• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 18 °C

Mevzuat Takibine Yönelik Somut Bir Önerimiz

Taner Eraslan

Belediyelerde Mevzuat Takibinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerimiz

Mevzuat takibi tüm kamu idarelerinde olduğu gibi belediyelerde de ciddi bir sorundur. Bunun nedenleri kısaca aşağıda sıralanmıştır:

 • Fiilen uygulanması mümkün olmayan veya güncellenmemiş mevzuat düzenlemeleri bulunmaktadır.
 • Diğer başka mevzuat hükümlerine atıf yapılmakta, atıf yapılan mevzuatın bulunmasında veya belediyelere uyarlanmasında sorunlar bulunmaktadır. Örneğin,“(5) Üçüncü ve dördüncü fıkraların uygulanmasında Maliye Bakanlığınca merkezî yönetim kapsamındaki kamu idareleri için belirlenen usul ve esaslara uyulur.” (Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliği, md.5)“Alındının şekli, basımı ve kullanılmasında Maliye Bakanlığınca genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri için belirlenen esas ve usuller uygulanır.” (Mahalli İdareler Bütçe Muhasebe Yönetmeliği, md.50). Bu tür düzenlemeler kullanıcıları zorlamaktadır. Sözü edilen kurumun o konuda ne gibi düzenlemesi olduğunun takibi ayrı bir araştırma gerektirebilmektedir.
 • Torba kanun içinde bir cümle ile önemli bir düzenleme yapılabilmekte veya bir kamu kurumunun internet sitesinde önemli bir rehber, kılavuz veya görüş yayınlanabilmektedir. Bu tür bilgilerin sistematik taranmasına ve belediyeleri ilgilendiren kısımların tespit edilmesinde güçlük bulunmaktadır.

Belediyeler, mevzuat takibini veya gerekli diğer tüm bilgilere ulaşımını birçok kamu idaresi gibi değişik yollarla sağlamaktadırlar. Bunlar arasında, ücretli yazılım alınması, danışma birimlerinin (hukuk birimi, iç denetim birimi vb.) görüşüne başvurulması, diğer kamu idarelerinin uygulamaları hakkında bilgi toplanması, bazı kamu idarelerinden yazılı bilgi istenmesi, hizmet içi eğitimler düzenleyerek veya diğer eğitimlere katılarak uzmanlaşmış görevlilere danışma gibi yöntemler sayılabilir.

Ancak, bu yöntemlerin her biri bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir:

a) Ücretli yazılım satın alınması; postayla gönderilen değişen yapraklı kitaplar, artık yerini, web tabanlı oldukça işlevsel yazılımlara bırakmaktadır. Bu yazılımlar, internet üzerinden güncellenmekte ve araştırma maliyetini ve zamanını düşürmektedir. Bu yazılımlar, ihale işlemlerinin yürütülmesinde, mevzuat değişikliklerinin takibinde, emsal karar sorgulamalarında kullanılmaktadır. Ancak, bu yazılımların verdiği bu bilgilere, kamu kurumlarının kurumsal portalından da ulaşılabilmektedir. Yazılımın güncellemeleri belli aralıklarla yapıldığından, kurumun kendi portalından sorgulama yapılması daha güvenli bir yöntemdir. Dolayısıyla, bilgi sisteminin önemli bir parçası olarak görülen bu yöntem bu yönden beklentileri karşılamaktan uzaktır.

b) Danışmana başvurulması; danışma, sorunun muhatabı kamu idaresine doğrudan başvurulması gibi kendini gösterebileceği gibi, uzmanlığı kabul edilmiş veya bunu meslek edinmiş kişilere başvurulması şeklinde kendini göstermektedir. Hatta bu yöntem, diğer belediyelere başvurulması, uygulama örneklerinin takip edilmesi şeklinde de kendini göstermektedir. Bu yöntem, zamanlı işlerde yetersiz kalmakta, karar vericileri tembelliğe itmektedir. Danışmana aşırı bağlı, sürekli danışma eğilimli yöneticiler karar alırken risk alamamakta, vermeleri gereken kararları geciktirmekte, sürekli düşüncelerini başkalarına onaylatmaya çalışmaktadırlar. Danışmanlık, oldukça önemli işlevleri olan ve idareler için de yapıcı sonuçları veren bir bilgi edinme yöntemidir. Ancak, danışma faaliyeti yönetimin fonksiyonları arasında yer almaz. Yönetimin fonksiyonlarının aşındırılması yönünde de kullanılmamalıdır. Daha açık bir ifade ile planlama, örgütleme, yöneltme, koordine etme, denetleme gibi fonksiyonlar danışma faaliyeti ile gördürülemez. Ancak, belediyelerde bu yönde eğilimler bulunmaktadır.

c) Doğrudan bilgi alma; bazı kurumlar, mevzuatı doğrudan yayımlamaktadır. Bu kurumların portalı incelendiğinde, bilgiye doğrudan ulaşılır. Ancak, bu bilgiler, işlenmemiştir. Anlaşılması, yorumlanması ve kullanılması oldukça zaman alabilmektedir. Bu bilgilerin belli formatlara dönüştürülmesi, gerekli bilgilerin ayıklanması ve sadece ihtiyaç duyulan bilginin alınması, bu bilgilerin üzerinde bazı çalışmaların yapılmasını gerektirmektedir. Örneğin, ihale mevzuatı kapsamında yapılacak bir işlem için, Kamu İhale Kurumunun internet sayfasından ilgili mevzuata ulaşmak mümkün olup, bu inceleme sonrasında karar almak yerinde bir karar olup, bu yöntem birçok nedenden dolayı yetersiz de kalabilmektedir. Bu yetersizliğin başlıca nedeni, mevzuatın yorumlanmasındaki güçlükler, ihtiyaca özel bilgiye ulaşma bilincinin yetersiz olması, inceleme için çok fazla zaman bulunmaması gibi hususlar gösterilebilir.

Çözüm Önerilerimiz

Tüm bu nedenler, idarelerde sağlıklı işleyen bir yönetim bilgi sisteminin kurulmasını ve bir merkez kurularak, uzun vadede, idare için mevzuatı araştıran ve karar vericiler için bilgiyi geliştiren bir yapının oluşmasını gerekli kılmaktadır.

Yukarıda değindiğimiz sorunları aşmak veya mevcut yöntemlerden daha etkin yararlanmak amacıyla, idare için gerekli bilginin üretilmesi, etkin araçlara dönüştürülmesi, yorumlanması ve kullanılması hususlarındaki kalitenin artması amacıyla aşağıdaki önerilerin hayata geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir:

 1. Kurum web portalında “iç kontrol” başlıklı bir sayfa açılmalı ve söz konusu sayfa ile tüm personeli değişik mevzuat bilgilerini ulaştırma, bilgi edinme ve kullanma sürecine personeli de katma amaçlanmalıdır.
 1. Sayfanın sorumlusu belirlenmelidir. En az bir kişi düzenli olarak bu çalışma ile görevlendirmelidir. Söz konusu görevli veya görevlilerin eğitimli ve bilinçli, araştırmaya ve okumaya eğilimli olmasına dikkat edilmelidir. İnternet sayfasının diğer işlemleri ile ilişkilendirilmemelidir. Görevlendirilenler, mevzuatı tarama ve çalışmalarını daha etkin yürütmek yanında, birimlerle etkin iletişim halinde olmalı, birimlerin bilgi üretimine ve üretilen bilginin kullanılmasına dikkat etmesini takip etmelidirler.
 1. Sayfa içeriği toplantıları yapılmalıdır. Tartışmalar, yönetim bilgi sistemi konularında danışmanlığı olan yapıların eşliğinde yürütülmeli, teknik destek alınmalıdır. Sayfa içeriğiyle ilgili tartışmalara etkin katılım yönünde üst yönetici desteği sağlanmalıdır.
 1. Sayfa görevlisinin çalışma biçimi belirlenmeli ve sürekli geliştirmeye teşvik edilmelidir.
Bu yazı toplam 1837 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim