• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 20 °C

MEMURLARLA DA DOST OLACAK MISINIZ?

Açelya Aşkın

Başbakan Binali Yıldırım iktidar partisinin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada “En önemli dış politika hedefimiz dostlukları artırmak. İçeride de dostlarımızı artıracağız” dedi.

Bilindiği üzere AKP iktidara geldiği günden bu yana memurlara olan düşmanlığını her fırsatta dile getirmiş, icraatlarıyla da bu düşmanlığı pekiştirmiştir.

14 yıldır kamu kurum ve kuruluşlarında memurlara yönelik yaşanan hukuksuzluklar sınır tanımamaktadır. Memurların sosyal, ekonomik ve özlük hakları her geçen gün geri gitmiştir. Fazla mesai ücretleri, nöbet ücretleri, ikramiyeleri ve ek ödemeleri ellerinden alınmış, memurların görev yerleri değiştirilerek ya da görevden alınarak gözdağı verilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Başbakanlığı döneminden itibaren memurun iş güvencesinin kaldırılması gerektiğini savunmuş bu konuda da, “İhbar tazminatını ödersiniz, kıdem tazminatını ödersiniz. Memnun değilsiniz kapıya koyarsınız” ve “Dünyanın hiç bir ülkesinde işçi memur ayrımı kalmadı, sadece Türkiye’de var bu. Bizim bunu kaldırmamız lazım” demiştir.

Devlet memuru anlayışını yıkarak, parti memurunu getirmek isteyen iktidar partisi; memurların işten çıkarılması halinde, geri dönüşlerini engelleme üzere hazırladığı kanunları TBMM’den geçirmiş, ancak bu kanunlar Anaya Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Sadece bu kurnazlıkla yetinmeyen iktidar partisi, kendi yandaş memur kadrolarını kurabilmek için yüzlerce memurun emekliliğe sevkini çalışırken aldığı maaş üzerinden yapmıştır.

PARALEL YAPI BAHANESİYLE MEMURLARIN İŞ GÜVENCESİNE GÖZ DİKİLDİ

Son olarak ise kendi yarattıkları paralel yapıyı ve bugüne kadar çözüm süreci adı altında taviz verdikleri terör örgütünü bahane ederek, memurun iş güvencesinin kaldırılması gerektiğini bir kez daha dillendirmişlerdir.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak yasa dışı terör örgütleri ve eğer gerçekten varsa devlet içerisindeki gizli bir yapılanmayı destekleyenlerin gerekli cezaları almasını her zaman savunduk. Ancak, Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda Polis Akademisinin kuruluş yıldönümünde yapmış olduğu konuşmada “kusura bakmayın, kurunun yanında yaşta yanıyor” sözlerini asla ve asla kabul etmeyiz.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, memurlara uygulanacak cezalar açık bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan memurların cezası da işten çıkarmadır. 657 Sayılı DMK’nın yetersiz kaldığı bahane edilerek, memurun iş güvencesine göz dikilmesinin tek sebebi siyasi iktidarın kendine biat edecek memuru istemesinden kaynaklanmalıdır. Bu konuyla ilgili olarak var olan yasaların sadece işletilmesi yeterli olacaktır.

14 yılda kamuda yaşanan haksızlıklar tavan yapmış, memurlar sendikalarına göre tasnife tabi tutulmuş, kendilerini desteklemeyen memurlar sürgün edilmiştir. Sürgünlerin yürütmesinin durdurulduğu mahkeme kararları ise yok sayılmış, memurlardan yandaş Sendika üyesi olmaları istenmiştir.

MEMURLARA, GASP EDİLEN HAKLARI İADE EDİLECEK Mİ?

Türkiye Kamu-Sen olarak, “İçeride de dostlarımızı artıracağız” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın memurlarla da dost olup olmayacağını merak ediyor ve soruyoruz;

14 yıllık siyasi iktidarınız boyunca haklarını gasp ettiğiniz memurların haklarını iade edecek misiniz?

Memurların fazla mesai ücretlerini, ek ödemelerini, ikramiyelerini kısacası el koyduğunuz tüm ekonomik haklarını iade edecek misiniz?

Hülle yapmak suretiyle liyakatsiz yöneticilerle doldurduğunuz kadroları hak eden memurlara verecek misiniz?

Kamuda memurlar arasında ayrımcılık yapmak üzere getirdiğiniz sözlü sınav garabetini kaldıracak mısınız?

Mahkeme kararlarına rağmen, yasal haklarını çiğnediğiniz memurlara haklarını iade edecek misiniz?

Üye olduğu sendikalarına göre tasnife tabi tutup, görevden aldığınız ya da sürgün ettiğiniz memurların eski görev yerlerine dönmelerine izin verecek misiniz?

Kamuda 14 yıldır sürdürdüğünüz yandaş kayırmacılığının yerine “Liyakatı” esas alacak mısınız?

Devlet memurlarının sizin mesai arkadaşlarınız olduğunu kabul edip, devletin memuru olarak hizmetlerini bağımsız bir şekilde sürdürmelerine izin verecek misiniz?

Bozduğunuz kamu personel sistemini düzeltecek misiniz?

Kamuda ihdas ettiğiniz 4/C, 4/B, çakılı sözleşme ve taşeron gibi çağdışı istihdamdan vazgeçecek misiniz?

İstisnai memur kadrolarını istismar ederek, yandaşlarınızı sınavsız devlet memuru yapmaktan vazgeçecek misiniz?

Memurun göz diktiğiniz iş güvencesini, elinden almaktan vazgeçecek misiniz?

İçeride de dostluğun artacağını ifade eden Başbakan ve Hükümet, memurlarla ancak bu şekilde dost olabilir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, memurlarla barışmadan devlette devamlılığın asla sağlanamayacağını da kamuoyuna saygı ile duyururuz.

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ 
VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI 
FAHRETTİN YOKUŞ

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim