• BIST 115.857
 • Altın 166,801
 • Dolar 3,9451
 • Euro 4,8634
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 17 °C

NASIL BÖYLE OLDUK

Fatih Yokuş
Bir çok kişi İslam dinini incelemeden, az da olsa araştırma yapmadan Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerdeki yanlışlıkları ve sıkıntıları dine mal etmektedir
 
Birde Din bezirganlığı yapanlar var ya Dünya menfaat ve çıkarı için dinin tüm değerlerine insafsızca saldırırlar.
 
Din bezirganlığı demişken buna açıklık getireyim; Dini insanlara doğru anlatan, ders veren, cami yapan ve yaptıran... v.b. dini değerlere önem verenleri kast etmiyorum.Yüce Allah: " Mümin erkekler ve mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alkorlar, namazı dost doğru kılarlar, zekatı verirler, Allah ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azizdir, hikmet sahibidir."(Tevbe 71)
 
Kast ettiğim iki gurup vardır ki bunlardan; 
 
1- Bize Allah yeter deyip Peygambere önem vermeyenler; "Şüphesiz, Allah'ı ve peygamberlerini inkar edenler, Allah'a inanıp peygamberine inanmayarak ayırım yapmak isteyenler, 2(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkar ederiz" diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kafirlerdir. Bizde kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.  (Nisa 150, 151)
 
2-Din eğitiminin gereksiz, camilerin fazla, ezanların rahatız edici olduğunu, Avrupa medeniyetin överek dini ve dindarı eleştiren hocalardır. Bunlarında uç amacı vardır;
 
A-Din eğitimine karşılar, Hristiyanlıktaki ruhban sınıfının Müslümanlar arasında oluşması için cehalet şarttır. 
 
B- Küçük menfaatleri için dinin gerçeklerini gizlerler.
 
C- Cahil halkın yaptığı hata ve yanlışları dine mal edip dinsiz bir toplumun oluşmasına hizmet ederler.
 
Maalesef bu tür insanların başında Prof. Yaşar Nuri ÖZTÜRK gelir. 
 
Allah çok şükür ki dinimiz İslam açık ve de anlaşılır biçimdedir. Kaynağı Kur'an ve Sünnettir. Gizli ve saklısı olmadığı gibi kimseninde tekelinde değildir. Ruhban sınıfının oluşmaması, din istismarının önlenmesi, ve dinin gerçek sahibinin Allah olduğunu bilinmesi için onun kaynağı bellidir oda Kur'an ve sünnettir. Okunması ve öğrenilmesi kolaydır.
 
Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Ülkelerdeki düzenleri eleştirip Batı medeniyeti örnek göstererek İslama saldırırlar.  Yaşar Nuri ÖZTÜRK'ün bir eserinde yazdığı yanlışlara verdiğim cevapları yazayım;
 
Örnek olarak sunulan Japonya, İsveç, İsviçre... Gibi medeniyet beşiği olarak sunulan ülkeler acaba nasıl bu hale geldi veya eleştirilen Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkeler neden böyle olduğudur?
 
Fazla uzağa gitmeye gerek yok tarihi bilgilerimiz tazelersek 100 yıl öncesine baktığımızda batı medeniyetinin olumlu veya ahlaki hiç bir yönünü bulamazken, vahşetin, savaşların, katliamların, yıkımların...v.b. ne kadarda çok olduğunu görürüz. Almanlarla, Fransızların savaşı, Birleşik krallığın oluşması için yapılan savaşlar, Japon iç savaşları... ve daha niceler. Hele Rönesans'tan önceki durum, bilim adamlarının üzerindeki kilisenin baskısı "Dünya dönüyor" dediği için infaz edilen Galile, engizisyon mahkemeler ve daha niceleri.
 
