Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu:

Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu:

Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu, 17 Ağustos 1999 depremine ilişkin olarak, "Felaketin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen felaketin izlerini silmek mümkün değildir" dedi.

A+A-

Kayseri Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu, "Bu süre zarfında olası yeni depremlere karşı önlem alınması konusunda ise toplumu rahatlatan, gerçek hiçbir adım atılmamıştır. 1999’dan sonra yaşanan Elazığ ve Van depremleri gibi felaketler bunun en önemli kanıtı olmuştur. Bu felaketlerde ortaya çıkan kayıplar alınan önlemlerin yetersizliğini ve 17 Ağustos sonrası verilen sözlerin tutulmadığını gözler önüne sererken ülkenin yapılaşmasında da hiçbir şey değişmemiştir. Marmara depreminde resmi rakamlara göre 18 bin kişi yaşamını yitirirken 33 bin kişi yaralanmış ve yaklaşık 285 bin konut, 42 bin işyeri hasar görmüştür Tüm bu yaşananlara rağmen bugün halen bir çok hasarlı bina bulunmakta üstelik de bu binalarda binlerce insan yaşamaya devam etmektedir. Deprem sırasında toplanma yeri olarak tespit edilen alanların yapılaşmaya açılması, Van depreminde olduğu gibi afet sonrası oluşturulan yapılaşmanın , varolan düzeyden dahi gerilemesi düşünüldüğünde; gelinen süreçte yapı denetim sisteminin de işlevini tam olarak yapamadığı aşikardır" dedi.

Velibaşoğlu ayrıca, "6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’nda afete karşı önlem gerekçesi altında kentlerde bir çok alan riskli alan olarak ilan edilebilinecek, ancak bu ilan edilen alanlarda şu ana kadar görülen uygulamalarda olduğu gibi bir çok hukuksal ve kamusal soruna davetiye çıkarmaktadır. Bu afetlerde hayatlarını kaybeden kişileri anarken, ailelerine de sabırlar diliyoruz. Bütün bu depremlerden halen ders çıkaramamış olmamız, sorumlularının her deprem sonrasında hukuksal süreçlerde zaman aşımı nedeniyle cezalandırılamaması da yönetim erklerinin bu konudaki yetersizliğinin göstergesidir" diye konuştu.

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.