• BIST 109.404
 • Altın 173,793
 • Dolar 4,0809
 • Euro 4,9792
 • Ankara 21 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 22 °C

MÜKEMMELİYETÇİLİK KENDİNİ ALDATMAK MI ?

Begüm Yılmaz

Mükemmeliyetçilik, yüksek standartlara ulaşma isteği ve kişinin hata yaptığını reddetmesinin bir sonucudur. İlk bakışta olumlu bir anlam ifade ediyor gibi görünen mükemmeliyetçilik aslında kişiye zarar veren bir algı durumudur.

En İyiyi Yapmak İsteyenler ve Mükemmeliyetçiler Arasında Büyük Bir Fark Vardır.

En iyiyi yapmak isteyen kişiler, kapasitelerinin yapmalarına olanak tanıdığı şeyleri yapma isteği gösterir ve bu yönde çabalarlar. En iyiyi başarmak isteyen sağlıklı kişiler, hedeflerine ulaşabilmek için gösterdikleri performanstan memnuniyet duyarlar ve mutludurlar. Mükemmeliyetçi bir kişi ise, hata yapmaktan korktuğu için sürekli kaygı halindedir. Bu tip insanlar, kendilerine gerçek dışı hedefler koyar ve yaptıkları işlerde sürekli hata ararlar. Mükemmeliyetçi insanların günlük hayatta öfkeli, depresif ve sosyal ilişkilerinde sorun yarattığı uzmanlarca belirlenmiştir.

Kimler Mükemmeliyetçi Olur?

Uzmanlar anne-babaları mükemmeliyetçi olan kişilerin, ebeveynlerini taklit ederek, kendilerinin de bu rahatsızlığın belirtilerini gösterdiğini dile getiriyor. Çocukluğun kişiliğin oluşmasında en temel dönem olduğunu belirten uzmanlar, küçüklüğünde karmaşık aile ortamında büyümüş; ailesi ayrı veya ev içi şiddetle karşılaşan çocukların, kendilerini koruma mekanizması geliştirmek adına bu yönteme başvurabileceklerinin altını çiziyor.

Uzmanlara göre mükemmeliyetçi insanlar kendini ve başkalarını acımasızca eleştirerek sürekli mutsuzluk üretirler. Mükemmeliyetçi kişi, kendini övemediği için sürekli olarak dışarıdan onaylanma ve olumlu geri bildirim bekler. Olumlu eleştiri alamadığı zamanlarda yaşadığı hayal kırıklıkları hem kendisi hem de çevresi için yıkıcı etkide olabilir.

Mükemmeliyetçi kişiler eleştirileri çoğunlukla kişisel saldırı olarak algıladıklarından tepkisel davranırlar. Bu tip davranışlarda bulunduğunuzu düşünüyorsanız eleştiriler ve kendiniz hakkında daha nesnel olmaya çalışın. Eğer biri sizi yaptığınız bir hatadan dolayı eleştirirse, karşı tarafa tepki vermeden hatanızı anlamaya çalışın. Hatasız öğrenme ve gelişmenin mümkün olmayacağınıunutmayın.

Kusursuza Ulaşma Çabası

Çok boyutlu bir kişilik tipi olan bu rahatsızlıkta, kişiler kendi düzenlerine uyulmasını bekledikleri içinbu düzen bozulduğunda düzeni bozan kişiyle tartışmaya girerler. Tartışma konuları onlara göre ufak tefek olan ancak tekrarlanması sebebiyle etkisi büyük olan konulardır. Bu kişiler ilişkilerin başlangıcında dürüst olma amacıyla kendilerini net olarak ifade ederler. “Beni böyle kabul et, yoksa git!” mesajı verirler. Bu şekilde karşısındaki kişiyle sorun yaşamayı önlediklerine inanırlar. Kontrolün kendilerinde olması ve bir sürpriz yaşamamak için her olayı açık ve net bir şekilde bilmek isterler, aynı zamanda karşısındaki kişileri de bunun için zorlarlar.Mükemmeliyetçi kişi ilişkilerle ilgili hedeflediklerine kavuşamadığını gördükçe çözüm arayışına girer. Çözüm bulamadıkça iletişim kurma çabaları söylenmeye doğru evrilereksonunda öfkeye dönüşebilir.

Mükemmeliyetçilik arayışı size göre başarı sebebi mi, başarısızlık nedeni mi?

Doktorlar tarafından tam olarak bir hastalık sayılmasa da, çağımızın en büyük rahatsızlıklarından olan mükemmeliyetçiliğin iş yaşamına yansıyan olumlu yanları kadar olumsuz yanları da vardır. Mükemmeliyetçi kişiler kendilerine verilen görevleri  eksiksiz yapmaya çalıştıkları için tam bir görev insanıdırlar. Ancak kusursuzluk bazı durumlarda zaman kaybına sebep olduğu için yaptıkları işlerin yavaşlamasına da neden olur.

Mükemmeliyetçi Misiniz?

Mükemmeliyetçi Davranışlar:

Sürekli olarak denetleme ve onay alma,

Tekrarlama ve düzeltme,

Aşırı planlama, düzenleme ve sıralama,

Karar vermede güçlük çekme,

Erteleme,

Kaçınma,

Başkalarını değiştirmeye çalışma şeklinde kendini gösterir.

Hatalarınızı Kabul Etmek İçin Kendinizi Zorlayın

Mükemmeliyetçi olduğunuzu düşünüyorsanız, hedef ve amaçlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Kendinize koyduğunuz amaçları listelemek ve bunlara objektif bir gözle geriden bakmaya çalışmak, amaçlarınızın ne ölçüde gerçekçi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Bir hata yaptığınızda etrafınızda neler olduğuna bakmaya çalışın. Dünyanın sonunun gelmediğini, hata yapmanın normal bir şey olabileceğini kabul etmeye çalışmak mükemmellik arayışından uzaklaşmanızda yardımcı olabilir. Bir hatanızı kabul ettiğinizde ve kendinize daha toleranslı yaklaşabildiğinizde, kendinize bir ödül vermek hem keyfinizi yerine getirebilir, hem  debundan sonra daha esnek olmanız için motive edebilir.

Bu yazı toplam 4289 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim