• BIST 109.765
  • Altın 173,654
  • Dolar 4,0793
  • Euro 4,9732
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 21 °C
  • İzmir 22 °C

OYUN İÇİNDE OYUN

Müfit Demirkol

Büyük olay olarak nitelendirilen “patriot füzelerinin” sınırımıza yerleştirilmesinin ardından tam 2 yıl geçti. Buy füzelerin sınırımıza yerleştirilmesi olayında AB üyelerinin tavırları ile bu füzelerin denetimlerinin kimler tarafından yapılacağının belirlenmesinin ardından, bu füzelerin bahanesi ile yurdumuza gelen Alman, Hollandalı ve diğer ülkelerin elemanları ile bu olayı “reklamlaştıran” koca bir ülkenin basiretsiz iktidarı...  Ve sonuç.. Ülkemiz topraklarına atılan füzeler ve kaybettiğimiz canlarımız...

“Patriot füzeleri” nedir?

Sınırımızda  kurulan bu füzelerin savunmamızda ki işlevliği nedir?

Bu oyun, nasıl bir oyundur ki, bu kadar can kayıp ediyoruz?

Oyun içinde oynanan bu oyunlar neden açıklanmıyor.?

Bu millet uyutuluyor, uyutuluyor da, millet meclisinde ki 544 milletvekili de mi uyutuluyor? Biribirlerini suçlayan bu basiretsiz ve akılsız gurubun, sonu ne olmalıdır?

Hangi son dökülen kanların karşılığını verecektir.?

                        ***                               ***                               ***                               ***

Patriotlar, ABD’ li silah şirketi olan Raytheon Company’ nin ürettiği füze sistemidir.Aslında Patriot kelimesi Phased-Array TRacking and Intercept Of Target” (Aşamalı Düzen Hedef İzleme ve Önleme) kavramının kısaltmasıdır. İçerik olarak ” vatansever” kelimesini karşılar.Patriot füze sistemi savunma üzerine kurulmuş olan bir füzeleme sistemidir. Bu sistem, saldırı için kullanılan 3-6 metre uzunluğundaki füzeleri ve bununla birlikte ses hızı ile mukayese edildiğinde bu hızın 3-5 katı oranındaki hızla gelen füzeleri tespit eder ve havadayken karşı füze göndererek imha eder.

Patriot füze bataryaları 16 adet fırlatıcıdan oluşur. Fırlatıcıların ebatı, traktör romörklerı kadardır. Bataryalardaki füzeler şuan PAC-3 versiyonlarıdır. 2002′ den bu yana PAC-3 ler kullanılıyor. PAC-2 lerin ağırlığı 900kg.’ dı ve daha etkisizdi. PAC-3 ler ise 310 kg. ağırlığında, çapı 25cm.’ dir. Taşıdıkları savaş başlıkları PAC-2 lerin 90 kg. iken PAC-3 lerde bu ağırlık 73 kg.’ a indirilmiştir. Ebat ve ağırlık olarak şuan ki füzeler daha küçük olmalarına rağmen etkileri çok daha büyüktür. Füzelerin tanesinin maliyeti ise ortalama 2.5 milyon dolar civarında.

Bataryalardaki 16 fırlatıcı tek ECS kamyonuyla irtibat halindedir. Bu irtibatı fiberoptik kablolar sağlar. ECS kamyonları da füze ateşlenmesi için komutları gönderiyor. Her fırlatıcının kendi enerji kaynağı bulunuyor. Bu sistemlerdeki antenler ise aşamalı düzene göre dizayn edilmiştir. Anten üzerinde 5000 tane aşama değiştirebilen parçacık, gökyüzünü taramada kusursuz ve son derece hassasiyet sağlayarak füzeleri takip ediyor. 100 noktaya kadar potansiyel hedef bulabiliyor ve 9 tane ateşlenen füze takibi gerçekleştirebiliyor. Bu antenlerin işlevleri birden fazla. Bu da füze sisteminin gelişmişliği açısından son derece önemli.

                        ***                               ***                               ***                               ***

Bu kadar teknik bilgiden sonra, insanın aklına hemen bu soru geliyor. Yurdumuza atılan her türlü füzeyi hedefine ulaşmadan hava da bularak infilak ettiren bu füzelerimiz var ken bizim insanlarımız neden öldürülüyor? Neden güney sınırımıza bombalar yağıyor.?

Bütün bu saçmalıklar dizisi karşısında,yurdumuz topraklarına yapılan saldırıları İşid olarak bizlere aktaran (!) iktidarımızın, bu saldırıların önüne geçilmeyişinin izahını neden veremiyor? İşid'i bu kadar kuvvetli yapan kimlerdir.?

Buna oyun için de oynanan oyun denilmez mi?

Bu oyunun için de oynanan kötü oyunun rol dağıtımını yapanlar ile, sahneye koyanların sonu kendileri için hazin, Türk milleti için ise bir zafer olacaktır.

Bu yazı toplam 1794 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim