ORTADOĞU’YU KARIŞTARAN ABD’DİR

Ortadoğu bugün barışa özlem duyuyor, bazı ülkeler kan gölüne dönmüşse bunun tek sorumlusu ABD’dir. Son yıllarda Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda yaşanan karışıklıklar ve iç savaşın hepsinde de ABD’nin kirli planı vardır. ABD bir yandan İran’la kayıkçı kavgası yaparken, bir yandan da onunla gizli pazarlık içine girerek Ortadoğu’da etkinliğini artırmaya çalışıyor. Bölgenin en hassas konularından biri olan Sünni ve Şii mezheb çatışmalarını körükleyerek bazı ülkelerde iç savaş çıkmasına yardımcı olması açıkça ortaya çıktı. Daha geçtiğimiz günlerde ABD dışişleri bakanı Kerry’nin Mısır’a yaptığı ziyarette 300 bin kişinin katili olan Suriye devlet başkanı Essed’in meşru devlet başkanı olarak muhatap alınmasını ve mağdur toplumların bu katille görüşülmesini tavsiye etmesi açıkça bir art niyet göstergesidir. Mısır’da halkın oyuyla seçilmiş olan meşru iktidarın ve devlet başkanının darbeyle iş başından uzaklaştırılmış olmasına rağmen ABD darbenin daha başından beri darbeci Sisi’yi tanıyıp desteklemiş olması tamamen ikiyüzlülüğün ve tutarsızlığın bir göstergesidir.

2003 yılında Saddam’ı devirdikten sonra Irak’ta ne yapmak istediğini bugün yaşanmakta olan acı olaylarla gördük. Bu bölgede ABD’nin terör örgütleri IŞİD, PKK ve PYD’nin gizli destekçisi olduğu gün gibi ortaya çıkmıştır. Çünkü bu örgütlerin kullandığı silahların Amerikan menşeli olması bu ikiyüzlü devleti ele vermiştir. Irak’ı ve Suriye’yi kan gölüne çeviren bu acımasız örgütü durdurmaya hiçbir güç etkili olamıyor. Bu durum karşısında çaresiz kalan ABD hazırladığı kirli planına Türkiye’yi de dahil etmek istedi, fakat Türk hükümeti sinsi oyunun farkına vardığı için kesinlikle reddetti. Bizim kapı yüzüne kapanınca başka ülkelerin kapısını çalarak ittifak oluşturup IŞİD’i havadan bombalamaya başladı.

Pekiyi ABD Ortadoğu’yu karıştırmakta ve bölge ülkelerini birbirine düşürmekte çıkarı ne olabilir ki derseniz, buna verilecek cevaplardan bazısı şunlar olabilir:

-Dünyanın doğalgaz rezervlerinin yüzde 34’ü Ortadoğu’dadır.

-Petrol tüketimi bugün 70 milyon varilken 2020 de 120 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

-Ortadoğu petrolünün kalitesi yüksek, maliyeti ucuzdur.

-Her zaman arkasında durduğu İsrail’i korumak ve kollamak.

-Rusya, Çin ve Japonya gibi güçlü ülkeleri Ortadoğu’dan uzak tutarak yer altı ve yer üstü zenginlerine ait menfaatini korumak.

ABD bazı Ortadoğu ülkelerinde karışıklık çıkararak, birbirlerine kırdırarak diyebiliriz ki hepsini kendi kontrolü altına almıştır. Şimdi sıranın Kuzey Kore, Libya, Suriye ve İran’a gelmiş bulunuyor. Dikkat edilirse ABD dışişleri bakanı Kerry Ortadoğu’dan hiç çıkmıyor. Bu yöndeki çabasının altında hep küresel güç olarak rakipsiz olmak niyeti yatıyor.

AK Parti iktidara geldikten sonra Türkiye’de etkinliğinin kalmadığını anlayan ABD kendi ülkesinin istihbarat ağını oluşturan Moon tarikatıyla Fethullah Gülen’i sıkı bir ilişki içine sokarak paralel yapı vasıtasıyla ülkemize zarar vermek istemişse de iş başında güçlü bir iktidarın olması buna imkan vermemiştir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.