Etkin Dinlemeyi Bilmek

İletişim kurmak isteyen herkes için dinleme önemli bir kavramdır. Dinlemeyi bilmek karşımızdakini anlamak için önemli bir iletişim becerisidir. Aslında çoğu zaman dinleme pasif bir eylemmiş gibi gözükse de ilgiyle ve etkin bir biçimde dinlemek aktif bir eylemdir.

Dinleme eylemi duymaktan daha fazlasını ifade etmektedir. Konuştuğumuz kişinin ses tonuna, sözcük seçimine, hızına, beden diline duyarlı bir şekilde tavır sergilemektir. İyi bir dinleyici sadece kişinin konuştuklarını değil, yüzü, eli, kolları ve bedeniyle yaptıklarını da duymalı. Bu şekilde yapılan dinleme etkin dinleme olur. Çünkü jest ve mimikler, beden dili, ses tonu da sözsüz mesajlardır ve hatta bazen tek başına bir iletişim biçimidir. Dinlemiş gibi gözükmek konuşma yapan kişiyi veya size derdini anlatmaya çalışan kişiye yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bu şekilde davranan insan etkili iletişim kurmanın önüne büyük bir duvar örmüş olur. Etkin dinleme, bir saygı ve sorumluluk belirtisidir ki günümüzde en büyük iletişim sorunlarından birisidir dinlemeyi bilmemek.

Hem sosyal hayatta hem de iş dünyasında iletişim kurabilmek için bu kavrama fazlasıyla önem vermek gerekiyor. Özellikle iş toplantılarında veya iş bağlantıları amaçlı için kurulan iletişim de yanlış anlamların önüne geçmek için ilk önce karşımızdakini anlamaya çalışmalıyız. Bu ilke etkili iletişimin anahtarıdır. Etkin dinleme yaparak iletişim kurduğunuz kişiler ile güven ve anlayış ortamını oluşturmuş olursunuz. Konuşmacılar açısından da karşısında dinlemeyi bilen topluluk olduğunda hem motivasyonu artar hem de kendisine değer verildiğini hissederek daha da başarılı bir şekilde anlatmak istediğini anlatır.

Uzun lafın kısası, insanlar birbirini etkin şekilde dinlemezse iş yaşamında da sosyal hayatta da ilişkiler gelişme potansiyelini ve kalitesini kaybeder.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.