Avrupa bu medeniyeti geçmişinden kendisine miras kalmadığı bir gerçek.  Farklı görüşler söylenebilir ancak ben de derim ki Avrupa kendi dininden uzaklaştıkça, İslamiyete yaklaştı (İmanı olmasa da ahlaki yönde) bu da onların medeniyetine etki edip ilerlemelerine vesile oldu. 
 
unnamed.png
 
Müslümanların geçmişine baktığımızda; Endülüs medeniyeti, ilimde, fende, tıpta, ahlaki yapıda bir değil en az on kitap yazacak kadar güzellikleri bula biliriz. O zaman nasıl oldu da biz bu hale geldik? Yine çok fikirler söylene bilir ben de; Bizler dinimizden uzaklaştıkça, Avrupa ya yaklaştık, onların terk ettiği yanlışları bizler sahiplendik ve bu hale geldik.
 
Cami yapma ve ya cami çokluğu hep gözlerine bir diken gibi batanlara derim ki: Dünyaya hükümdar olan Osmanlı dönemindeki cami başına düşen nüfus ile günümüzle kıyaslayın bakalım. " Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve Allah'tan başkasından korkmayan imar eder. İşte hidayet üzeri oldukları umulanlar bunlardır. (1) 
 
Gelelim din ve ahlak ilişkisine; Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem“Ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.”(2) 
 
Hz Aişe (ra) Peygamberin ahlakını sorunca:“Siz Kur’anı okumadınız mı? Resûlullah’ın (asm.) ahlâkı Kur'an’dı.”
 
KURANDA:" Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlenmeyecek tir. Onlar için acı bir azab vardır."(3) 
 
Gelelim din ve riyakarlık İslam dininde münafık olarak adlandırılır ve en çirkin bir fiil olarak kabul edilir.
 
"Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar."(5)
 
Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem. "Ruhumu kudret altında tutan Allah'a yemin ederim ki cennete sadece güzel ahlak sahipleri girer.
 
Müminin mizanında en ağır basacak şey güzel ahlaktır. Muhakkak ki, Allah Teala işi ve sözü çirkin olan ve hayasızca konuşan kimseye buğz eder"
 
İmanın kemali, güzel ahlakla dır. Güzel ahlak hataları eritir. Suyun buzu erittiği gibi. Fena ahlak ta ameli bozar. Sirkenin balı bozduğu gibi."(6) 
Sizin yazınızda belirtiğiniz,"Kutsal dinimizi dincilerin (din tüccarlarının) elinden kurtarmamız kaçınılmazdır!..." yapmamız gerekenleri de ben sayayım;
 
1- Her kes dinini doğru öğrenmesi için din eğitimine önem verelim.
 
2-Dinini rahat yaşaması için İbadet yerleri ve görevlilerini yeterli seviyeye getirelim.
 
3- Yaşar Nuri ÖZTÜRK gibi, sattığı kitaplarla, çıktığı Tv. programları ile, siyaset (m. vekili seçilmesi, parti kurması) yaparak, dini halka doğru anlatmadığı gibi çıkarına alet eden insanlarda uzak duralım.
 
4-Dinin Allah'a ait olduğu onun çerçevesinde Kur'an ve hadis belirlediğini, ahlaki yapısı ile dünyamızı, ibadet yapısı ile ahiretimizi güzelleştirdiğini bilelim.
 
5-Dinde Riyakarlık ve torpilin olmadığını; melekler arasına giren şeytanın, Peygamber olan; Ademin(as) oğlu, Nuhun(as) Karısı, İbrahim(as) Babası Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem amcası dahi cehenneme girecekleri bir gerçek olduğunu bilelim
 
Evet dinde cehalet olursa din bezirganlarına fırsat çıkar. Dua ve selamlarla.
 
1-Tevbe18
2-( Muvatta, Husnü'l Halk, 8; Müsned, 2/381) 
3-Ali imran 77 
4-Nisa 21 
5-Nisa 142
6-Hz.İbni Abbas r.a.) 
Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim