni ilgilendirmez diyebilir?

İşte böyle bir süreç için 29.5.2014 günü Maliye bakanına sunulmak üzere özel kalem vasıtası ile basinmaliye@... mailine o haftaki ki yazımla TUDEM'i yani Turizme Dayalı Ekonomi Modeli'mi yolladım. Aynı gün hemşehrim diye Enerji bakanına ulaştırmak üzere özel kaleme sguler@.... yolladım ve ikisinden de randevu bekliyorum. İşlerimin yoğunluğundan kalan mailleri 3.6.2014 günü ilki Başbakana ve özel kalem müd. yar. Yunus Emre beye not bırakarak ozelkalem@... modeli yolladım. Görevlendirilecek biri ile beraber inceleyip uygun görüş oluşursa ki global bir görevli değilse Başbakandan randevu noktasına gidebilecek yol haritası için bir basın mensubu olarak gayrete girdim. Ola ki Başbakanlıkta ki öbür paralelcileri aşamazsam bakan bazında Faruk Çelik'e, Nihat Zeybakçi'ye, Emrullah İşler'e, Beşir Atalaya, Ali Babacana'a, Bülent Arınç'a TUDEM'in özet ve o haftaki köşe yazımı mailledim.

Randevu de özel kalemler İktisat, İşletme veya bir Ekonomistin olduğu ortada konuyu aktarmak için hepsinden randevu talebimi köşemden ilan edeyim bakalım ne olacak. Bu YENİ model bakanlıklardaki Küreselcilere yem edilecek olursa Gazetemiz Anayurtta 13.7.2011 günü tam sayfa verdiğim ilan benzerini önemli bir gazetede şikayetli İLAN vererek aşacağımı biliyorum. Böyle yaparak ülke gündemine modeli girdirme çabamı ülke sevgim ve sorumluluğum yüzünden olacağından pes etmeyeceğim. www.oguzguler.com'a girerek aşağıda özetini verdiğim modelin detayına ulaşabilirsiniz.

TUDEM-Özet; Yabancı sisteme peşin veya taksitle, sürelerine göre işin başında kullanım hakkı parasını yatırır (alt limit 4-7.ooo$). Başta gelen kaynak 6-10 yıl ekonominin çarklarında kullanılır. Sonrada yatan para bonus faizi ile sahibine iade edilir. Sisteme üye olanlar 2. kademe Devre Mülklerde 12-24 yıl bedava kalır. Böylece katılım ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK oluşur. Devre Mülkçüler her yıl farklı yerlere, farklı aylarda gider. Sistemle 1 konuttan en az 7-8 konut yapacak para toplanır. 1 konuta 1 haftalık devre için 52 aile para yatırarak konut maliyetinin 7-8 katı kaynak oluştur. Paranın 1 birimi ile konutlar yapılır, 6-7 birimi ise diğer sektörlere kredi olup katma değer oluşturarak cari açık sonlanır. Sisteme başta para yatıranlar kadar konut yapılır. Gelen para Borsaya, Bonoya değil İnşaata, Fabrika, Tarım, Madencilik, Petrol-gaz arama, Sanayiye vb. yerlere gideceğinden sıcak para etkisi yaratmaz, sürdürülebilir bir ekonomik sistem oluşur. Çok ciddi katma değerler ve vergi oluşur. 72 ilde düşündüğümüz DM'ler turizmle her yıl ülkeye 50 milyar dolar ilave döviz sağlar. 1 milyon katılıma göre 350 milyar dolar toplanabilecek modelle yarısı bizden, yarısı da komşu ülke ve AB'den 6 Milyon insana iş imkanı oluşur. İşsizlik hangi partinin, hangi bakanın sorunu değildir?

TUDEM'le Cari açık kesin biter, doğuda oluşan 980 bin yeni iş yüzünden terör ortamı azalır, PKK’nın eli zayıflar. Faiz lobisi ile küresellerin "sıcak parayı çekeriz" ve diğer tehditleri biter. Olası 1 milyon konuta harcanacak 40 milyar dolar yatırım, 5 yılda tamamlanacağı için yılda % 1,5 ilave büyüme olur. Toplanan tüm paranın oluşturacağı büyümeyi siz düşünün. Parayı işleyen fazla faizi ile geri verdiğimiz halde 100.000 katılım olsa ne zararımız var? Tezimizin % 10’u oluşur, o da 35 milyar dolar kaynak ve her yıl 5 milyar dolar turizm girdisi demektir. 10 yılda enerjiye yapılacak en az 100 milyar $’lık yatırımın parası nereden gelecek, kendi ihtiyacımızı bulacak Petrol ve Gaz aramalarına kaynak nerden gelecek. İspanya 2004-10 arası 6 yılda 2 milyon konut satarak 600 milyar Avro gelir elde ettiği malum.

Onlar 1 konutu 400.000 dolar ortalamayla satarak 2 milyon rakamına ulaşmışsa biz 400.000 $ yerine onun % 1-3’ü kadar para alıp işleyen faizi ile parayı geri vereceksek rahat 1 milyon üye bulabiliriz. 1-2 hafta için 4-13.500 dolar emanet alıp işleyen faizi ile paraları geri veren bu yeni model elbet önemsenecek.

Haber Ankara Ankara Haber Haberler Ankara Ankara Haberler Son Dakika Haberler Spor Haberleri Ekonomi HaberleriSon dakika HaberHABERLERTeknoloji HaberiAsayiş HaberleriMagazin Haberleri Sağlık HaberleriDünya HaberleriPolitika HaberleriSiyaset Haberleri

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.