Onbeşliler Çanakkale’ye Avuçlarına Kına Yakılarak Uğurlandı

Onbeşliler Çanakkale’ye Avuçlarına Kına Yakılarak Uğurlandı

Kınalı Ali'nin memleketi Tokat'tan 15 yaşındaki 40 öğrenci avuçlarına kına yakılarak Çanakkale'ye uğurlandı.

A+A-

Kınalı Ali'nin memleketi Tokat'tan 15 yaşındaki 40 öğrenci avuçlarına kına yakılarak Çanakkale'ye uğurlandı.

Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde "Onbeşliler Dedelerini Çanakkale'de ziyaret ediyor" sloganıyla Turhal Belediyesi'nin organizesinde program düzenlendi. Çanakkale Savaşı dönemindeki asker kıyafetlerini giyen 15 yaşındaki öğrenciler Ali Paşa Camisi'nde cuma namazı kıldı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programda AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından onbeşlilerin ellerine kına yakıldı. 101 yıl önce Tokat'tan Çanakkale'ye vatanın ve milletin namusunu koruması ve çiğnetmemesi için onbeşlilerin gönderilmiş olduğunun altını çizen AK Partili Aslan, bugünde onbeşilleri dedelerini Çanakkale şehitliğinde ziyaret etmek üzere gönderdiklerini ifade ederek, "101 yıl önce Çanakkale boğazını geçerek bu milleti yok etmeyi başaramayanlar 100 yıl sonra yeniden Türkiye'yi her bir yerden kuşatıp 101 yıl öncesinin hesabını görmeye çalışıyorlar. Ama biz de böyle onbeşliler olduğu sürece Allah'ın izni ile 101 yıl sonra da bu hesabı göremeyecekler" dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise mesele bayrak ve vatan olunca gözünü kırpmadan kendini siper eden kanını feda eden bir millet olduğumuzu ifade ederek, "Kürt'ü ile Laz'ı ile Çerkez'i ile her türlü etnik gurubu ile biz bu vatanı vatan ettik. Bundan sonrada bu vatanın bir karışını dahi kimseye vermeyeceğiz" diye konuştu.

ONBEŞLİLER AĞIDI

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler ise onbeşlier için yakılan ağıda dikkat çekti. 101 yıl önce Türkiye'nin her yerinden onbeşlilerin cepheye giderek şehit olduğunu ifade eden Başkan Bekler, "Ancak hiçbir yerde Tokat'ta yazıldığı gibi böyle bir ağıt yazılmamıştır. Çünkü Tokat Çanakkale'de en fazla şehit veren illerimizden bir tanesidir. 100 yıl sonra biz 15 yaşındaki çocuklarımıza askeri kıyafet giydirerek, avuçlarına kına yakarak, Kur'an-ı Kerim'le uğurlayarak 100 yıl önce dedelerimizin hangi düşüncelerle uğurlamışlarsa aynı haleti ruhiyeyi yaşatmaya özen gösterdik" şeklinde konuştu.

Başkan Bekler, Çanakkale'ye gidecek olan çocukların önce İstanbul'u gezeceklerini sonra Çanakkale'ye geçeceklerini kaydetti. Bin 180 öğrencinin Çanakkale'ye gezmeye göndereceklerini ifade eden Başkan Bekler, geçen yılda bin 380 öğrencinin Çanakkale'ye götürüldüğünü sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 422 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.