Okul Öncesinde İkili Eğitim Kararına Tepki

Okul Öncesinde İkili Eğitim Kararına Tepki

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Eskişehir Şube Başkanı Serkan Demir, 26 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile okul öncesi eğitiminde sabahçı

A+A-

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün valiliklere bir yazı göndererek uygulamayı başlattığını hatırlatan Serkan Demir, "Bu durumda okul idarecileri, öğretmenler ve velilerin tüm planları alt üst olmuştur. Yazıyı alan Eskişehir’deki tüm anaokulları, kayıt yaptıran velileri arayarak sabahçı veya öğlencilik tercihlerinden hangisini seçtiğini en kısa sürede okula bildirmelerini istemiştir. Bu durumda çaresiz kalan veliler, çocuklarını okuldan almak ile özel anaokullarına göndermek arasında kalmışlardır. Velilerin tam gün veya ikili eğitimden istediğini seçebilme hakkı olmalıdır’’ dedi.

Bu apar topar alınan ve uygulanmak istenen kararların bir planın parçası olduğunun bilincinde olduklarını ifade eden Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Eğitimin her kademesinde kamusal yatırımdan kaçan ve özel okulları çoğaltmayı hedefleyen hükümet, çocuklarımızın hayatını da bu liberal düşüncelerle karartmaktadır. Eğitimin her kademesinde öğrencileri özel okullara yönlendirmenin hesabını yapan hükümet, MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğünün yayınladığı ve Ağustos 2014 tarihinde valiliklere gönderdiği Eğitim-Öğretim Desteği konulu yazı ile eğitim-öğretim desteği vereceği okul türlerini ve öğrenci sayılarını belirlemiştir. Buna göre Eskişehir’de 443’ü anaokulu olmak üzere toplam bir 833 öğrenciye maddi destek sunulması planlanmakta, okul öncesi 2 bin 500 ve diğer kademelere 3 bin-3 bin 500 Türk Lirası destek vereceği ifade edilmektedir. Aynı yazıya göre, 18 Ağustos’a kadar destekten yararlanmak isteyen özel okullar ve öğrenciler başvuru yapabilecek, 10 Eylül’de yerleştirme sonuçlarının ilanı ile süreç bitirilecektir.’’

Okul öncesi eğitimin çocuğun gelişimdeki yeri ve öneminin bilincinde olduklarını vurgulayan Demir, Eğitim-Sen olarak okul öncesi eğitimdeki bilimsel ve toplumsal gerçeklerle uyuşmayan uygulamaların karşısında olmaya devam ettiklerini belirtti.

Bu haber toplam 235 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.